Hlavní navigace

Věrnostní programy a bonusy zdravotních pojišťoven

27. 2. 2014
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Výběrem správné zdravotní pojišťovny můžete získat nárok na zajímavé preventivní prohlídky zdarma, ale také na další bonusy spojené s vaším zdravím.

Svou zdravotní pojišťovnu mít musíte, stejně jako musíte platit zdravotní pojištění (pokud nejste studenti či nezaměstnaní). Přesto je možné si svou zdravotní pojišťovnu vybrat. Mnozí se stále domnívají, že je vlastně úplně jedno, u které pojišťovny jsou pojištění, v horším případě to ani neví. Faktem je, že lze obtížně předvídat či zjišťovat, která ze zdravotních pojišťoven vám poskytne lepší péči ve zdravotnických zařízeních. To se často dozvíte až tehdy, potřebujete-li drahé léky, na které ta či ona pojišťovna přispívá rozdílnou částkou, nebo kdy vás lékař pošle na operaci, ale v nemocnici vám řeknou, že si budete muset půl roku počkat, protože pro klienty té které pojišťovny mají zrovna plný stav.

Další oblastí, ve které se zdravotní pojišťovny liší, jsou věrnostní programy, slevy, které s příslušnou kartičkou získáte u partnerů, a příspěvky na preventivní programy. V nějaké formě výhody pro své pojištěnce nabízí každá z pojišťoven, stačí vybrat tu, která vám bude svou nabídkou nejvíce vyhovovat.

Na co všechno dostanete příspěvek? Vyberte si BENEFITY ZDRAVOTNÍCH POJIŠŤOVEN.

Jak změnit zdravotní pojišťovnu

Přihlášku k nově vybrané zdravotní pojišťovně je zapotřebí podat šest měsíců před plánovanou změnou. Pokud tak chcete přejít k nové pojišťovně 1. ledna 2015 (dříve už to nejde), musíte přihlášku podat nejpozději k 30. červnu 2014. Pro přechod k nové pojišťovně stačí vyplnit příslušný formulář a na pobočce předložit občanský průkaz, v případě studentů pak potvrzení o studiu a v případě důchodců potvrzení o přiznání důchodu. Nezaměstnaní se v evidenci úřadu práce prokáží příslušným potvrzením. Osoby samostatně výdělečně činné by měly předložit také přehled o příjmech a výdajích a úhrnu záloh za předchozí rok. Odhlášení od staré pojišťovny za vás provede pojišťovna nová, na vás je do 8 dnů nahlásit zaměstnavateli změnu pojišťovny.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí možnost přihlásit se do programu Bonus Plus, ve kterém lze střádat kredity. Už za samotné přihlášení získáte 50 kreditů, za každý rok, po který budete pojištěni u ČPZP, potom 100 kreditů, od pátého roku získáte navíc dalších 50 kreditů a od desátého roku, po který budete pojišťovně věrni, ještě jednou 50 kreditů. Za preventivní prohlídku u praktického lékaře, stomatologa a gynekologa získáte pokaždé také 50 kreditů. Kredity jsou honorovány rovněž cílené preventivní prohlídky, například screening děložního čípku, mamoscreenig či screening tlustého střeva – získáte 50 kreditů.

Platí, že každý bod má hodnotu jedné koruny. V případě, že přivedete dalšího pojištěnce, získáte rovnou 500 Kč mimo kreditový systém. To se hodí, protože v rámci kreditového systému můžete ročně využít pouze 500 kreditů, tedy 500 Kč. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přispívá také na řadu programů preventivní péče. S kartičkou ČPZP máte nárok na řadu slev, jde však spíše o doplňkové masážní či fitness služby a schází slevy na vitaminy, léky či doplňky stravy.

Oborová zdravotní pojišťovna

Oborová zdravotní pojišťovna v minulém roce svůj věrnostní program v rámci Vitakarty, ve kterém přispívala v určitých věkových kategoriích na stanovené účely fixní částkou, změnila na kreditový systém.

Kredity je možné získat za přechod od jiné pojišťovny (v případě 11 a více letého vztahu až 200 kreditů). Stejně tak získáváte kredity za každý další rok, který u OZP zůstáváte (maximálně 150 kreditů ročně). Štědře OZP odměňuje klienty, kteří pojišťovně přivedou další pojištěnce. Za každého z nich získáte 1000 kreditů a tato nabídka se týká také novorozenců.

Pojišťovna motivuje rizikovější skupiny k preventivním prohlídkám. Za každou absolvovanou vám věnuje 50 kreditů. Velké množství kreditů je možné nasbírat v případě, že využíváte některých z nadstandardních a placených služeb OZP. Kredity mají různou hodnotu v závislosti na účelu jejich čerpání. Za stejné množství kreditů tak získáte vyšší příspěvek na rehabilitaci či masáže než na vitaminy a doplňky stravy. Svou výší jsou zajímavé především příspěvky na očkování nehrazené ze zdravotního pojištění, které dosahují až trojnásobku výše kreditového účtu.

Program slev a výhod OZP není příliš široký, najdete tu ale jak nabídky cestovních kanceláří, tak internetovou lékárnu.

Revírní bratrská pokladna

Revírní bratrská pokladna nabízí širokou škálu příspěvků, a to jak v rámci programu prevence, tak v rámci bonusového programu.

Ani program prevence však není jen klasickou prevencí, ročně tak můžete čerpat až 500 nebo 1000 Kč (podle typu podbalíčku) například na nákup kontaktních čoček, očkování nehrazené ze zdravotního pojištění, rázovou vlnu či nejrůznější léčivé přípravky.

