Hlavní navigace

Jak se projeví pád vlády na ekonomiku?

20. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Agentura Standard & Poor’s oznámila, že pád české vlády neovlivní rating ČR (složení vlády není samo o sobě ratingovým faktorem). Rating však může případně ovlivnit chování nové vlády.

Dalším z členů bankovní rady, který se vyjádřil k možnosti intervencí na oslabení koruny, byl viceguvenér Tomšík. Řekl, že je k tomuto kroku připraven, pokud bude třeba. Dále řekl, že podle některých ukazatelů by se česká ekonomika mohla začít odrážet ode dna, ale zároveň varoval před přehnanými očekáváními. Mimo jiné se obává, že by přílišný optimismus ohledně dalšího vývoje české ekonomiky mohl vést k posilování koruny.
 

Podle dat o vývoji polského průmyslu pokračuje jeho slabost, když se potvrzuje, že jednorázové zlepšení v dubnu nebyl začátkem růstového trendu. V květnu průmysl klesl o 1,8% meziročně v souladu s tržním očekáváním. Slabost průmyslu je dalším faktorem podporujícím očekávání snížení sazeb.
 

Měny v regionu byly včera velmi klidné, domácí události je neovlivnily a čekaly jako většina trhu na výsledky FOMC. Koruna kolísala kolem 24,65 k euru, zlotý kolem 4,26 a forint byl těsně u 294. V reakci na FOMC oslabil zlotý přes 4,30 a forint lehce pod 300. Koruna oslabila jen nepatrně.

Zasedání FOMC potvrdilo náš hlavní scénář vývoje politiky Fedu: pokud nedojde ke změně v makroekonomických trendech, začne Fed koncem roku ukončovat kvantitativní uvolňování a skončí s ním v prvním pololetí. Přestože tento scénář nebyl jen naším názorem, ale také tržním konsensem (podle průzkumu agentury Bloomberg má podle mediánového očekávání oslovených analytiků začít ukončování kvantitativního uvolňování v říjnu), reagoval trh silně (tolik k „efektivitě“ trhů…). Postižena byla především riziková aktiva (akcie i komodity, u nich především cenné kovy). K obzvlášť dramatické reakci došlo u dluhopisů. Výnos amerického desetiletého dluhopisu skokově vzrostl z 2,15% na 2,36% (maximum od března 2012 a důležitá technická hladina na které se zastavily dva náběhy na růstový trend). Lze čekat, že silně budou reagovat i evropské dluhopisy včetně našich. K FOMC v průběhu dne vydáme speciál.

Dnešek bude neobyčejně bohatý na makroekonomické údaje. Evropě budou dominovat předběžné indexy nákupních manažerů, ze kterých se bude vyvozovat, jestli se Evropa pořád plazí po dně nebo se už začínají projevovat zřetelnější náznaky přechodu k oživení. Sledovat se
také bude, jak se vyvíjí regionální situace – především zda se stabilizuje situace na jihu Evropy nejhůře postiženém dluhovou krizí. Z méně důležitých údajů bude zveřejněn ještě vývoj indexu cen v průmyslu a spotřebitelská důvěra za eurozónu.

V USA kromě tradičních týdenních dat o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti budou zveřejněny dva růstové indikátory – index filadelfského Fedu a index předstihových ukazatelů a prodeje existujících domů. Index filadelfského Fedu i index předstihových ukazatelů by měly potvrdit status quo, tedy pokračující mírný růst ekonomiky. U prodejů exitujících domů se pak bude sledovat síla trhu s rezidenčními
nemovitostmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).