Hlavní navigace

Jak platit na dovolené, bezpečně a levně?

15. 7. 2019
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Čas dovolených je v plném proudu. Než na ni odjedete vy, přečtěte si tipy, jak platit v zahraničí bezpečně a tak, aby vás to stálo co nejméně.

Sezóna dovolených se rozjela. Shrneme si proto, na co z hlediska placení v cizině pamatovat, aby měla co nejhladší průběh.

Podle průzkumu České bankovní asociace (ČBA) má totiž s nějakou formou podvodu během dovolené v zahraničí zkušenost 40 % českých turistů, přičemž v 17 % převládá odcizení hotovosti.

Hotovost? Ano. Ale kolik?

Asi jen málokoho napadne se vydat na dovolenou jen s platební kartou. I když jedete na místo typické pro svůj čilý turistický ruch, kde je jistota, že ve městě narazíte na platební terminály a bankomat, nějaká hotovost se bude hodit na případné mýtné, parkovné nebo třeba zmrzlinu (výjimkou může být cesta do Skandinávie, kde kartou zaplatíte i na veřejných toaletách). Kvůli bankomatům a možnosti platit kartou si ale neberte hotovosti příliš, už kvůli případné krádeži (z toho důvodu je lepší také nenosit platební kartu a hotovost na jednom místě).

Pokud naopak jedete do zapadlejších nebo turisticky netypických míst, dostatek hotovosti je nutností. V takovém případě je dobré zjistit i to, zda a kde jsou na místě bankomaty, a pak teprve rozmyslet, kolik si vzít. Pomoci mohou třeba lokátory bankomatů od Mastercard či Visa.

S výměnou peněz na odjezd do zahraničí nečekejte. Spolehněte se raději na směnárny a banky v ČR, protože v zahraničí vám českou měnu nemusí vůbec přijmout. Pokud míříte do netradičních destinací, může se vám zde měna cílové země obtížně shánět. Pak nezbývá než se vybavit dolary, případně eury, a peníze vyměnit až na místě. V takovém případě si ale před odjezdem zjistěte, jak vypadají bankovky a mince v dané zemi, abyste nenaletěli nepoctivému směnárníkovi.

Od dubna vešla v platnost novela o směnárenské činnosti. Pozitivní změnou je, že více chrání spotřebitele před nekalými triky nepoctivých směnáren. Na druhou stranu kvůli ní několik bank ukončilo směnárenskou činnost na svých pobočkách.

Kartu? Ano. Ale jakou?

Podle průzkumu ČBA v zahraničí kartou za útratu platí dvě třetiny českých turistů. Zbylá třetina je zdrženlivá hlavně kvůli obavám z technických komplikací.

Při zachování základních bezpečnostních pravidel je karta v zahraničí užitečný parťák. Hotovost si nechte spíš na místa, kde terminál vůbec nemají, abyste pak nemuseli zbytečně vybírat nebo se snažit o směnu na místě. Obecně platí, že platba kartou nebo výběr z bankomatu jsou přepočítávány výhodnějším kurzem než při směně valut, informoval Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Lidé si ohledně karet velmi často pletou pojmy. Platební karty se dělí na debetní a kreditní. Debetní karta je napojena na váš běžný účet. Platíte s ní tedy vlastními prostředky. Kreditní karta je kartou úvěrovou. Je napojena na úvěrový účet a chcete-li za ni platit co nejméně, musíte vyčerpané peníze vrátit do konce bezúročného období.

Ideál je vzít si na dovolenou kartu k účtu, kde vám neleží celý zbytek výplaty, nebo dokonce i nějaké úspory. Klidně si pro tento účel zřiďte běžný účet s debetní kartou, která bude sloužit jen k cestám do zahraničí. Chcete-li jít ještě dál, sjednejte si účty dva – není problém na trhu najít dost bezpoplatkových produktů. Jde o to, že vsadíte-li všechno doslova na jednu kartu, můžete se setkat s tím, že ji někteří obchodníci odmítnou. Lepší je proto mít dvě, jednu Visa, jednu Mastercard, a rozhodně obě embosované (s vytlačenými čísly).

