Díky za zajímavý článek. Vlastním menší eshop a zasílám námět na další článek - jaké máme možnosti, pokud zákazník nepřevezme dobírku. Všechny rady na internetu selhávají a přestože vrácených zásilek je asi jen 1%, dost to naštve. Mnozí si neuvědomí, že majitel eshopu musí zásilku zabalit, vyhotovit fakturu, odeslat a po vrácení zásilky zbytečné náklady na dopravu zaplatit z vlastní kapsy. A často i vyhodit obalový materiál. Uvítal bych článek, který by tento problém popsal obsáhle a z širšího pohledu. Není řešením, že když ponikám, musím se s tím smířit nebo v administraci eshopu dobírku vypnout. Domnívám se, že nepřebrané zásilky trápí většinu malých i středně velkých eshopů. Řešení asi není jednoduché, ale kdyby existovala možnost třikrát a dost a pak by si zákazník nikde na internetu nenakoupil, mnozí by si to rozmysleli. Ale chápu - narazilo by to na GDPR...
Na svém eshpu mám nastavenou dobírku i platbu převodem nebo kartou, zákazník si může vvbrat. A hádejte, které zásilky se vrací, jsou to pouze dobírky. Tady jde o to, že majitel eshopu (často fyzická osoba) platí za Vás dopravu ze svých peněz. Jistě, pokud zákazník napíše, že byl v nemocnici, dá se to pochopit a vše je o přístupu eshopu i zákazníka. Ale takových záakzníků je minimum, většina hraje "mrtvého brouka" a na dotaz eshopu vůbec nereaguje. Takové zákazníky mám právo blokovat a podruhé u mě nenakoupí.
Kdysi jsem kupovala cosi přímo od výrobce. Jedinou možností byla dobírka. Nabízela jsem prodejci, že zaplatím převodem a aby poslal zásilku normálně jako balík poštou. Ne, že to nejde, a jen dobírkou, tehdy nejdražší možností. Inu, nekoupila jsem.
Dneska jsem vůči e-shopům velmi kritická. Nejenže je spousta zboží nevalné kvality, nemůžu si ho lidově řečeno "osahat", ale obvykle jsou problémy s reklamacemi. Tudíž se vracím zpět ke kamenným prodejnám, kde si zboží můžu vzít do ruky a případně ho můžu i reklamovat.
No nevím záleží co člověk kupuje. Ale např v elektronice a domácích spotřebičích je za mě úplný nesmysl jít do kamenné prodejny protože se to tam prostě nevejde. Na zeleném eshopu 358 různých praček a 113 různých fénů v kamenném 4 pračky a 3 fény. A mimochodem u zeleňáka jsem už X-krát něco za poslední rok reklamoval nebo vracel. Po zcela bezobslužném vrácení na prodejně do boxu mám většinou peníze zpět do 30 min (čas kdy to někdo vyndá a odsouhlasí v počítači nejspíš).
Pokud člověk nakupuje v eshopech co vypadají jako ty z článku pak se nedivím negativním zkušenostem..
Tak jednoduše jednoduchou dobírku nenabízet, nebyl byste první.
Pro "nedůvěřivé" nabídnout zpožděnou úhradu prostředníkem, např. půjčkou, kterou kupující ihned po převzetí splatí a o nic tak nepřijde.
Tímto opatřením by si zachoval poctivý "nedůvěřivec" svou jistotu.
Mohlo by to dokonce cenu zpožděné dobírky snížit.
Tím, že "nedůvěřivec" uzavře smlouvu s prostředníkem, se přirozeně vyloučí nepoctivci.
No a kdo si nechce prostředníkem život komplikovat, zaplatí předem.
Sofistikované a bezpochyby funkční. Ale asi by stálo za to napsat, že zhruba stejnou spolehlivost má prostě podívat se (třeba) na hodnocení na Heuréce nebo Zboží.cz. Kdo má méně než pár desítek recenzí a hodnocení nižší než 90 %, je jednoduše dobré se mu vyhnout. Falešné recenze samozřejmě existují ale ty spolehlivost snižují jen málo, těch je pár.
Kdybych dělal podobně sofistikovaný check kvůli každému nákupu -- a že nakupuji přes internet prakticky všechno a to v různých internetových obchodech včetně těch malých -- asi bych brzy skončil na psychiatrii a už vzhledem k ceně mého času by ten nákup stál dvakrát tolik.
Zatím jsem se napálil jen na Aukro shopu. Nechal jsem se unést bezvadnými fotkami zboží a přihodil o něco více, než je zdrávo. Po převzetí zásilky a rozbalení obalu jsem se nestačil divit na kolik tisíc střepů je to zrcadlo rozbito. Utěšoval jsem se telefonátem prodejci, že zboží je rozbité, co mám tedy dělat. Prodejce mi jen na mou otázku odpověděl stroze, že to zboží jako rozbité už prodával. Kontejner na odpadky pohltil mou vyhranou aukci a prodejci jsem udělil alespoň negativní recenzi.