Hlavní navigace

Jak si pojistit peníze?

28. 5. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Máme rádi své jistoty. Pojištěný dům, byt, auto. Hodně lidí si také pojistí život a zdraví. Ale jen málokdo si pojistí své vydělané a našetřené peníze.

Od doby vzniku Československa máme za sebou už čtyři měnové reformy: První byla krátce po jeho vzniku (Rašínova reforma), po okupaci Německem nás postihla podhodnocená protektorátní koruna, aby mohlo Německo zemi ekonomicky vysávat.  Chvíli po osvobození přišli komunisti a s nimi jejich zločinná měnová reforma v roce 1953.

Poslední reforma se odehrála v roce 1991, a to formou růstu liberalizovaných cen a znehodnocením měny při současném zadržení mezd. Základní potraviny se v mnoha případech zdražily i o trojnásobek. Většina lidí v té době začala rychle v obchodech skupovat vše, co se doma mohlo hodit, dřív, než zboží ještě víc zdraží a znehodnotí peníze, které lidé právě měli.

Pamatuji se, jak mi moje matka dala vkladní knížku, na kterou mi od narození ukládala úspory. Chtěla, abych všechny peníze vybrala a abych si koupila všechno, co mě napadne. Tak jsem tedy s penězi rozpačitě chodila po poloprázdných obchodech. Proč poloprázdných? Protože stejný nápad měl i zbytek obyvatel republiky. Koupila jsem tedy nahodile vše, co ještě na pultech zbylo. Mixér, fén na vlasy, příbory a spoustu dalších věcí, které jsem v tu chvíli vůbec nepotřebovala, ale o budoucna by se mohly hodit. Pořád to bylo lepší než nechat peníze na vkladní knížce. Kdo byl v těchto těžkých časech dobře informován, nakoupil včas například umělecká díla, třeba obrazy známých malířů, šperky nebo zlato.

Tím někteří své peníze zachránili před znehodnocením, překlenuli špatné časy a jejich úspory přežily, chytře proměněné do bezpečných cenností. Za prvních sto let existence Československé a poté České republiky tedy občané čelili průměrně každých 25 let velké finanční nejistotě a ztrátám, v roce 1953 dokonce zločinnému okradení vlastní vládou, což vedlo k mnoha zničeným životům a sebevraždám.

Jaké vyhlídky máme dnes?

Rozpočet České republiky je ve schodku 40 miliard a státní dluh činí kolem 1622 miliard korun. Ve vzduchu stále visí otazník, zda přijmeme, nebo nepřijmeme euro, a pokud ano, tak kdy a jaký bude mít kurz. Jsme deset let po globální finanční krizi, zároveň se s jistotou přibližuje krize další a lidé se na ni pomalu začínají připravovat. Nechtějí už tolik utrácet, raději si o něco více ukládají peníze „na horší časy“ na spořicích účtech. Tedy tam, kde se jim zrovna v případě krize znehodnotí nejvíc a nejsnadněji.

Úroky na spořicích účtech při sumách nad 100 nebo 150 tisíc (podle toho, ve které bance), přitom činí pouze kolem 0,20 %, přitom inflaci máme přibližně dvouprocentní. Je tedy jasné, že za těchto podmínek každý rok hodnota našich uložených peněz klesá, což se projevuje tím, že už si za ně nekoupíme tolik zboží jako v roce předcházejícím. V tuto chvíli lze dát jedinou dobrou radu: pojistěte si své peníze.

Vždy, když se ekonomice nedaří a hodnota peněz klesá, roste naopak prudce hodnota zlata. Máte-li rozdělený svůj finanční majetek alespoň zčásti ve zlatě, tato zlatá část vyrovnává ve zlých časech vaše ztráty na finančním poli.

Jak bezpečně ukládat peníze do zlata

Pro laika je nejbezpečnější variantou nákup investičního zlata, které se prodává se formě zlatých mincí nebo slitků. Nemusíte do něj samozřejmě vložit veškeré úspory. Člověk by měl mít nějakou rezervu na běžný provoz a nečekané výdaje. Zlato můžete koupit jako jednorázovou investici, nebo, pokud nemáte dost peněz, a přesto byste se chtěli začít zajišťovat do budoucna, můžete do zlata spořit už od částky pěti set korun měsíčně. Je to jeden ze způsobů, jak se zajistit třeba na stáří.

Ve spořicím programu můžete začít nakupovat malé investiční slitky o váze 5 gramů, 10 gramů, nebo 31,1 gramů (trojská unce). Spoření probíhá tím způsobem, že měsíčně investujete smluvně danou částku a po naspoření hodnoty zlatého slitku nebo mince dostanete své zlato do fyzického držení. Můžete si ho uložit, kdekoli uznáte za vhodné. Pak pokračujete spořením do dalšího slitku a tak dále, až do naspoření plánovaného cílového počtu. Výhodou u spoření je roční průměrování ceny zlata. Zlato budete nakupovat za stejnou cenu, která je průměrná v daném roce, aniž by byla ovlivněna náhlými výkyvy trhu.

Na co si dát pozor

Nejdůležitější je, abyste zlato kupovali od certifikované firmy, která má přímý kontrakt s některou ze světových rafinerií cenných kovů. Zdaleka ne každá firma v České republice tento kontrakt má. Je to důležité kvůli tomu, kdybyste se rozhodli zlato opět prodat.  Firma, která má smlouvu s rafinerií, totiž vždy garantuje okamžitý zpětný odkup. U ostatních firem však toto není samozřejmostí. Některé firmy své zboží nevykupují vůbec, jiné zase ano, ale pokud nemají smlouvu s rafinerií, nemohou vám ochotu na zpětný odkup garantovat.

Pokud rafinerie nebude mít z nějakých důvodů o zlato zájem, firma odkup odmítne. Můžete samozřejmě najít jiného kupce, ale vždy zaplatíte poplatek za ověření ryzosti zlata, což vám sníží hodnotu původně dobré investice. U certifikované firmy tento poplatek neplatíte, každý slitek má totiž své výrobní číslo, a firma si tudíž své zboží pozná.

skoleni_8_6

Kdy se vyplatí zlato koupit a kdy prodat?

Cena zlata je vždy nejnižší, když se ekonomice daří, jako tomu bylo dosud. To je ideální čas, když začít zlato po malých částech nakupovat. Jakmile krize vypukne, cena zlata obvykle vyletí vzhůru a jeho jednorázový nákup už bude nevýhodný. Nákup zlata považujte vždy za běh a dlouhou trať a neinvestujte do něj peníze, který budete za rok potřebovat. Výkupní cena je totiž vždy o něco nižší než nákupní.

Je to podobné, jako když si ve směnárně vyměňujete koruny za eura. Když pak chcete eura vyměnit zpátky za koruny, už dostanete méně korun. Pokud nepotřebujete peníze naprosto nutně a za jakoukoli cenu, při zpětném prodeji zlata vždy počkejte, až bude jeho cena vyšší, než když jste zlato nakupovali. Proto zlato funguje jako skvělá pojistka ve zlých časech, kdy je jeho cena vysoko nad průměrem. Vhodný čas k prodeji by vám měl doporučit váš finanční poradce, který vám nákup zprostředkoval.

Autor článku

Autorka je redaktorkou serveru Měšec.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).