Máte-li i kreditní kartu (tedy úvěrovou), vezměte ji také (ale nenoste je všechny na jednom místě). Zvlášť v situaci, kdy si plánujete půjčit auto nebo třeba loď. I když máte službu rezervovanou a uhrazenou předem, firma bude chtít depozit například kvůli případné nehodě a jen některé se dají „ukecat“, aby si ho strhly z vaší debetní karty. Kreditka se může hodit i kvůli předběžnému bookingu na minibar v hotelu. Zálohu hotel drží až do konce pobytu. Když se peníze strhnou z kreditky, nebudou vám chybět na útratu na dovolené a pravděpodobně se vrátí zpět do konce bezúročného období.

Pracujte s limity, ale ne přes každou Wi-Fi

Obecně je dobré před dovolenou snížit i limity na kartě (a pro jistotu se i mrknout, kdy jí končí platnost, abyste nebyli překvapení). Pokud neplánujete nákupy bez přítomnosti karty, zablokujte si platby MO/TO (ty je ostatně dobré mít zablokované trvale) i platby přes internet. Limit pro výběry z bankomatu a platby u obchodníků snižte na rozumnou úroveň, která vám na dovolené postačí. Pokud by bylo třeba je zvýšit, dnes už je většinou změníte přes internet nebo telefonicky po ověření. K internetovému nebo mobilnímu bankovnictví se ale nepřipojujte přes každou dostupnou Wi-Fi. Nikdy nevíte, kdo má nad sítí kontrolu a kdo vás sleduje. Pokud to jde, přihlašujte se přes svá mobilní data, případně pouze přes zabezpečenou Wi-Fi síť, připomněl Tomáš Hládek, expert na kyberbezpečnost a platební styk ČBA.

Bankomat? Ano. Ale jaký?

V případě, že plánujete vybírat z bankomatu, zjistěte si, zda a kolik vám banka účtuje za zahraniční výběr. Najdou se banky a účty, u kterých je to „v ceně“, jinde si připlatíte, a ne málo. Peníze vybírejte pouze z bankomatů, u kterých je zřejmé, že jsou provozovány bankami. Ostatní provozovatelé bankomatů si za svoje služby mohou účtovat další poplatky, takže výběr u nich může být dražší, varuje Hládek.

Pokud máte kreditní i debetní kartu, pamatujte, že obecně se platí méně za výběry z bankomatu debetní kartou. (U některých kreditek se na výběry z bankomatu nevztahuje ani bezúročné období.)

Neplaťte za službu, kterou nechcete

Zde se sluší upozornit ještě na jednu věc, která by nemusela potěšit. Při výběru ze zahraničního bankomatu nebo při platbě u obchodníka v zahraničí se můžete setkat s tím, že vám zařízení nabídne, zda chcete uskutečnit transakci v místní měně, nebo ji přepočíst na české koruny (služba se nazývá Dynamic Currency Conversion – DCC). Přepočet zní sice lákavě, protože je to pro vás přehlednější. Ve výsledku ho ale draze zaplatíte, protože se na něj bude aplikovat kurz provozovatele bankomatu nebo terminálu, který je většinou dost nevýhodný. Pokud transakci uskutečníte v místní měně, přepočte ji až vaše banka podle svého kurzovního lístku, který k vám bude milosrdnější (i když ho neuvidíte v daném okamžiku přepočtený na displayi).

V budoucnu byste se této službě měli vyhnout snáz. Provozovatelé bankomatů totiž budou muset spotřebitele od 19. dubna 2020 z nařízení Evropského parlamentu kompletně informovat o směnném kurzu, který nabízejí při výběru cizí měny. Buď prostřednictvím odchylky od kurzu vyhlášeného Evropskou centrální bankou, nebo zobrazením informací o vybírané částce v obou měnách.

Jak to ještě vyšperkovat?

Pokud chcete mít sami před sebou čisté svědomí, že jste pro ochranu svých peněz udělali maximum, ideální je předem počítat s tím, že v zahraničí narazíte na pokus o nějaký druh podvodu. Ať už to bude upravený bankomat, chvilka nepozornosti, kdy pustíte kartu z ruky a dohledu, nebo jednoduše „stará dobrá“ krádež.

FIN21

V první řadě před odjezdem zkontrolujte, jestli má na vás vaše banka správné telefonní číslo. Pokud by totiž zaznamenala na vašem účtu nestandardní aktivity, bude je chtít s vámi ověřit. Pokud se vám nedovolá, může kartu preventivně zablokovat, aby předešla škodě.

Vy si naopak uložte číslo na linku, kde může nahlásit a zablokovat svou platební kartu pro případ ztráty nebo krádeže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).