Vlákno názorů k článku Jak si pojistit peníze? od Petr - Ideální pro nákup je 10Z slitek (31,1g, aktuální...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 5. 2019 8:32

    Petr (neregistrovaný)

    Ideální pro nákup je 10Z slitek (31,1g, aktuální cena kolem 30k) - premium je tam kolem tisícovky (rozdíl mezi nákupem a zpětným prodejem). Menší slitky se nevyplatí (stojí o dost víc než je hodnota zlata v nich, u každého slitku se platí i za zpracování, balení), větší také moc ne (hůř se prodávají, i když třeba kilový slitek má lepší cenu na váhu zlata). 1OZ slitek vykoupí kterékoli zlatnictví obvykle na počkání, bývají zatavené vč. certifikátu a mají i bezpečnostní prvky (hologram na zadní straně, tzv. kinebar), takže obvykle přijmou i bez testování - to neplatí u mincí. Vždy je ale výhodnější zpětný odkup u firmy, kde bylo kupováno. Doporučuji srovnání firem nejen podle ceny, ale i reputace, podmínek zpětného odkupu, dostupnosti firmy (dá se i firma z druhého konce republiky, ale jsou s tím starosti, raději firma, která má pobočky co nejblíž pro osobní jednání).

    Mnoho odborníků doporučuje nákup stříbra, které je podle nich podhodnocené, stále potřeba v průmyslu a hlavně se těží mnohem míň, než spotřebovává. Ale tady je velká nevýhoda - stříbro je zatížené DPH a zpětný odkup je obvykle už bez DPH. Takže při nákupu ze svých zdaněných peněz ještě jednou zaplatíte státu DPH. To u zlata není, investiční zlato (ne řetízky, zlomky, ale investiční slitky a mince) jsou od DPH osvobozeny. Stejně jako stříbro je DPH u platiny, palladia nebo měděných slitků. A 21% plus premium budeme čekat hodně dlouho, než hodnota vyleze dost vysoko, aby je pokryla a investice nebyla ztrátová. Ta tisícovka premia u zlata dělá nějaké 3,3%.

    U nákupu zlata je potřeba počítat s tím, že kolísá. Chvíli jde nahoru, chvíli dolů. Vloni jsem nakupoval 1OZ za 27.500 Kč, dnes nekoupím levněji než 29.500 Kč a cena jde nahoru. Málokdo si může dovolit spořit víc než na jednu nebo dvě unce ročně. Proto doporučuji spořit do prasátka, sledovat aktuální cenu a počkat, až odezní špička a nakupovat když je cena dole (ne vždy se odhad vydaří a cena se šplhá výš) - proto nepanikařit, stanovit si svou vlastní hranici, kdy budu kupovat a když bude cena co nejblíž, objednat. Dobří prodejci obvykle mají skladem a odešlou do jednoho dvou dnů.

    Určitě nekupovat papírové zlato (jen příslib, že možná někde v trezoru je vaše zlato uložené). Fyzicky držet zlato, dát do bezpečnostní schránky v bance nebo trezoru, nebo zakopat na zahradě. V případě, že bude potřeba, je velmi likvidní (jak jsem psal, prodej je obvykle okamžitý, maximálně do druhého dne, kdekoli). Ale jako investici doporučuji na 5 a více let (než vyroste cena aby pokryla premium). Já třeba takto spořím na důchod za 25 let. Zlato má kouzelnou vlastnost, totiž že ho neovlivňuje inflace. Kdosi spočítal, že za stejné množství zlata jste si mohli koupit auto před 100 lety stejné značky, stejně jako dnes. Jen vyjádřeno v penězích jde o hodně odlišnou částku. Ale zlato si tu hodnotu udrželo, i přes nejrůznější výkyvy.

  • 28. 5. 2019 11:32

    mendrit (neregistrovaný)

    Hlavně by se nemělo zapomínat, že prognóza založená na ziscích v minulosti se může dost radikálně lišit od budoucího vývoje.
    Trend je takový, že Mileniálové v letech ve kterých jejich rodiče již investovali do zlata od této investice upouštějí. Ceně pomůže když se omezí těžba, ale to by se musely hlavní hráči dohodnout podobně jak činí OPEC.

  • 28. 5. 2019 12:46

    Petr (neregistrovaný)

    Když nastane krize, válka, z peněz budou papírky vhodné maximálně jako toaletní papír. Peníze v bance na tom budou ještě hůř. Podobně pokud přijde nějaká vynucená reforma. Zlato mělo hodnotu po tisíce let a dá se předpokládat, že bude i do budoucna. Co se stalo v Sýrii za Islámského státu? Křesťané se museli vykupovat - čím asi? Oficiální měna měla nulovou hodnotu a IS přijímal jen platby ve zlatě. A další krize vyloučená není, ani reforma.

    Osobně beru zlato jako nástroj, jak uchovat hodnotu ušetřených peněz, než půjdu do důchodu. Nehodlám spekulovat na výkyvy, investuji pravidelně, jde mi jen o zachování hodnoty proti inflaci. Je to investice poměrně bezproblémová a jistá, bez starostí, poplatků. Byt na hypotéku a pronajatý je asi lepší investice, ale jsou s tím starosti. Akciím a dluhopisům nevěřím ani přes diverzifikaci.

