Hlavní navigace

Jak probíhá zkouška z důchodové reformy pro finanční poradce?

7. 1. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Absolvoval jsem zkoušku pro finanční poradce, kterou nařizuje Česká národní banka. Dá se říct, že na mě udělala celkem dojem. Jen kdyby byla povinná hned od 1.1.2013.

V době psaní článku existovala pouze jediná akreditovaná společnost, která může provádět tuto zkoušku České národní banky, a tou byla Santia. Zaplatil jsem si přístup do jejich e-learningového systému a vstup na zkoušku (celkem 1990 Kč). Ale z důvodu nedostatku času jsem si stihl přečíst texty jejich přípravného kurzu jen ve dvou večerech. Ovšem není nad to se učit na zkoušku a přitom odhalovat chyby v materiálech. Jak má pak člověk věřit těm ostatním údajům, které po něm chtějí a které už asi nikdy nebude potřebovat? A jak má odpovídat v testu na otázky? Podle skutečnosti nebo podle jejich textů?


Autor: Isifa

Zvládnout zkoušky nebyl žádný med

Chyby ve zkušebních textech

Příklad dvou textů: U dlouhodobých investic určených pro celoživotní investování (programy životního cyklu, např. life-cycle funds) resp. zabezpečení na stáří jsou automaticky uplatňovány postupně všechny strategie podle předem stanoveného časového rozvrhu od nejrizikovější až po nejméně konzervativní.

Blue chip akcie je termín, kterým se označují akcie největších a nejziskovějších společností, které jsou obchodovány na burze, mají stabilní růst a pravidelně vyplácejí dividendy. 

Zaregistroval jsem také, že u jednoho z diagramů byly obrácené šipky. Dobrovolné penzijní spoření je podle zkušebního textu k dispozici v 60 letech, přitom novela to změnila na důchodový věk. Nebo doporučená délka držení dluhopisových fondů je podle textu 5 let, do té doby jsem všude četl 3 roky – že by nastala rychlá změna instrukcí po krizi?

Jdu na zkoušku

Ráno před odpolední zkouškou jsem si párkrát přečetl nanečisto test, dal jsem si cca 15 minut na jeden. Výsledky byly povzbudivé. Po příchodu na místo zkoušky jsme vyfasovali tři samolepící proužky s čárovým kódem poté, co jsme prokázali totožnost, ale také vzdělání. Naštěstí netrvali na maturitním vysvědčení, „stačilo“ jim vysokoškolské vysvědčení.

Pak nám velice vážným hlasem zopakovali podmínky zkoušky. Zkoušku tvoří 60 otázek teoretických rozdělených do sekcí A až F a 10 otázek k případovým studiím. V každé sekci teoretické části je nutné správně zodpovědět alespoň 60 % otázek, celkově je ale nutné správně zodpovědět alespoň 75 % otázek. V praktické části je nutné také zodpovědět správně minimálně 75 % otázek. Na stole musí být jen tužka, výsledkový list a zadání dodaná zkoušejícími a kalkulačka. Nic jiného včetně mobilu není umožněno na stole ponechat. Na celou zkoušku je maximálně 135 minut. Každá otázka má právě jednu správnou odpověď.

Protože přece jen zkouška nebyla zadarmo, trvalo mi zodpovědět otázky a následně vybarvit výsledkový arch asi 30 minut. Odcházel jsem mezi prvními. Některé otázky byly hezké, např. že účastník nemá nárok na pozůstalostní penzi, protože na ni má nárok oprávněná osoba nebo dědic. Jen jsem si neodpustil do zadání připsat pár poznámek k formulaci otázek. Např. na otázku Jaký státní příspěvek dostane účastník ukládající si alespoň 200 Kč?

Ještě ten večer jsem se dozvěděl, že zkouška byla úspěšná. Můj celkový výsledek byl 94 % (jak vypadá osvědčení ze zkoušky vidíte na obrázku na konci článku). Z mého pohledu byly výsledky v nejdůležitějších modulech více než uspokojivé: Modul B (I+II. pilíř) 94 %, Modul C (3. pilíř) 100 %, E (fin. trh) 100 %, F (inv. strategie) 100 % a případové studie na 100 %.

skoleni_4_3

I když ne všechny otázky v testu jsou v praxi důležité – např. rozdíl mezi futures a forward a opce jsem v praxi ještě nepotřeboval, ale to mohu potřebovat časem. Na co mi však je, že vím, že podle obchodního zákoníku se dobou plnění ve smlouvě označené jako „v polovině měsíce“ rozumí od 10. do 20. dne měsíce? Jednoduše na něco se těch 500 otázek, ze kterých se náhodně vybírají testové, musí ptát.

Celkově hodnotím zkoušku kladně, preselekci udělá. Jen doufám, že ČNB přece jen nepustí do terénu ty vlčí smečky…


Vladimír Kutálek

Osvědčení o zkoušce z důchodové reformy

Anketa

Využijete druhého pilíře a vyvedete si část sociálního pojištění do penzijního fondu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).