Hlavní navigace

Jak předat peníze z životního pojištění do správných rukou?

7. 4. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Přemýšlíte, jak v případě nejhoršího zajistit své blízké? Pokud k tomu chcete využít životní pojištění, dejte pozor, aby se peníze dostaly ke správné osobě.

Životní pojištění má smysl ve chvíli, kdy máte hypotéku a rodinu, kterou chcete finančně chránit před případnými důsledky vašeho úrazu, nebo dokonce smrti. Nezapomeňte proto zvážit, koho a jak zvolíte jako obmyšlenou osobu.

Zamyslete se včas

Institut obmyšlené osoby u smluv o životním pojištění slouží k tomu, abyste dali jasně najevo, komu má připadnout pojistné plnění v případě, že byste si o tom už nemohli rozhodnout sami.

Obmyšlená osoba může být jedna, ale může jich být také více. Pak dělení pojistného plnění ještě musíte specifikovat poměrově.

Obmyšlenou osobou můžete stanovit fyzickou nebo dokonce i právnickou osobu, tedy například neziskovou organizaci nebo třeba nemocnici (v tomto případě předpokládáme dobročinné motivy, žádná omezení ve volbě právnické osoby ale nejsou).

Stanovit jasně obmyšlenou osobu je o to důležitější, že životní pojištění ze zákona nespadá do dědictví. Zapsat ji na smlouvu můžete i dodatečně, tedy i poté, co už pojistka nějaký čas běží.

Jak obmyšlenou osobu specifikovat?

Obmyšlenou osobu samozřejmě můžete identifikovat konkrétně, např: „dceři Sáře Hájkové, nar. 2. 3. 2012, 60 %; nemocnici Na Vinohradech, IČ: xxx, 20 %; tetě Ivaně Krásné, nar. 15. 6. 1955, 20 %“. Pomoci si můžete i rodným číslem, některé pojišťovny (Česká pojišťovna a Komerční pojišťovna) vyžadují i adresu trvalého bydliště.

Pojišťovna České spořitelny dokonce akceptuje stanovení obmyšlené osoby pouze touto konkrétní cestou.

U ostatních pojišťoven stačí popsat obecný název, který vyjadřuje vztah mezi vámi a danou osobou. Pokud tedy stanovíte obmyšlenou osobu slovem „manžel“, poukáže pojišťovna peníze tomu, kdo tento statut splňuje v době vaší smrti. A analogicky, stanovíte-li obmyšlenou osobu jako „dítě“ či „děti“, získají právo na plnění všechny vaše děti, tedy vlastní i ty osvojené. Tento postup nefunguje v případě „přítel“ či „přítelkyně“. Žijete-li tedy na hromádce, musíte specifikovat pomocí jména.

V obou případech je nutné, abyste měli svou životní pojistku stále na mysli. Pokud stanovíte obmyšlenou osobu jménem, nezapomeňte ji například v případě rozvodu včas změnit, aby prostředky nepřipadly někomu, kdo s vámi v době vaší smrti nebude mít už nic společného. Stejně tak byste si měli vzpomenout na aktualizaci smlouvy v případě, že obmyšlená osoba zemře.

Co když obmyšlenou osobu nestanovíte?

Pokud obmyšlenou osobu do smlouvy neuvedete, bude se pojišťovna řídit podle posloupnosti, kterou stanovuje občanský zákoník:

  • manžel/ka; není-li, pak:
  • děti; pokud ty nejsou, pak:
  • rodiče zesnulého; a pokud ti nejsou, pak:
  • dědici zesnulého.

V případě, že se vám zákonná posloupnost nezamlouvá, musíte určit výplatu právě pomocí obmyšlené osoby. Pokud byste například chtěli, aby dostala vaše peníze pouze dcera, protože syn i manžel už jsou zajištění, musíte ji zvolit obmyšlenou osobou. Pokud byste tak neučinili, dostane peníze jen váš manžel.

Další důležitá věc, na kterou byste rozhodně neměli zapomenout, je informovat daného člověka, že je obmyšlenou osobou. V případě vaší smrti se totiž musí o peníze přihlásit sám.

Jak změnit obmyšlenou osobu?

Změna obmyšlené osoby se dá provést několika způsoby, záleží, který preferuje vaše pojišťovna. Změnu oznamuje pojistník (ten, kdo uzavřel smlouvu a platí pojistné, bez ohledu na to, zda se k němu vztahuje nějaké pojistné plnění). Pokud se osoba pojistníka liší od osoby pojištěného, je nutný i jeho souhlas.

skoleni_4_3

Možnosti, jak změnit obmyšlenou osobu
Pojišťovna Elektronicky Písemně Na pobočce
Allianz pojišťovna mailem s podpisem pojistníka ano ano
AXA ČR ne podpis nemusí být úředně ověřen, musí být ale stejný jako na smlouvě ano
Česká pojišťovna ne podpis musí být ověřen pracovníkem pojišťovny nebo notářem ano nebo přes obchodního zástupce
Česká podnikatelská pojišťovna ne ano ano
ERGO pojišťovna přes webový formulář ano ano
Komerční pojišťovna ne ano ano
Kooperativa pojišťovna webová aplikace jen pro poradce není nutný ověřený podpis ano nebo přes poradce
MetLife pojišťovna ne ano na Klientském centru nebo písemně přes zprostředkovatele
NN Životní pojišťovna ne ano ano
Pojišťovna České spořitelny SERVIS24 ano ano
UNIQA pojišťovna myUNIQA ano ano
Wüstenrot životní pojišťovna ne ano ano

Zaplatíte něco?

Změna obmyšlené osoby je většinou bez poplatku a bez omezení frekvence změn i počtu obmyšlených osob (součet jejich podílů ale musí dávat dohromady 100 %).

Výjimkou je Pojišťovna České spořitelny, která první změnu obmyšlené osoby v kalendářním roce provede bez poplatku, za další pak účtuje v rámci téhož roku 100 Kč. Poplatek se odečte z kapitálové hodnoty pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).