Další změna, která platí i pro smlouvy uzavřené v minulosti. DIP sice vypadá celkem zajímavě, ale jít do něj na víc jak 10 let může jen naivní človek a nebo blázen. Před 30 lety vznikl 3. pilíř. Kdo do toho šel, měl naslibovány příspěvky od 100 koruny a výběr v padesáti. Tohle je za 30 let pátá razantní změna, která platí i pro smlouvy z roku 1994. Nechápu, co za poslance si může myslet, že se po tom všem dnešní dvacetiletý uvrtá do tohoto produktu na dnes slibovaných 40 let.
Ale ty změny jsou pořád primárně o státní podpoře, ne? Ale vlastní peníze vám stále zůstávají. To v Polsku, na Slovensky a v Maďarsku stát lidem naspořené peníze (de fakto) prostě ukradl.
Ty naspořené peníze zůstávají, pokud spoříte alespoň dva roky, teprve pak máte (případně dědicové) nárok aspoň na odbytné. Dříve to byl rok, leč tuším za Sobotky se to prodloužilo. Takže když si někdo inicitivně spoří maximum, dá se přijít velmi snadno až o 24 tis. Kč (i více) vlastních peněz.
21. 11. 2023, 23:35 editováno autorem komentáře
Účastník PP může požádat o odbytné až po dvou letech spoření. To je pravda. Ale smrt je jiný případ a nenašel jsem nikde, že by ty peníze propadly.
22. 11. 2023, 09:27 editováno autorem komentáře
Nerozumím samotnému závěru článku u zrušení příspěvků u nepracujících důchodců resp. nad věk 60 let.
Autorka článku píše:
Poslanec Patrik Nacher......... O státní příspěvek by tak neměli přijít jen starobní důchodci, jejichž smlouva trvá aspoň 60 měsíců.
Takže příspěvky i po účinnosti novely zákona budou dostávat důchodci za těchto podmínek i nadále?
Nebo jak si mám vyložit?
V předposledním odstavci píšete: "O státní příspěvek by tak neměli přijít jen starobní důchodci, jejichž smlouva trvá aspoň 60 měsíců."
Skutečnost: I oni samozřejmě o státní příspěvek od července přijdou (nebudou už dostávat nový). Akorát ty dosavadní příspěvky jim nikdo zpětně nesebere.
Je to taková "drobná sviňárnička" proti "gerontům" od mladých klučinů, kteří nemají ani páru o tom, jaký je obvyklý průběh důchodového věku. Ono je to tak, že první zhruba třetinová část doby umožňuje mnoha důchodcům si ještě přivydělat, a z toho něco málo uspořit, ale již nikoli se samotnou prací slušně uživit. V dalším "středním" důchodovém období už většinou nic moc nepřivyděláte, ale nepotřebujete ještě takové "drobnosti", jako rekonstruovat koupelnu z vany na sprchový kout (neb do ní ještě vlezete), nepotřebujete koupit elektrický vozík, neb ještě někam dojdete, a podobně. A na závěr následuje nejsmutnější fáze, kdy důchodce často potřebuje upravit (nejen) byt, přizpůsobit se omezeným dopravním možnostem, a podobně, což je finančně náročné. Jenže dědovi či bábě "nad hrobem" žádná banka ani omylem nepůjčí. Ty tři fáze, i když různě dlouhé, jsem viděl u vlastní mámy, několika příbuzných, i u starších kolegů.
No, nicméně, to ukončení příspěvků důchodcům mnoha lidem zkomplikuje život v tom vysokém věku, a to i mně. Já si v cca 62 letech vzal tzv. "předdůchod" z DPS ale pracoval dál. Ovšem omezil "honění za penězi" za každou cenu, čímž jsem dosáhl toho, že nyní o pět let později už jako důchodce bez problémů, ale svým tempem, stále pracuji, což mi zřejmě ještě pár roků vydrží. A v těch 62 letech jsem uzavřel další smlouvu na DPS, kam neposílám peníze z důchodu ale z výdělků (které zase nejsou tak velké, aby umožňovaly dodatečné daňové slevy). Ale pokud ty příspěvky pro spořící důchodce padnou, stane se celkem zřejmě za současné situace DPS jako přilepšení na pozdní stáří nevýhodné, takže se budu muset poohlédnout po něčem jiném, DPS zrušit a peníze vybrat a uložit někam, kde je větší stabilita, i když bych jinak spořil ještě třeba dalších pět let či více. Tohle ti kluci fakt chtějí a mají promyšlené do všech detailů?
Ale tímto popíráte smysl DPS. Ono to má primárně motivovat ke spoření na důchod, a ne podporovat důchodce aby ještě více spořili... Už takto se spousta seniorů koupe v penězích a neví co s nima, jinak by nebyl neustále nějaký článek o tom, že někdo koupil hrnce (což bylo dřív) nebo teď to naházel do BTC matu, popřípadě naletěl u akcií podvodníkům.
"Už takto se spousta seniorů koupe v penězích a neví co s nima...." Definujte tu "spoustu". Tak jako je výše majetku různá i u lidí v produktivním věku, je různá samozřejmě i u seniorů. Nebo snad myslíte, že z milionáře se stane okamžikem dosažení důchodového věku chuďas? Takže ano, jistě že jsou i bohatí senioři-důchodci, pro které je ten důchod spíše kapesným. A někteří se chovají nerozumně. Ale pokud vezmeme člověka s mediánovými příjmy, který nerestituoval ani nedědil, a s fungující hlavou, tak dobře nastavené produkty spoření na stáří jsou pro něj důležité.
A pokud mi "čtyřicetiletý kluk" nejen říká, ale tlačí mne k tomu změnou podmínek, že dosažením důchodového věku již bych měl přestat spořit v DPS a začít čerpat, notabene jako "rentu", která mi má ve stáří "přilepšit", to jako vážně?
