Hlavní navigace

Jak se vedlo pražské burze?

26. 3. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Jak se dařilo pražské burze a z čeho jsou trhy neklidné? Přečtěte si zprávy pohledem Milana Vaníčka a Davida Nového, analytiků J&T Banky.

Komentář k trhu

Pražská burza v pátek počtvrté v minulém týdnu zakončila den v záporném teritoriu, když index PX odmazal 0,22 %. Aktivita se oproti předcházejícím seancím zvedla, obchodovalo se zejména na Komerční bance a ČEZu.

Komerční banka v úvodu stoupla k hladině 3730 Kč, kde se dostala pod silný prodejní tlak a oslabila až na 3660 Kč, konec obchodování pak znamenal návrat k 3710 Kč.  ČEZ během dne osciloval kolem úrovně 806 Kč, kde také zakončil.  NWR propadlo k 129,49 Kč.

CME následovalo vývoj na americkém Nasdaqu a za minimálního objemu oslabilo o 4,5 % (131,75 Kč). Telefonica zakončila beze změny (389,5 Kč).

Evropské trhy zahájily poslední den v týdnu zhruba 0,5 % růstem, nicméně pozitivní nálada dlouho nevydržela, a hlavní evropské indexy propadly do záporu, aby zavřely opět lehce v plusu. Optimismus investorů podlomila klesající spotřebitelská důvěra ve velké Británii. Prodeje nových domů v USA nenaplnily očekávání trhu.

Nejzajímavější seanci však zažily akcie KITDu poté, co generální ředitel odstoupil z funkce, aby převzal pouze post předsedy představenstva. Naopak představenstvo opustili další tři členové, kteří nicméně zůstanou ve svých výkonných funkcích. Další člen, jenž byl zodpovědný za akvizice a odměny, pak opustil společnost úplně.

ČEZ: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 894 Kč

ČEZ v tiskovém prohlášení oznámil, že vyčlenil hnědouhelnou elektrárnu Počerady do zvláštní dceřinné společnosti za účelem jejího možného prodeje. Důvodem je podle ČEZu stále nevyřešené jednání o dodávkách uhlí s firmou Czech Coal. Možnost prodeje elektrárny Počerady se diskutuje již delší dobu a zprávu proto považujeme za neutrální.

KIT Digital: Negativní. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno

KIT Digital v pátek oznámil změny ve vedení společnosti. Z představenstva společnosti rezignoval Santo Politi, který mimo jiné působil v komisy pro odměňování a v komisi pro fúze a akvizice a důvodem byly neshody s ostatními členy vedení společnosti. Dále rezignovali také další tři členové, kteří však nadále zůstávají v managementu společnosti.  Zároveň také oznámil odstoupení generální ředitel Kaleil Isaza Tuzman, který se nově stane předsedou představenstva. Vedení společnosti dočasně převzal dosavadní člen vrcholového managementu Barak Bar-Cohen a bude probíhat hledání nového generálního ředitele.

Nervozitu vyvolalo také další odsunutí předložení auditovaných výkazů regulátorovi trhu na příští týden. V následném konferenčním hovoru management řekl, že odklad zauditovaných výsledků souvisí s  oznámenými změnami v managementu, kvůli kterým by společnost musela následně předkládat regulátorovi novou zprávu a případné změny v číslech by se měly týkat jen nehmotných aktiv a goodwillu plynoucích z akvizic v minulém roce, nikoliv hmotných aktiv či hotovosti.

Akcie v reakci na oznámení prudce propadly, když takto výrazné náhlé změny v managementu, spolu s dalším odložením auditovaných čísel vyvolává spekulace o možných příčinách. Z našeho pohledu mohou tyto příčiny pramenit ze dvou oblastí. Jednak se může jednat o nesrovnalosti související s probíhajícím auditem, což by bylo výrazně negativní, nebo se může jednat o rozdílné názory na případné akvizice. V tomto druhém případě se může jednat jak o koupi dalších firem, tak o samotný prodej KITD. Výsledný efekt by pak závisel na konkrétních podmínkách.

PMČR: Neutrální. Dlouhodobé doporučení: Revize. Cílová cena: Revize

Na trhu se začal diskutovat potenciál rozložení spotřební daně na tabák dané EU na roky 2013/14 oproti dosavadnímu jednorázovějšímu postupu a to zvýšení až v roce 2014. Důvodem je současný kurz koruny k euru (25,3 Kč/EUR = průměrný kurz označovaný hospodářskými novinami), který by zvýšení na 90 EUR/1000 cigaret znamenal vyšší jednorázové zvýšení v roce 2014, než se doposud plánovalo. Dle hospodářských novin podobnou úvahu připouští i ministerstvo financí.

Vliv na výrobce cigaret by mohl být spíše lehce pozitivní díky více vyhlazenému přechodu k vyššímu zdanění, a tudíž potenciálně menšímu skoku v ovlivnění spotřeby. Více bude rovněž záležet na vývoji směnných kurzů v dalších letech.

Komentář k americkému trhu

Americké akciové indexy v pátek mírně posílily při velice slabých objemech a přerušily tak třídenní pokles. Zajímavostí je, že průměrný objem zobchodovaných akcií v posledních třech měsících poklesl na 6,61 mld. akcií v porovnání s ročním průměrem 7,53 mld. akcií.

skoleni_21_6

Indexy posilovaly hlavně díky rostoucímu sektoru energií a základních materiálů, nicméně širší index S&P 500 zaznamenal druhý negativní týden v roce s 0,5 procentním poklesem.  Důvodem pro otevření v červených číslech byly slabší prodeje domů, které poklesly o 1,6%, zatímco prodeje za únor vzrostly nejvíce za 8 měsíců.

Obrat přišel po zprávě agentury Reuters, která uvedla, že íránský vývoz ropy klesne o 300 000 barelů za den z důvodu zpřísnění sankcí, čímž výrazně posílily akcie ropných společností. Ropa reagovala okamžitě 3-dolarovou rally.  Naopak nedařilo se stavitelům domů, kteří padali o 1,8%. KB Home poklesla o 9,3 % kvůli slabým výsledkům za 1Q. Akcie společnosti Micron Technology oslabily o 3,7 % poté, co společnost ohlásila třetí po sobě jdoucí ztrátu z důvodu slábnoucí poptávky po PC. Dařilo se i v sektoru financí. Morgan Stanley přidal 3,8 % díky zvýšenému doporučení od Royal Bank of Canada na sector perform.

 

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).