Chybí jeden podstatný důvod - a to dárcovství krve. Dle vyhlášky č. 18/1991 Sb má zaměstnanec nárok na den pracovního volna.
Píšu to proto, že jsem jednou o tomhle uvažoval. Potřeboval jsem volno (chtěl jsem si vzít den dovolené) a zaměstnavatel (tedy přesněji řečeno moje přímá vedoucí) mi ho nechtěl dát. Tak už jsem si řekl, že protože ho potřebuji, tak že snad půjdu i darovat krev. Nakonec se stačilo dohodnout se šéfem "o stupínek výš", prostě jsem mu řekl, že jsem za celou dobu mého pracovního poměru neměl ani jeden den absence (nemoc, návštěva lékaře, ...) a dovolenou mi schválil. Ale "pro strýčka Příhodu" to není špatný důvod - i když já se jehel bojím jak čert kříže :-)
Úhrada volna na vyšetření v nejbližším zdravotnickém zařízení není v souladu s právem svobodné volby lékaře. Pokud si mám možnost jako Liberčák svobodně vybrat lékaře v Brně, tak bych měl mít i právo na volno do Brna (a samozřejmě i úhradu cestovních nákladů - ne od zaměstnavatele, ale od pojišťovny?). Jak budu zaměstnavateli prokazovat, že se nejedná o mou volbu lékařského zařízení, ale že jde skutečně o nejbližší zdravotnické zařízení schopné provést potřebný úkon či zákrok? Některý specialista se sice může zabývat mojí diagnozou, ale přístroj nebo metodu ovládá zcela jiné praciviště. Bude mít o takovýchto detailech někdo podrobné informace?
Co se týče "svobodné" volby jít k lékaři - mnohde, sice ne oficiálně, to zakazují. Jinde vám dají podstatnou část platu do pohyblivé složky, která se vám finančně nevyplatí jít k lékaři nebo dokonce marodit. Dřívejc k těmto praktikám měly odbory negativní stanovisko, dnes se s tím asi smířily. A kde jsou ty porevoluční sliby, že k lékařům budeme moci chodit i po pracovní době ...?
Já na tom nevidím nic špatného. Nevím, proč by měly firmy podporovat absentéry. Chci jít k lékaři? Buďto půjdu k nejbližšímu nebo si vezmu dovolenou! To je ta svobodná volba. I tak mi připadá těch důvodů pro volno s náhradou mzdy až dost. Doplácejí na to totiž ti, kteří poctivě pracují a neulejvají se (ve výši jejich mzdy se tak promítá jakási "průměrná absence"). Takže variantu - základní plat + podstatnou pohyblivou složku považuji za velmi dobré řešení.
Vy nechodíte k lékaři? Takové šetřílky potřebujeme. Pak se z ptákovin vyvrbí něco komplikovanějšího a pak my ostatní budeme doplácet právě na takové šetřílky, jako jste Vy.
PS: Dovolená se nazývá "na zotavenou". Lékařské vyšetření vás určitě nezotaví.
K lékaři můžete jet třeba na druhý konec republiky, to je právě ta svobodná volba lékaře. Zaměstnavatel vám však proplatí pouze dobu, po jakou by ošetření trvalo u nejbližšího lékaře a zbytek je neplacené volno. Nejbližší lékař se dá zjistit třeba dotazem na příslušnou zdravotní pojišťovnu a jsou i takoví zaměstnavatelé, kteří si k lékaři zavolají o ordinační dobu a pokud je i mimo dobu pracovní, tak dobu u lékaře neproplatí vůbec s odkazem, že v první řadě je povinnost zaměstnance svoje soukromé věci (vč. lékařů) si zařizovat mimo pracovní dobu.
No a jsou tací zaměstnavatelé, kteří vám dokonce určí lékaře s tím, že je jakékoli informace od jiných lékařů nezajímají. Současně vašemu dosavadnímu (svobodně zvolenému) lékaři přikazují, aby vás ze svých služeb propustil a veškerou vaši zdravotní dokumentaci (bez vašeho souhlasu samozřejmě) předal jimi vybranému lékaři. Předpokládá se, že tak bude moci zaměstnavatel zcela libovolně nahlížet do vaší dokumentace, což dosud nemohl. To je co! Zdravotní ústav Kolín - tam se to děje.
Na účast při porodu si není nutno brát dovolenou, na tuto dobu náleží pracovní volno bez náhrady mzdy (samozřejmě, nutno doložit zaměstnavateli potvrzení z porodnice o účasti na porodu).
Je to sice pěkné, že mám nárok na půl den, ale co za tu dobu vyřídím, když se snažím najít si práci na jiném konci republiky ? A nemám dovolenou, kterou jsem musel vybrat dle zaměstnavatele, když naši firmu postihla krize a nebyla práce.Neplacené volno mi také nechtějí dát. Je to začarovaný kruh, ze kterého není úniku a člověk je donucen si cokoli hledt až po ukončení pracovního poměru, nebo se mýlim ?