Pokud notář přijímá peníze do notářské úschovy, pak je to vždy bezhotovostně a na speciální k tomu zřízený účet u renomované banky. Notář musí být profesně pojištěn, zpravidla to bývá na částku 30 mil. Kč a vyšší. O přijetí peněz do úschovy musí neprodleně učinit záznam do centrální evidence úschov, kterou vede Notářská komora České republiky. Na rozdíl od advokátů, kterých je přes 10 tisíc, notáři mají numerus clausus - je jich stanovený počet pro notářské obvody a pouze na uvolněný notářský úřad jmenuje notáře ministr spravedlnosti na základě konkurzu. Dále je dobré vědět, že pokud notář přijme peníze do úschovy v souvislosti s kupní smlouvou, kterou sepsal notářským zápisem, pak odměna za přijetí peněz do úschovy je jen 10 % z částky, kterou by klient zaplatil za samostatnou úschovu ( nejméně 1000,-) Kč.
Mezi notářkou a advokátní úschovou až tak velký rozdíl není. Oba musejí být profesně pojištěni - avšak na zpronevěru se žádné pojištění nevztahuje (i advokát Vlasák z Century 21 byl řádně profesně pojištění, i on měl řádně založený úschovní účet v renomované bance - formálně měl vše v pořádku). Takže když peníze z úschovy ukradne notář nebo advokát - pro klienta to vyjde na stejno. Je absolutně v háji.
Bankovní úschova (sjednaná přímo v bance) má taky své mouchy: ten účet je vždy napsán jen na jednoho účastníka - buď na prodávajícího, anebo na kupujícího. Takže ten druhý je vždy v riziku.
Opravdu nevidím žádnou cestu prodeje nemovitosti, aby to byla tutovka - vždy je riziko, že to někdo ukradne nebo že se něco během převodu stane a jedna ze smluvních stran na to doplatí....
Milá Soňo, přečtěte si prosím §2 notářského řádu a nepište zde své smyšlenky. Děkuji.
§ 2
Notářskou činností se pro účely tohoto zákona rozumí sepisování veřejných listin o právních úkonech, osvědčování právně významných skutečností a prohlášení, přijímání listin do úschovy a dále přijímání peněz a listin do úschovy za účelem jejich vydání dalším osobám.
Dovolím si vstoupit do tohoto "sporu" o bezpečnost notářské úschovy. Zeptala jsem se rovnou u nejpovolanějších - na notářské komoře. A obdržela jsem odpověď ve smyslu, že rozdíly mezi notářskou a advokátní úschovou jsou značné. Avšak bylo mi potvrzeno, že v případě zpronevěry finančních prostředků, které by se dopustil notář - tak stát ani nikdo jiný by okradené klienty neodškodnil. Nicméně prý se to ještě nikdy nestalo, že by peníze ukradl notář.
Tedy dle notářské komory ke zpronevěře nedochází nikdy, dle advokátní komory skoro nikdy. V obou případech - okradený klient bude mít smůlu...
Myslím, že jsou to spíše spekulace o možném zloději. Daleko reálnější je, že někdo zemře a nebo ho postihne exekuce majetku. Notář je jmenován do notářského úřadu, který je zcela oddělen od jeho osobního majetku. Peníze či listiny svěřené do notářské úschovy tak nemohou být předmětem dědictví po notáři (notářský úřad je převzat novým notářem) a vzhledem k tomu, že nejsou majetkem notáře, nemohou být ani zahrnuty do případné konkurzní podstaty či postiženy exekucí týkající se osoby notáře. Zcela jiná situace je u advokáta.