Hlavní navigace

Jak se vyvíjela průměrná mzda?

Miroslav Novák

Výsledky statistiky za 4. čtvrtletí loňského roku ukazují, že průměrná mzda vzrostla v tomto období ve srovnání se stejným obdobím roku 2011 nominálně o 3,7 % a reálně o 0,9 % a činila tak 27 170 Kč.

Doba čtení: 1 minuta

Výsledky statistiky za 4. čtvrtletí loňského roku ukazují, že průměrná mzda vzrostla v tomto období ve srovnání se stejným obdobím roku 2011 nominálně o 3,7 % a reálně o 0,9 % a činila tak 27 170 Kč. Za celý loňský rok byla průměrná mzda 25 102 Kč, což je oproti roku 2011 nárůst o 2,7 %, reálně se jedná o pokles o 0,6 %.

Jak tyto výsledky interpretovat? Rozhodně ne tak, že většině zaměstnanců mzdy ve 4. čtvrtletí loňského roku vzrostly. Růst průměrné mzdy je zkreslen výrazným jednorázovým vyplacením odměn v peněžnictví a pojišťovnictví (o 24,1 %) a ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (o 13,1 %). Růst průměrné mzdy byl ovlivněn i poklesem evidenčního počtu zaměstnanců. Propuštění se dotýká většinou těch zaměstnanců, kteří mají nižší kvalifikaci a pobírají tím pádem i nižší mzdy. V případě jejich propuštění tak může průměrná mzda souhrnně vzrůst bez ohledu na to, že vlastně k žádnému skutečnému zvýšení mezd nedošlo.

dan_z_prijmu

 V celém loňském roce průměrná mzda vzrostla nominálně o 2,7 %, avšak díky vyššímu růstu spotřebitelských cen reálně poklesla o 0,6 %. To znamená, že ačkoliv lidé měli vyšší mzdu, mohli si za ní koupit méně než v roce 2011. Části zaměstnanců však mzdy reálně poklesly výrazněji, protože růst nominálních mezd se jich většinou netýkal.

Celkově lze říci, že 4. čtvrtletí loňského roku pohnulo s průměrnými mzdami výrazně směrem nahoru. Bez jednorázových odměn by mzdy v loňském roce reálně poklesly zhruba o 1 %. V letošním roce očekávám podobný vývoj jako v tom loňském. Nízký růst nominálních mezd a stagnaci mezd na níže kvalifikovaných pozicích. Souhrnně i díky nižší letošní inflaci by průměrná mzda mohla reálně mírně vzrůst.

Našli jste v článku chybu?