Jak moc velké to bude přilepšení, když se mi dejme tomu čtvrt milionu, uspořených za 15 let před důchodem, "rozmělní" jako renta na nějakých 18 - 28 roků, jestliže v mém případě (za ještě celkem běžné inflace) byla kupní síla mého předdůchodu po 28 měsících o 5 - 6 % menší. (A to těch čtvrt milonu je optimistických, protože i "nižší střední třída" dokáže více ušetřit teprve tehdy, kdy má tzv. "děti z domu".) Podle mne je logičtější spořit dokud to lze, třeba v mém případě i z přivýdělků aktivního důchodce, a čerpat až tehdy, když je to "přilepšení" potřeba. Ale tak to holt aktuálně "strana a vláda" nechce.
Jako sorry, ale za 15 let "uskudlit" 250 000 při průměrném zhodnocení S&P500 10% p.a. znamená, že skoro vůbec nesetri. Maximálně odkládají částku okolo 600/měsíc a to není spoření na stáří, které je myšleno vážně. A k tomu vašemu případu, vy už cerpate výhody v podobě starobního důchodu, tak to dává smysl, že nebudete mit státní podporu u DPS. Ono spousta důchodců, kteří začnou odkládat peníze (pár peněz) z první výplaty tak na konci investičního horizontu (po 40-50letech) máte fakt spoustu peněz a státní důchod je kapesny.
Já měl zato, že řeč je o PP/DPS pro běžnou populaci, a nikoli o zhodnocení S&P500? Na investicích "na vlastní pěst" se sice dá slušně vydělat, když se tomu věnujete a "jste v obraze" (mám to vyzkoušené), ale i prodělat. A spolehnout se na hejno investičních poradců? Tam je varianta prodělků častější, než řídká. (Pravda, u PP/DPS v současné době také.) A "investiční horizont"? Ona jiná je situace pro dnešní mladé (i příjmová) a jiná byla pro současné šedesátníky a (aktivní) důchodce. Jinak, starobní důchod ze státního "důchodového pojištění", přeci není "výhoda", ale plnění z pojistné smlouvy, uzavřené na úrovni zákona :-)
Sice samozřejmě má stát právo podmínky podpory indivuduálního zajištění na stáří měnit (jen na okraj, důchodový věk a reálné stáří není totéž), ale změnit podmínky v období kratším než je základní spořící cyklus (60 měsíců) je "nefér svévole" od jednoho z partnerů třístranného vztahu (státu) vůči dalším dvěma (penzijním společnostem a střadatelům). Mne to, pravda, až tak nepostihne, protože šedesáti měsíců "spoření" dosáhnu u současné (nové) smlouvy v březnu 2024. Ale už nebude mít smysl, po účinnosti zrušení příspěvku dál pokračovat, leda že by výnosnost fondu byla nad úrovní inflace.
Ano o S&P500 je řeč, protože je to benchmark výkonnosti ke kterému se srovnává každý slušný fond. To, že české DPS nemá žádný benchmark je zrůdnost, protože by bylo jinak vidět jak moc je to nevýkonné.
Proti tomuto bych se vymezil: "důchodového pojištění", přeci není "výhoda", ale plnění z pojistné smlouvy, uzavřené na úrovni zákona
Ne, takto to není. U klasické pojistky v době podpisu víte jaké jsou podmínky až do konce smlouvy. U státního důchodu nevíte nic, protože to záleží jak se politik vyspí a jak mu to bude vyhovovat. Může se taky s klidem stát, že se socialní "daň" zachová, ale důchod jako takový se zruší. Proti tomuto nejste chráněn vůbec a toto riziko je taky potřeba řídít. Musí to dělat dneska mladá generace.
Moc jsem nepochopil těch 10 povinných let... takže pokud je mi něco málo přes 50, nemá smysl si to už zakládat, protože to budu stejně muset celé dodanit.
Mám už roky "staré" penzijní připojištění, to nyní chci změnit na "nové" penzijko, abych mohl jít do předdůchodu (to ze "starého" nejde). Ovšem do předdůchodu chci jít dřív než za 10 let, takže to vlastně technicky už zajistit nepůjde? Nebo půjde, ale stát si z toho vezme aktuálně 15% pro sebe.
Při přechodu ze "starého" penzijního připojištění do "nového" doplňkového penzijního spoření (nejen) za účelem získání tzv. "předdůchodu" se uznává i doba spoření ve "starém penzijku". To je pro vás podstatné. A těch 10 let se má týkat jen nových smluv, které (možná) budou uzavřeny podle novely zákona, která ještě není ve finální verzi ani v mezirezortním připomínkovém řízení, natož v parlamentu.
Tak do šedesáti let čekat nechci. Za těch deset let bych mohl našetřit tak 200 tisíc Kč, ale už teď jsem s vyplácením penzijka měl problém, protože potvrzení už jsem odevzdal v Komerční bance. Je to takové potvrzení, které jsem obdržel při přiznání důchodu a na správě sociálního zabezpečení mi úřednice řekla, že už to stejné potvrzení nedostanu, že to dávají jenom jednou, takže s vyplácením penzijka z České spořitelny se o dokazování nároku výplata opozdila a není to jednorázové vypořádání, ale už jsou to pravidelné výplaty každý měsíc, než se vyčerpají našetřené peníze celkem za tři roky. Výplata je také každý měsíc jiná - prý totiž záleží na aktuálním zhodnocení, takže vypočítaná dávka po ukončení spoření je třeba vyšší, než skutečně připisované částky. Rozhodně by to hodilo více v případě jednorázového vypořádání a po přesunutí z běžného účtu na spořící, než na účtu penzijním.