Hlavní navigace

Názor k článku Jak se zdaňují autorské honoráře? od kl - Já nevím, proč pořád dokola recyklujete ten samý...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 10. 9. 2015 10:07

  kl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Já nevím, proč pořád dokola recyklujete ten samý článek o honorářích, který už na Měšci vyšel nejméně třikrát. Obzvláštním vám to několika otázkami, na které myslím nikdo nebude znát odpověď:

  1. Jde se s vydavatelstvím dohodnout, aby honorář nedanilo a příjem si zahrnu do svého přiznání? Potřebuji hypotéku a pro banky formálně mám velmi nízké příjmy, protože daňovým přiznáním projde jen malá část mých příjmů, většina je zdaněna srážkovou daní (autorské honoráře nebo DPP). Když pak hypoteční bankéř zadává údaje z přiznání do bankovní aplikace, opíše z řádku 37 docela neimpozantní částku, která vytváří dojem, že jsem totální socka bez příjmů.

  2. Kdo všechno spadá pod pojem "noviny, časopis, rozhlas a televize"? Je to internetové médium? A kdo rozhodne, zda nějaká webová stránka je médium? Může být takovým médiem vyplácejícím honoráře i obyčejný máločtený weblog, jehož autor občas zveřejní hostující článek a autorovi vyplatí honorář? A co třeba internetová televize? Natočím spot, který zveřejním na Youtube a spolupracovníkům, kteří se na vzniku díla podíleli, vyplatím honorář... Spadají takové honoráře do výše 10000 Kč do režimu srážkové daně?

  3. Co když autorský honorář přijmu od zahraničního vydavatele, např. od britského nebo slovenského média (samozřejmě v librách nebo eurech)? To pak bude fungovat jak?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).