Vlákno názorů k článku Jak se zabezpečit na důchod od Petr Maizner - uz jsem to psal uz predchoziho clanku, tady...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 12. 2003 19:02

    Petr Maizner (neregistrovaný)
    uz jsem to psal uz predchoziho clanku, tady to vidim znovu.
    Muze mi autor vysvetlit jak muze napsat u duchodoveho pripojisteni ze se jedna o "Relativne bezpecnou investici" kdyz hned v dalsim radku pise ze takovy vklad neni ani pojisten ?
    To uz muzeme v tom pripade ze Relaitvne bezpecnou investici povazovat i slavne kampelicky, akorat ze tady se jedna o radove nekolikanasobne dlouhodobe vyssi riziko ztraty financi.
    Jeste jeden detail o odstavci o vejcich v jednom kosiku. Bezte rict manzelum kteri si hodlaji vzit spolecne jednu velkou hypoteku (pochopitelne u nejake jedne banky) ze si maji dat kazdy sve stavebni sporeni jinam ... to je rada dobra vskutku pouze na sporici efekt, ale na princip hypoteky to nestaci, ale to neni jadrem pudla tohoto clanku tak to jen tak na okraj.
  • 21. 12. 2003 14:54

    Petr Bukač (neregistrovaný)
    Vážený pane,
    děkuji za váš příspěvek. Nejprve k vašemu dotazu ohledně bezpečnosti investice do penzijního fondu. Především musím uvést, že osobně spatřuji problém v tom, že asi žádná investice s investičním horizontem pár desítek let není zcela bezpečná! O (ne)bezpečnosti investic do penzijních fondů jsem psal třeba v článku Může zkrachovat penzijní fond?. Přesto je investice do penzijního fondu obecně pokládána za relativně bezpečnou, byť zárukou není pojištění vkladů, ale spíše příslušnost každého fondu k finanční skupině, která si těžko může dovolit nechat svůj fond zkrachovat a pak také citlivost této oblasti z pohledu důchodové reformy, kdy si ztěží lze představit, že by stát nechal bez povšimnutí zkrachovat další penzijní fond.
    Navíc mám osobní zkušenost s tím, že pojištění vkladů může být věc čistě relativní, protože jsem kvůli nákupu amerických akcií prostřednictvím Private Investors (podotýkám, že jsem měl komisionářskou smlouvu o zprostředkování obchodu nikoliv, že bych jim svěřil svůj majetek do správy)přišel o dost peněz a dodnes jsem získal pouze polovinu zákonem zaručené náhrady škody, přestože jsem ji měl mít celou už před více než rokem.
    V tomto směru tedy musím konstatovat, že investice do penzijních fondů nepokládám za o mnoho rizikovější než jiný způsob dlouhodobých investic. Bezpečí je to ovšem skutečně pouze relativní!
    Z tohoto důvodu přikládám význam spíše diverizfikaci rizik, což však nemusí znamenat, že by měl mít každý z rodiny stavební spoření v jiné stavební spořitelně, když potřebují jeden velký úvěr. Už bych ale pokládal za rozumné nemít obě penzijní připojištění v jednom penzijním fondu a navíc třeba ve fondu patřícím do jedné finanční skupiny se stavební spořitelnou, u níž má celá rodina vedeny své účty stavebního spoření.
    Petr Bukač
  • 21. 12. 2003 16:53

    L.K. (neregistrovaný)
    Staty Evropske Unie maji oproti USA a jinym kontinentum tu obrovskou vyhodu , ze kdo zustane ve svem bydlisti a nestehuje se , dostava od statu nebo od mesta pri kazdomesicni navsteve uradu cely zivot dostatek penez na jidlo , obleceni , plyn , elektriku a najemne z bytu. Ten kdo zebra na ulici , nebo spi venku , ten se budto stehoval , nebo nechce chodit kazdy mesic do uradu pro socialni pomoc a penize na byt , nebo chce vice penez vyzebrat , nez dostal od uradu. Jsou znamy pripady , ze prijeli do centra mesta zebraci drahymi auty a prevlekli se do hadru a vyzebrali si za mesic par tisic euro. V USA a na jinych kontinentech mimo Evropu socialni pomoc a podpora v nezamestnanosti trva jen kratce a pak musi lide v USA zebrat , aby nemeli hlad a nespali venku. Chytri lide mohou vyzkouset zbohatnout napriklad s nekolika akciemi z indexu Dow Jones , ktere rostou malo , ale jiste a splnuji ty nejprisnejsi kriteria expertu z celeho sveta , napriklad 3 roky stoupající zisk podniku. Takovych akcii je asi 18 a jsou dnes jeste levne , nebo malo predrazene. Je-li ale dnesni kurz uz 4x vyssi , nez je cena podniku na jednu akcii , pak uz je akcie predrazena dost. Pan Warren Buffett , ktery vydelal ze vsech nejvice s akciemi si kupoval akcie Coca Cola roku 1988 , kdyz byly 4x predrazene , tedy kurz 4x vyssi nez cena podniku na jednu akcii a vydelal pak s Colou prumerne 24% rocne , coz dela 593% za 10 let. ( 1,24 x 1,24 = = = = = = = = ) -1 ) x 100 Nejkvalitnejsi akcie z indexu Dow Jones : http://akcie1.tripod.com/wb.html
  • 22. 12. 2003 6:48

    Fredy (neregistrovaný)
    Na dobré jméno finanční skupny bych moc nesázel. Pokud se penzijní fond dostane do problémů, tak jej finanční skupina nabídne včas k prodeji. Kdo bude tím špatným? Kdo bude mít špatné jméno? Dobrým příkladem je penzijní fond ABN AMRO. Ten patří spolu s ING PF a PF KB k vůbec nejlepším penzijním fondům. Letošní rok bude pro AAPF vůbec nejlepší v dosavadní historii a také výnos bude patřit k vejvyšším, protože AAPF správně investuje do zahraničních dluhopisů, zatímco u ostatních fondů se projeví propad českých dluhopisů. Nákupem fondu ČP se stane AAPF ztraceným prvkem v průměrném fondu, který je nezajímavým pro klienty. Toto by mělo být signálem pro analytiky, politiky, ale hlavně klienty. Proč k tomu došlo? Že by lidé z AAPF věděli více a včas reagovali? Skupina PPF může být v budoucnu takovým "likvidátorem" penzijních fondů. Zahraniční akcionáři si myjí ruce a co si vezmete na PPF a panu Kellnerovi?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).