V rámci bonusového programu lze získat až 4000 Kč na očkování děložního čípku, či 500 Kč v rámci programu Zdraví 90. Pro něj je však nutné splnit několik podmínek: pravidelné kontroly u praktického lékaře, stomatologa a gynekologa a navíc prokazatelný zdravý životní styl, tedy BMI index v normě a nebýt závislý na alkoholu či cigaretách.

Klienti Revírní bratrské pojišťovny mohou využívat také slev u partnerů.

Na co si dát při změně zdravotní pojišťovny pozor

Je snadné se nechat zlákat bonusovými programy zdravotních pojišťoven a přejít k té, která je pro vás nejzajímavější. Neměli byste ale přitom zapomínat na skutečnost, že ne všichni lékaři a zdravotnická centra spolupracují se všemi pojišťovnami. Zejména u menších pojišťoven to bývá někdy problém. Proto je vhodné informovat se u svého lékaře či v nemocnicích v okolí, zda s vámi vybranou pojišťovnou spolupracují.

Vojenská zdravotní pojišťovna

Vojenská zdravotní pojišťovna nabízí program preventivní péče, kde najdete mj. příspěvky na preventivní prohlídky, očkování, ozdravné pobyty atp.

Na mamografické vyšetření přispívá 800 Kč, na kondiční tělocvik pro těhotné ženy potom 1000 Kč. V rámci programu Zdravá rodina získají děti i rodiče příspěvek 250 Kč ročně na očkování proti chřipce. Stejnou částku může každý člen rodiny získat na léčebný tělocvik a regeneraci. Studenty potěší příspěvek na očkování proti meningitidě ve výši 1000 Kč a proti klíšťové encefalitidě v nadstandardní výši 700 Kč.

V případě výjezdu do zemí, kde je povinné či doporučené očkování proti žloutence A a B, získá student na očkování příspěvek do 1000 Kč. Vojenská zdravotní pojišťovna umožní čerpat také příspěvek až 1000 Kč na odvykání kouření.

Pojišťovna vám také proplatí poplatek za věrnostní kartu Bonus Club, která opravňuje k zajímavým slevám, mj. 0,50 Kč na  každý litr pohonných hmot na čerpacích stanicích Benzina.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna výhody pro své klienty nabízí v Klubu pevného zdraví, kam je třeba se zvlášť přihlásit, a to i prostřednictvím webového rozhraní. Členové klubu si každý rok mohou vybrat jednorázový příspěvek ve výši 500 Kč v kategoriích Děti, Dospělí, Maminky a Dárci krve.

Pokud splňujete podmínky pro zařazení do více kategorií, můžete 500 Kč čerpat několikrát. Například maminka, která právě porodila a ve stejném kalendářním roce darovala krev, může čerpat příspěvek i v kategoriích dospělí a pro své novorozeně také v kategorii děti.

VZP však poměrně striktně omezuje účel čerpání. Prakticky ve všech kategoriích je možné příspěvek vyčerpat na očkování nehrazené ze zdravotního pojištění, rehabilitace a v případě dětí také na rovnátka. Chybí možnost čerpání na vitaminy či doplňky stravy. Zamrzí také, že v programu slev a výhod, který je na Klub pevného zdraví navázán, chybí lékárny, kde by bylo možné uplatnit slevu. Naopak zde najdete cestovní kanceláře, posilovny, kosmetické služby atd. Slevy dosahují výše až 20 %.

Pro své pojištěnce má připravené i standardní programy prevence, kde nechybí i známý projekt Mořský koník s léčebnými pobyty u moře.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Jedna z menších pojišťoven, Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, toho pro své pojištěnce z hlediska bonusových výhod nenabízí na první pohled mnoho (to však neznamená, že by šlo o špatnou pojišťovnu, její výhody mohou být jinde). Její preventivní programy jsou však poměrně štědré.

Vyplatí se také požádat pojišťovnu o příspěvek na očkování, protože takřka na každé nějakou tu stokorunu získáte. Například na očkování proti chřipce či klíšťové encefalitidě to je 300 Kč, proti pneumokokové infekci a žloutence 1000 Kč a proti lidským papilomavirům dokonce až 5000 Kč.

Obyvatelé Mladé Boleslavi, Rychnova nad Kněžnou, Jilemnice a Jičína mají tu výhodu, že jim pojišťovna zdarma nabízí plavání ve veřejných bazénech. V Mladé Boleslavi je možné využít také návštěvy rekondičního centra s 50% slevou za 80 Kč. Další slevy jsou podobné jako u ostatních pojišťoven, někomu se jistě bude hodit například 20% sleva na produkty značky Walmark.

skoleni_29_6

Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR

ZPMV nabízí svým pojištěncům zejména příspěvky v rámci různých programů. Například pojištěncům do 26 let proplatí jednou ročně 500 Kč za jakékoliv očkování nehrazené ze zdravotního pojištění, ostatním pojištěncům potom 300 Kč ročně. Další výhody mají studenti do 26 let, kteří si mohou nechat proplatit až 800 Kč na preventivní sportovní prohlídky, očkování před odjezdem do exotických zemí či laserovou operaci očí.

Velmi bohaté jsou také programy pro dárce krve, krevní plazmy a kostní dřeně. Je tak možné získat příspěvek až 6300 Kč na ozdravné pobyty. Pojišťovna přispívá 8000 Kč na léčebný ozdravný pobyt u moře (menší částkou i na další pobyty) pro děti s chronickými dýchacími potížemi. Samozřejmostí jsou rovněž nejrůznější slevy u partnerů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).