Vlákno názorů k článku Jak se od Nového roku zvýší platby za elektřinu? Příklady, o kolik si připlatíte od karl59 - ERÚ banda bezzubých příživníků za 300 melounů ročně...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 10. 2023 14:22

    karl59

    je tam o něm ZMÍNKA , tak je součástí diskuse , stejně jako neschopnost státu „zamávat" se solárníma baronama jako : bububu nesnížíš cenu v době nouze ? OK dáme vám tam 70% daň ze zisku a to by byl šrumec . Jenže tahle vláda zemských škůdců na to nemá gule a o nich to určitě nebude protože je to o FŠIMNÉM do stranických kasiček . A víte že tyhle „dary" se nezdaňují?

  • 4. 10. 2023 15:30

    Tomáš

    A šlo by to aplikovat i na důchody? Máš nemravný důchod? Šup daň 90%! Hned by si důchodce rozmyslel pobírat důchod!

    Bože to jsou nápady, hodný světového myslitele.

  • 4. 10. 2023 15:55

    karl59

    Je vidět že nic nechápete VY budete blahem hýkat i když vás budou stahovat z kůže . Evidentně ztráta času

  • 4. 10. 2023 16:03

    Tomáš

    Ano, proto "hykam" protože mám v portfoliu nějaké energetické firmy. A tím, že to to chcete zregulovat mi snižte "bezpracný" zisk. Ale to vy jako komous, který je v důchodu chápat nemůže.

  • 4. 10. 2023 19:45

    L.

    Když si tu zmínku pořádně přečtete, tak zjistíte, že ERÚ maximálně určuje (v určitých mantinelech), kolik peněz půjde na dotace OZE přimo od spotřebitelů. Zbytek zaplatí rovněž spotřebitelé, ale nepřímo přes státní rozpočet, protože platby jsou dané zákonem, respektive jeho podobnou v době, kdy elektrárna byla stavěna. S tím ERÚ fakt nic neudělá.

    Mnohem zajímavější je, kdo ty zákonné platby nastavil. Byla to sněmovna za vlády Jiřího Paroubka. A když se to schvalovalo, tak komunisti (myslím, že se na tom podílela konkrétně jistá paní Konečná) na poslední chvíli vpašovali do zákona změnu, která znemožnila rychlé snižování podpory podle snižování cen solárních panelů.

    Ten zákon sice následující sněmovna / vláda ODS změnila, ale nějakou dobu byly stavěny elektrárny za velmi štědrých podmínek a ty je i dnes velmi obtížné změnit, protože žijeme v (relativně) právním státě a pokud stát někomu stanovil nějaké podmínky, tak mu nemůže ty peníze jen tak zase cíleně vzít, ať už přímo, nebo oklikou přes "zdanění".

    Plně chápu, že budete při pohledu na účet za energie nadávat. Správným cílem jsou nicméně komunisti, kteří tohle spískali. Kdybyste nevěděl jak, koukněte se na Pelíšky, tam je jedna taková inspirativní scéna.

  • 6. 10. 2023 19:29

    Darina2152

    To, co píšete, je snůška polopravd a lží. Realita ohledně solárů byla kapánek jiná.

    Zákon byl sice předložený na konci roku 2005 vládou pod Paroubkovým vedením, nástrojem pro zlatokopy z něj udělalo až razantní zvýšení výkupní ceny elektřiny ze solárních panelů ERÚ, k němuž došlo nečekaně jedenáct měsíců od zahájení platnosti zmíněného zákona, konkrétně 21. listopadu 2006, tedy třetí měsíc existence Topolánkovy vlády. Jen tak mimochodem v té době vlády v demisi. Výkupní ceny pro výrobu elektřiny využitím solárního záření pro zdroj uvedený do provozu se touto zpětnou úpravou výkupních cen zvýšily o cca 7 000 korun za megawatthodinu, z původních 6 410 korun za megawatthodinu na 13 460 korun za megawatthodinu.

    Problém nastal po strmém poklesu investičních nákladů fotovoltaiky v letech 2007-2008, tedy v době vlády pravice. Pravicové vlády a pravicový parlament odpovídají za to, že nebyl tento velkorysý byznys pro vybrané jedince zákony včas zastaven a znemožněn! Tak to udělali v Německu a tak to mělo být i u nás.
    V Německu v září 2008 vláda Merkelové pro velké zdroje stanovila cenu 8,20 Kč resp. 6.20 Kč/kWh a na střechách nechala původní výkupní cenu. Topolánkova vláda (s pomocí přeběhlíků Melčák, Pohanka) neudělala vůbec nic ani v následujícím roce a dokonce kterýsi poslanec ODS ve sněmovně navrhoval opak toho, co udělala vláda Německa – okamžitě přestat dotovat FVE u již zbudovaných zdrojů na střechách domů a naopak ještě po tři roky ponechat u velkých i nově budovaných zdrojů původní výkupní cenu cca 12 Kč/kWh.
    Vláda Jana Fišera (8. 5. 2009 – 13. 7. 2010) novelu zákona schválila 16. 11. 2009 s odloženou platností až od 1. 1. 2011! Díky odložení platnosti se stal konec roku 2009 a rok 2010 roky velkého solárního boomu, rozumějte dobou největšího tunelu v novodobé historii našeho státu.

