Hlavní navigace

Jak přežít zimu bez nástrah a nepříjemností?

17. 1. 2011
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Přestože na většině míst Česka to nyní vypadá jako na jaře a ne v lednu, zima je stále tady a lze si ji užít nejen lyžováním, ale třeba cestou do tropů. Na co a jak se co nejlépe připravit a kde získat slevy?

Bez řetězů daleko nedojedete

Většina výletů na hory začíná v automobilu, proto při cestách autem nezapomeňte na sněhové řetězy, pro cesty do horských oblastí jsou naprostou nutností. Pokud hrozí sněhová kalamita, zvažte, zda můžete jízdu odložit na později. Jestliže to není možné, vybavte se plnou nádrží paliva a do auta alespoň termoskou s horkým čajem, teplým oblečením a dekou pro případ, že byste uvízli v koloně nebo došlo k jinému zdržení.

Z potíží na silnici vám často i v rámci povinného ručení pomůže pojišťovna. Rozsah asistenčních služeb poskytovaných zdarma v rámci základního pojištění má každá pojišťovna jiný. Jejich obsah se logicky liší podle toho, zda se jedná o havárii, poruchu nebo odcizení vozidla a zda jsou asistenční služby doplňkem havarijního pojištění, povinného ručení nebo kombinace obou produktů.

Na sjezdovkách není opatrnosti nazbyt

Pro pobyt na horách existují jasná doporučení, jejichž dodržování ušetří nejednu nepříjemnost a mnohdy mohou zachránit zdraví i život. Na sjezdovkách respektujte ostatní lyžaře a dbejte pravidel chování na sjezdových tratích stanovených Mezinárodní lyžařskou federací. V každém případě používejte helmu a zvažte pořízení dalšího bezpečnostního vybavení, např. chrániče páteře. Před výlety na běžkách nebo sněžnicích zjistěte, jaké bude počasí, a přiměřeně tomu se oblečte a vybavte a určitě nezapomeňte na mobilní telefon. Před odchodem informujte recepci vašeho ubytovacího zařízení o trase vašeho výletu a předpokládané době návratu. Trasu a tempo vždy přizpůsobte nejslabšímu členovi výpravy.

Při pobytech na zahraničních horách nezapomeňte na evropský průkaz zdravotního pojištění. Navíc je rozhodně vhodné sjednat si pojištění léčebných výloh. V soukromých zdravotnických zařízeních evropský průkaz zdravotního pojištění léčebné výdaje nepokryje. Pokud máte uzavřené pojištění léčebných výloh, můžete navíc kromě pokrytí nákladů na ošetření počítat i s nepřetržitou podporou asistenční služby v případě onemocnění nebo zranění, vysvětluje Tomáš ZavoralČeské pojišťovny. Pojišťovny obvykle rozdělují sporty na rekreační a extrémní a někdy se objevují nejasnosti v otázce, kam zařadit lyžování. Obecně platí, že lyžování je rekreačním sportem, když jezdíte po vyznačených sjezdovkách, pro jistotu si však své konkrétní sportovní plány s pojišťovnou vždy vyjasněte. Dalším pojištěním, které oceníte nejen na sjezdovce, je pojištění odpovědnosti. Hodí se pro případ, že z nepozornosti někoho zraníte nebo způsobíte jinou škodu. Pokud jde o rizika, která si klienti při odjezdu do zahraničí pojišťují vedle standardního pojištění léčebných výloh, výrazně vzestupnou tendenci sledujeme u pojištění odpovědnosti za škodu – počet těchto uzavřených pojistek v rámci cestovního pojištění vzrostl za poslední tři roky v období červenec a srpen o 11 %, říká Jaroslav Král, produktový ředitel neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Reálné příklady cen

