Hlavní navigace

Jak si makroekonomicky vedla EU?

1. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po středeční slabé inflaci v Německu, zklamala i ta za celou měnovou unii. Ceny v říjnu rostly jen o 0,7% r/r, nejméně za 4 roky.

Po středeční slabé inflaci v Německu, zklamala i ta za celou měnovou unii. Ceny v říjnu rostly jen o 0,7% r/r, nejméně za 4 roky. Čekalo se přitom 1,1%. To trošku motá hlavu členům EBC, která má na příští týden naplánované své měnové zasedání. Na cut asi takhle rychle nedojde, v prosinci ale zároveň vyjde nová inflační prognóza a to už budou šance větší. Jak už jsme ale psali včera, rozumnějším nástrojem jsou dodávky likvidity, které také vidíme jako nejpravděpodobnější cestu, kterou se ECB vydá.

• Nepotěšila ani čísla za nezaměstnanost v celé Eurozóně. Ta srpnová, která původně hlásila pokles na 12% a naději, že nezaměstnanost našla svůj bod obratu, totiž byla revidována na 12,2%, což je naopak nový rekord. A podle předběžných čísel by se měla držet na této hodnotě i v září.

• České ministerstvo financí podle předpokladů i letos zvládne druhou emisi státních spořících dluhopisů. Objednávky budou možné od 4. do 29. listopadu. V plánu je ale tentokrát emise bondů jen za 5 – 10 mld. CZK. Na jaře se jich přitom upsalo za 17,5 mld. Lze tedy předpokládat, že celé období nebude na vyčerpání limitu potřeba. V nabídce budou celkem čtyři typy dluhopisů. Výnosy jsou opět velkorysé. Na příklad u 5Y dluhopisu bude průměrný výnos 2,8%, tedy s luxusním bonusem nad 1,1%, což je aktuální tržní cena.

legislativni_zmeny_21

• Čínský výrobní PMI v říjnu rostl. Ten oficiální, který více ovlivňují velké podniky, se dostal na 18-měsíční maximum 51,4. Jeho obdoba, kterou sestavuje HSBC se dostala „jen“ na 7-měsíční maximum 50,9. Oba indexy se ale liší v údaji o nových objednávkách, zatímco u oficiálního jejich sub-index klesl, u HSBC naopak rostl. Důležitou zprávou ale je, že se oba indexy drží nad 50 body, tedy hranicí kontrakce/expanze, a signalizují tak pokračování růstu průmyslu a naději na stabilizaci růstu celé ekonomiky.

• Dnešek bude na data relativně chudý, v Americe čekáme výrobní ISM, na kterém by se měl podepsat shutdown. Čeká se pokles z 56, 2 na 55,0.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).