Hlavní navigace

Názor k článku Jak porostou důchody? Jejich výši ovlivní několik novinek od anonym - V souvislosti s tématem mě více zajímá algoritmus...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 11. 2020 11:50

    bez přezdívky

    V souvislosti s tématem mě více zajímá algoritmus zvyšování, který je dle mého názoru nespravedlivý. Způsobuje, že nejchudší důchodci, ti s podprůměrnými důchody, jsou každou valorizací poškozováni v absolutní hodnotě navýšení. Nůžky mezi nejnižšími a nejvyššími důchody se tak otvírají, přestože inflace zvyšuje náklady všem důchodcům stejně. Ti, kteří mají sotva na nájem, léky a potraviny, budou mít při růstu inflace ještě méně, a ti, kteří si mohli dovolit zahraniční dovolenou každý rok, si budou moci dopřát ještě víc.
    Princip zásluhovosti, t.j. výše důchodu dle hodnoty vykonané práce před odchodem do důchodu, není při valorizaci důchodu opodstatněný, protože důchodce již tyto hodnoty nevytváří. A navíc byly "pracovní zásluhy" zohledněny primárně při výpočtu důchodu.
    Ovšem nějakou zákonodárnou iniciativu v tomto směru od poslanců nečekám, protože oni jsou ti, kteří budou mít důchody vysoce nadprůměrné a bránit jejich dynamické valorizaci jistě nebudou!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).