Odvoz z místa úrazu 50 EUR
Přeprava vrtulníkem 1500 EUR
Doprava do nemocnice sanitkou 100 – 200 EUR
Ambulantní ošetření 100 – 500 EUR
Hospitalizace (paušální sazba na den) 250 – 1000 EUR
Převoz domů sanitkou 20 – 30 000 Kč
Převoz domů letecky 40 – 100 000 Kč

V zimě jsou úrazy nejčastější

Úrazové pojištění na dovolenou na zahraničních horách můžete uzavřít v rámci cestovního pojištění. Hrozba úrazů na náledí a dalších zranění spojených se zimním počasím ale vybízí k zamyšlení nad tím, zda neuzavřít dlouhodobé úrazové pojištění. Každý všední den hlásí klienti České pojišťovny více než 500 úrazů, přičemž nejvíce se jich stane právě v zimních měsících. Nejčastější zimní úrazy jsou vymknutí kolene nebo kotníku, naraženiny a zlomeniny, ale také omrzliny, doplňuje Zavoral. Úrazové pojištění vám zajistí finanční podporu po dobu léčení úrazu nebo hospitalizace a poskytne vám i vaší rodině zaopatření v případě trvalé invalidity nebo úmrtí úrazem. Dobrá pojišťovna vám navíc umožní výplatu peněz z úrazového pojištění již v počátku léčby, tedy v době, kdy je zraněný nejvíce potřebuje. Odborně se to nazývá záloha na pojistné plnění.

Pozor na exotické choroby

V posledních letech stále více Čechů vyměňuje tradiční dovolenou na horách za zájezdy do exotických krajin. Má to své opodstatnění, zima je ideální čas pro cesty na jižní polokouli a dovolená v Thajsku, Dominikánské republice či na Kubě láká přísliby slunečních paprsků a koupání v moři. Ještě než vyrazíte, zjistěte, zda na cestu do své vyhlédnuté destinace potřebujete očkování. Před odjezdem do destinací jako je právě Dominikánská republika nebo Thajsko se doporučuje zejména očkování proti hepatitidě typu A a břišnímu tyfu. Také nezapomeňte zkontrolovat, zda nevypršela platnost vašemu běžnému očkování, např. proti spalničkám nebo tetanu. Zdravotní pojištění je při cestách do těchto zemí naprostou nutností. Nejčastějšími onemocněními, kterými lidé na exotických dovolených trpí, jsou nejrůznější střevní potíže, kousnutí zvířaty všeho druhu a bohužel také úrazy, bohužel i závažnější, vypočítává Tomáš Zavoral.

Zdravotní pojištění na cesty nenabízí jen pojišťovny, ale často bývá součástí balíčků výhod spojených třeba s platební kartou. V tomto případě se ale vždy vyplatí ověřit si, jaké jsou limity pojistného plnění, zda v pojištění nejsou nějaké výjimky a zda odpovídá náplni vaší cesty. Podobně si zkontrolujte podmínky pojištění, které nabízejí cestovní kanceláře jako součást zájezdů.

V loňském roce se při cestách do zahraničí nejčastěji se jednalo o potíže zažívacího traktu. Následovaly infekční onemocnění horních cest dýchacích, úrazy a obtíže spojené s pobytem na slunci. Nejnákladnějším letošním zásahem byla repatriace (přeprava leteckým speciálem) těžce zraněného pacienta do České republiky. Náklady v takových případech překračují částku 1 milionu korun. Obdobná asistence v předcházejícím roce byla vyčíslena na 3,5 milionu korun. Vynaložené prostředky jsou opodstatněné vzhledem k hodnotě lidského zdraví. Sjednání cestovního pojištění je před vycestováním do zahraničí určitě na místě, doporučuje Jiří CívkaGenerali pojišťovny.

Je váš dům bezpečný?

Ani schovaní u domácího krbu se nástrahám zimy zcela nevyhnete. Začíná topná sezóna a zkontrolovaný a vyčištěný komín i kamna by měly být samozřejmostí doma i na chalupě. Hasiči každoročně hlásí případy vzplanutí sazí v komíně či otravy oxidem uhelnatým, kterým mohou pravidelné revize snadno předejít.