  • 9. 6. 2019 9:46

    acc7 (neregistrovaný)

    Já ne, protože o něm NIKDO nemusí vědět! Anonymita nákupu je jedna věc a KDO komukoliv prokáže, že zlato "již dávno" neprodal anebo mu nebylo odcizeno? To je naprosto zbytečná obava - tedy pokud vlastník svého "zlatého pokladu" nechodí po městě a netroubí tu skutečnost (že má zlato) na všechny strany... A i kdyby - pokud držím zlato fyzicky a ne nějaké "papírové", tak chtít vyvlastnit MOHOU, ale to je asi tak vše.

  • 9. 6. 2019 9:59

    acc7 (neregistrovaný)

    OPEC a ropa - tady je jeden markantní rozdíl. ROPA je spotřební komodita, což u zlata nelze říct. Jistě - v průmyslu využití má, ale vzhledem k jeho objemu využití v průmyslu - prostě spotřební komoditou v pravém smyslu slova, není. POKUD by došlo k podobné dohodě (OPEC), tak bude předem signalizovaná umělým sražením cen a pokud kdokoliv z vlastníků zlata zachová pokerovou tvář... volatilita křivky ceny zlata, se zase přikloní na jeho stranu a řekl bych, že výrazně...

  • 28. 5. 2019 12:31

    Erix (neregistrovaný)

    Stribro se da v Nemecku koupit jen s "rozdilovou DPH", tedy s DPH jen z marze obchodnika, ne z ceny mince.
    Nakonec i v CZ se tak da koupit, ale to Nemecko je urcite vyhodnejsi.
    No a take se da dohodnout s nejakou firmou, ktera stribro vykupuje (obvykle treba 15% pod spot, cili by mohli byt ochotni to za hotove na ruku prodat za spot bez DPH).

    Otazka je, zda s generacni obmenou popularita zlata neklesne na ukor bitcoinu - nastupujici generaci je virtualno docela blizke a uz tak netrva na tom si "na to sahnout", jako nase babicky - uvidime.

  • 28. 5. 2019 13:02

    Honza (neregistrovaný)

    Můj názor je ten, že spořit na důchod ve zlatě je pouze okrajová možnost. Rozhodně bych takto nespořil více než 15% z objemu volných peněz. Zlato je velice volatilní (cena dost kolísá) a v době, kdy budete peníze z něj potřebovat zpět můžete ne-hezky splakat nad ne-výdělkem. Spíše volím portfolio zlato-akcie-pozemek-byt.

  • 29. 5. 2019 11:32

    Ivana Bondareva Dubnová (neregistrovaný)

    Májetek máte velmi správně rozložený. Finance - nemovitost - zlato. Obecně platí, že když se moc neděří financím, ruku v ruce s tím klesá i hodnota nemovitostí Zlato vytváří dobrý protipól a proto by ho lidé měli zařadit do svého majetku vedle ostatních způsobů zajištění.

  • 28. 5. 2019 14:42

    Axl (neregistrovaný)

    Stříbro rozhodně není nezbytně nutné kupovat s vysokou DPH, v Německu praktikují "rozdílovou DPH".

  • 28. 5. 2019 20:21

    Mi. Chal.

    U zlata je problém, že to je v podstatě jenom uchovatel hodnoty a moc se nezhodnotí, někdo to kvůli tomu nebere ani jako investici. Takže pokud za to šlo před 100 lety koupit luxusní auto, tak dneska za to člověk koupí zase to auto. Třeba v případě rozumného mixu akcií by ta hodnota byla výrazně vyšší.

  • 30. 5. 2019 7:37

    Ivana Bondareva Dubnová (neregistrovaný)

    A víte, jak dopadly akcie v roce 1953 nebo 2008? Schválně, za kolik byste je prodal :-) Celý článek je o tom, že zlato funguje jako pojistka přesně v těchto dobách. Ne o tom, jak na něm průběžně vydělávat.

  • 9. 6. 2019 9:53

    acc7 (neregistrovaný)

    ROZUMNÝ MIX AKCIÍ - to je právě to. KDO dokáže takový "koktejl" namíchat, tak je multimilionář. Jednak z vlastních investic, ale (pokud má podnikatelského ducha), tak z výnosu akcií či de facto fíček od svých klientů anebo "přátel", kterým "koktejl" podal. U zlata jde podle mne právě o to UCHOVÁNÍ HODNOTY. A tady je prostor pro nějakou diverzifikaci - něco do zlata pro JISTOTU nezchudnutí, něco do Vámi zmíněného koktejlu pro PŘÍPADNÉ ZBOHATNUTÍ a něco třeba do nemovitosti/í. Píši o "volných" finančních prostředcích, protože promyšlené krátkodobé (do roka) investice do ZVÁŽENÝCH projektů, jsou právě tím, co volné peníze vytvoří...

  • 30. 5. 2019 12:49

    Lež (neregistrovaný)

    Zlato inflace ovlivňuje!!! Tisknutí peněz zlato znehodnocuje a zlato je pod inflací cca přes 100 let, za 25 let budete v mínusu... Leda že by jste podporou těchto PR článku byl prodejcem zlata :-D To pak při ovčím přístupu některých lidí budete v balíku :-D

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).