    O tom, jak bylo nastavení dotací výhodné, svědčí instalované výkony solárních elektráren v následujících letech:
    1.1.2005 – 0,12 MWe
    1.1.2006 – 0,15 MWe
    1.1.2007 - 0,35 MWe
    1.1.2008 – 3,4 MWe
    1.1.2009 – 65,74 MWe
    1.1.2010 – 462,92 MWe
    1.1.2011 – 1952,7 MWe

  • 8. 10. 2023 14:36

    L.

    To je tragikomícké. Obviníte mě ze lží a polopravd, ale nedokážete pojmenovat a vyargumentovat ani jednu. Naopak příspěvek zaplníte spoustou svých polopravd a zavádějících (irelevantních) tvrzení.

    Asi nejvetší manipulací, kterou několikrát opakujete, je zdůrazňování, co bylo zrovna za vládu. Ale to je zde celkem irelevantní. Vláda o cenách podpory nerozhodovala a nerozhoduje. Stejně tak nemůže schvalovat zákony, pouze je navrhovat (a tuhle pravomoc mají i další).

    O výkupních cenách rozhodoval ERÚ. V dotčeném období byl předsedou ERÚ jistý ing. Fiřt, od 1. září 2004 až do 5. července 2011. A v roce 2004 byla u moci ČSSD. Právě na jeho hlavu padá vámi zmiňované překvapivé mimořádné zvýšení výkupních cen poté, co bylo překvapivě na návrh Komunistů uzákoněno, že mohou klesat jen velmi pomalu (o 5% ročně, pokud se nemýlím). Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby tyhle dva kroky byly naplánovány spolu ;-) Jaká byla v ten okamžik vláda bylo naprosto irelevantní, ta do toho neměla co mluvit.

    Odskok dopředu: Tento pan Fiřt byl v čele ERÚ i na konci roku 2010 kdy, jak se následně ukázalo, byly přiznávány vysoké výkupní ceny i elektrárnám, které ve skutečnosti ještě nebyly v provozu. Takže máslo na hlavě má i tady (opět si zopakujte, kdo ho tam dosadil).

    Volby 2006 dopadly politickým patem, sice na druhý pokus vláda dostala důvěru, ale situace byla politicky nestabilní a navíc v roce 2008 přišla bankovní a pak hospodářská krize. Pravice měla opravdu důležtější starosti, než vymetat zrovna tohohle komunistického kostlivce ze skříně. Navíc to tehdy akutní problém nebyl, jak vyplývá i z vaší tabulky. 1. 1. 2009 jsme měli instalovaných stále jen 65 MWe. V březnu 2009 se navíc ČSSD konečně "povedlo" vládu shodit, předčasné volby shodil ústavní soud a nastoupila úřednická vláda Jana Fišera..

    Tehdy komunistický kostlivec hlasitě vypadl ze skříně a bylo nutné s ním i přes ostatní naléhavé problémy něco dělat. Vláda tedy připravila návrh změny zákona. Ovšem jeho schválení vládou (16. 11. 2009) nic neznamenalo, musel ještě projít legislativním procesem, byl to, myslím, tento tisk: https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=5&t=968

    Zákon prošel legislativním procesem hladce. (Tady jsem se, koukám, dopustil nepřesnosti. Levici bylo evidentně jasné, že konec kopání tunelu se tak jako tak blíží a tak hlasovala pro tenhle návrh společně s pravicí. Za to se omlouvám.) Ve sbírce zákonů pak byl zákon vyhlášen 20. 5. 2010. V tomto světle není účinnost opatření od 1. 1. 2011 až tak překvapivá. Elektrárna se nějakou dobu staví, takže když by byly ceny sníženy okamžitě, mohli by si majitelé elektráren stěžovat na zmařené investice.

    Takže ano, můžeme zazlívat pravici, že se v politicky a hospodářsky komplikované situaci s tím kostlivcem nevypořádala dřív. Ale to je tak všechno. Po bitvě je každý generál. Nicméně ten solární tunel vykopal někdo úplně jiný.

  • 8. 10. 2023 21:35

    Darina2152

    Novela zákona o změně výkupní ceny pro nové FVE trvala příliš dlouho. V Německu změnu stihli vyhlásit už v r. 2008, u nás až o tři roky později? Která politická reprezentace zaspala? ERU změny zákona dělat přece nemůže. Že měla pravice problémy a neměla čas řešit budoucí biliónový tunel? Tak na co vláda vlastně je, když ne na to, aby chránila stát před tunelováním? Obzvláště když všichni víme, kdo na tom následně zbohatl.
    Mimochodem, těch 5 % maximálního snížení ceny z FVE navrhla poslankyně za ČSSD Iva Šedivá. Konečná to nebyla, takže psát o komunistickém kostlivci je lež.

  • 8. 10. 2023 21:04

    Tomáš Marný

    "pokud stát někomu stanovil nějaké podmínky, tak mu nemůže ty peníze jen tak zase cíleně vzít, ať už přímo, nebo oklikou přes "zdanění"."

    Muhehe... A změna valorizace důchodů byla co?

  • 5. 10. 2023 5:39

    J, Novák

    A co je to "doba nouze"? Můžete blíže definovat, kdy by podle vás měli výrobci snižovat cenu energií kvůli "nouzi", jinak by jim stát začal sahat na jejich zisky? Mimochodem, proč takto nepostupovat třeba proti elektřikářům, zedníkům, truhlářům atd.? "Nesnížíš cenu v době nouze, dáme ti 70§ daň ze zisku"... To by šlo, né? :)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).