Po zkušenostech z předchozích let je zřejmé, že se nevyplatí podceňovat ani sílu živlů, třeba fotografie střech propadlých pod tíhou sněhu stále zůstávají v živé paměti. V roce 2010 jsme zatím registrovali téměř 25 tisíc pojistných událostí z tíhy a sesuvu sněhu a námrazy. Celková výše plnění přesáhla 438 milionů korun. Pokud jde o celkový počet letošních živelních škod, včetně záplav a krupobití, tak tíha sněhu byla jednoznačně nejčastější – na všech kalamitách se podílela zhruba polovinou, doplňuje Tomáš Zavoral. Pojištění nemovitosti chrání nejen před škodami způsobenými sněhem a dalšími živly, jako je pád stromu, povodeň, požár nebo sesuv půdy, ale i před krádežemi a vandalismem. Mělo by být samozřejmostí, nechceme-li se dočkat nepříjemného překvapení v podobě nenadálých a často vysokých výdajů na opravy a rekonstrukce. Podle odhadů však zůstává minimálně třetina staveb nepojištěných.

Častým zimním tématem je také odpovědnost za stav chodníku před domem. Odpovídá za něj obec, nikoli majitel domu. Pokud si tedy na chodníku někdo ublíží, bude náhradu škody požadovat na obci. Nejčastějšími úrazy, které si lidé způsobí pádem na chodníku, jsou naraženiny, případně zlomeniny horních a dolních končetin. Bohužel jsme zaznamenali i několik vážnějších poranění hlavy, které způsobil těžký sníh padající ze střechy, říká Miroslav Novák, ředitel Centra likvidace pojistných událostí majetku a odpovědnosti pojišťovny Kooperativa.

Majitelé domů by přesto neměli na pojištění zapomínat. Může se stát, že na chodník spadne ze střechy sníh, kus ledu nebo uvolněná taška a poškodí například automobil nebo někoho zraní. V takovém případě zůstává za škodu stále odpovědný majitel domu. Pro tyto situace je dobré mít uzavřené pojištění odpovědnosti majitele nemovitosti. Pojišťovny řešily i událost, při níž sníh ze střechy spadl na kočárek s dítětem. Pokud majitel není pojištěn, musí hradit škody ze svého.

skoleni_21_6

Studenti si mohou zimu zlevnit

Kromě pojištění si zimní radovánky lze zpříjemnit slevami a na dobré slevy mohou dosáhnout zvláště studenti s kartou ISIC. Tento mezinárodní identifikační průkaz studenta opravňuje ve 28 českých lyžařských areálech využít slevu na permanentky až 50 %. Slevu je možné využít také při výuce lyžování instruktorem, za půjčení či servis lyžařské výzbroje, při ubytování, cestování apod.

Přehled slev s kartou ISIC/ISIC SCHOLAR

Areál Výše slevy
Skiareál Špindlerův Mlýn 20%
Labská 50%
Skiareál Herlíkovice 10%
SKiareál Šachty 10%
Skiareál Kamenec 10%
SKiareál Kašperky 10%
SKiareál Kozinec 10%
Skiareál Soláň-sedlo 20%
Soláň – vrchol 20%
Skiareál Karolinka 20%
Skiareál Ještěd juniorské jízdné
Skiareál Lipno 10%
Boží dar – Neklid 10%
Skiareál Klínovec 10%
Berst – vleky Hynčice 20%
Skiareal Žacléř – Prkenný dvůr 20%
Lyžařské středisko Pustevny 20%
Lyžařský areál Červenohorské sedlo 15%
Skiareál Ostružná 20%
Skiareál Razula 30%
Lyžařský areál Zadov 10%
Ski centrum Kohútka 20%
Sportovní areál Špičák 10%
Skiareál Troják jízdné za cenu dětského

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).