Hlavní navigace

Názory k článku Jak odvolat dar pro nevděk?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 9. 2017 8:59

  D (neregistrovaný) ---.78.broadband4.iol.cz

  Zajímalo by mě, jestliže může požadovat vrácení dědic dárce, tak jestli lze požadovat vrácení daru po dědici obdarovaného? Uvedu příklad. Otec dá dceři dům, dcera má syna a manžela a sama zemře. Manžel se stará o dům a spravuje jej pro syna, ale ten okamžitě po dovršení 18 let začal fungovat jako bílý kůň a má spoustu půjček. Dárce (jeho dědeček v tom domě též žije, ale teď hrozí exekuce. Má možnost dárce(dědeček) žádat vrácení daru (domu)?

 • 6. 9. 2017 14:15

  Referent (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Narazil jsem na Rozhodnutí NS, který se zabýval vrácením daru, který dárce už nemá. To však není tento příklad. V daném příkladu nedošlo k situaci, která by zakládala vrácení daru, obdarovaná dárci nijak neublížila. Tedy dárce už s tím nic nenadělá.

 • 6. 9. 2017 9:20

  ANUS (neregistrovaný) ---.starnet.cz

  Mému manželovi zemřela matka v r. 2012.Jeho bratr již dříve od ní dostal garáž,zahradu,byt 3+1,malou zahrádku.Můj muž zánovní auto trabant.Po její smrti zbýval malý byt 1+1.Předpokládali jsme,že jej dostane můj manžel.Byt si ale ještě ke konci života matky,bez manželova vědomí,nechal u právníka na sebe přepsat jeho bratr.Za přítomnosti matky.Nikdo nás neinformoval.Švagr se na pohřbu choval bez úcty k zemřelé.Po odkrytí schránky na urny pohazoval urnami a hádal podle váhy kde je kdo.Na pohřeb přišla jeho rodina v ušmudlaných riflích a vojenském.Klíče od bytu ihned po manželovi požadoval,téměř nic manželovi po matce nedal.Hrneček a stříbrný medailon,co si manžel vzal na památku,chtěl zpět.Na radu právníka jsme vše nechali být,prý to byl dar ,stejně bychom nic nevysoudili.Bratr je spokojen,podle něho je vše vpořádku.Můj muž měl matku rád,ona jeho a takhle dopadl.,Co by jste radili?

 • 6. 9. 2017 10:05

  Referent (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Já, to co právník. Vaše tchyně rozdělila svůj majetek ještě za živa a i když to bylo "nepoměrně", tak je to její rozhodnutí a platí. Takový už je život. Na téma rodiče-děti- majetek byla napsána spousta děl (většinou tragédií), za všechny Shakespearův Král Lear.

 • 8. 9. 2017 9:06

  anus (neregistrovaný) ---.starnet.cz

  Děkuji za názor,pane Kolmane.Pouze dodatek.Tchyně,když přepsala byt 1+1 mému švagrovi,tak byla několik měsíců před smrtí,pak už měla vidiny,padala,at­d.Švagr jí vzal k právničce,kde sepsali přepsání bytu na něho.To jsme zjistili až z papírů,které zapomněli uklidit.Mohli jsme vodit takhle nemocnou osobu po soudech,aby vzala dar zpět?Na to ji měl můj muž moc rád.Radši mávl rukou a nechal to být.Pocit nespravedlnosti má.Je mi ho líto.Jeho bratr se ženou si to uměli spočítat dopředu.Na vzdělání kuchaře a nedostudované kuchařky dost vychytralé,že?

 • 29. 5. 2018 13:19

  Marcy (neregistrovaný) 91.195.107.---

  Dobrý den, mám dotaz ohledně movitého daru, sestra dostala od rodičů darem chatu, matka zemřela, otec bydlel několik let u sestry, ta od něj dostala ještě větší částku za účelem, že jsou zadlužení atd. v momentu, kdy ho podvodem doslova obalamutila o poslední peníze, šlo o statisíce, a on na to po delší době přišel, v domnění, že situace je úplně jiná, než mu tvrdila, byl nucen, i když se chtěl dohodnout o vrácení, protože to byla jeho finanční rezerva, odpověď byla, že mu to vrátit nemůže, že peníze nemá. Vzhledem k tomu, co se mezi nimi událo, bylo mu řečeno, že se musí vystěhovat, což udělal, peníze od ní nemá, podal trestní oznámení a tam se dozvěděl, o tom, že ha něj udělala podvod, že jí v nevědomosti podepsal v bance souhlas s převodem jeho peněz na její účet, řekla mu, že je o dispoziční právo, aby si mohla od něj peníze v nouzovém případě půjčit. Otci je 83, a jelikož jsem se dočetla, že je možné pro nevděk dar odvolat, ptám se, je to dostačující důvod k odvolání daru? Otec je celou situací zcela zdrcen.
  Jen chci upozornit, že k darování došlo v roce 2005 a chatu před 4 lety prodali a koupili si dům. Děkuji

 • 18. 7. 2018 7:03

  účetní 007 (neregistrovaný) ---.apso.cz

  Dobrý den, mám k Vám prosbu a dotaz. Rodiče mi darovací smlouvou a smlouvou o zřízení věcného břemene v 03/2007 darovali dům, kde bydlím. Teď mi matka vyhrožuje, že dům chce zpět, že jsem nepomohla s úklidem spadlého stříbrného smrku. To jsem opravdu nepomohla, matka si větve prodala na vánoční věnce a dřevo uklidil švagr s otcem (mužská práce) ke krbu, kde spolu popíjejí a posedávají. Matka vymýšlí další možné důvody, že porušuji dobré mravy, jsou to naprosté nesmysly, ale jak se mám bránit. Chovám se slušně. Jsem vlastník nemovitosti, ale skutečně se cítím jako nechtěný nájemník, nesmím parkovat na dvoře, parkuji na ulici, matka mě neurvale uráží a nadává. Do nemovitosti , obývám horní patro, rodiče přízemí, investuji a starám se o to, co využívám. Rodiče neustále pořádají párty a večírky, rušení nočního klidu, výjezdy Policie ČR, na vše jsou zápisy o výjezdech. Mám nějakou šanci u soudu, žádat o jejich zrušení věcného břemene. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď a zda se považuje za hrubé porušení chování neboli nevděk, že jsem nepomohla s úklidem smrku. Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).