Hlavní navigace

Názor k článku Jak na výpočet starobního důchodu pro rok 2018 od ViR - Zdravím Zuzko, péče o osobu blízkou ve druhém stupni...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 1. 2018 23:04

  ViR

  Zdravím Zuzko,

  péče o osobu blízkou ve druhém stupni závislosti se u OSVČ započítá obodobně, jako u zaměstnance, tedy může být, ale nemusí, vyloučenou dobou. Závisí to na tom, co pro Vás bude výhodnější. viz např. článek zde na Měšci: https://www.mesec.cz/clanky/na-co-nezapomenout-aby-se-vam-pece-o-blizke-zapocetla-do-duchodu/ .

  Pokud se týká odvodu sociálního pojištění OSVČ, nemůžete se rozhodnout "odvádět minimum", pokud byste měla vzhledem ke zdanitelným příjmům (resp. vyměřovacímu základu) platit více.

  Ono politiky a odboráři tak často zmiňované mimimum se totiž týká naopak těch, co by měli, vzhledem k dosaženým příjmům, odvádět méně (u sociálního odpovídá minimum odvodu z 1/4 průměrné mzdy v rozhodném období).

  Vypočtený odvod si můžete dobrovolně navýšit, ale ve Vašem případě se to, s pravděpodobností blížící se jistotě, nevyplatí.

  Váš důchod se totiž bude počítat z doby pojištění, získané od ukončení základní školní docházky (pravděpodobně od 1.9.1974, pokud jste nešla do školy o rok později), což je podstatné pro stanovení procentní výměry důchodu (za každý rok pojištění získáte 1,5 %), a dále z rozhodného období, které pro Vás začíná rokem 1986 a končí rokem před odchodem do důchodu, patrně 2020 (nebo 2019) - záleží na měsíci narození.

  Z výdělků v rozhodném období, přepočtených právním předpisem stanovenými koeficienty na současnou hodnotu peněz, pak bude vypočten tzv. osobní vyměřovací základ, což je "průměrný měsíční výdělek v současné hodnotě peněz" v tomto rozhodném období. Jedná se o průměr za 420 (408) měsíců, Vy můžete ovlivnit již jen 24 - 36 měsíců!

  Osobní vyměřovací základ se ovšem ještě dále redukuje, a to tak, že částka přesahující 1. redukční hranici, která je stanovena na 44 % průměrné mzdy (pro letošek1.RH = 13191 Kč) se započte pouze z 26 %!!! Výsledkem je pak tzv. výpočtový základ.

  Důchod je složen ze základní výměry (letos 2700 Kč) a procentní výměry.
  Procentní výměra důchodu se přitom stanoví tak, že se získané celé roky pojištění násobí 1,5 % a výsledek se násobí výpočtovým základem.

  Pokud by tedy letos odcházel do důchodu člověk s osobním vyměřovacím základem o 10 tis. vyšším, než je redukční hranice (23191 Kč), se 40 roky pojištění a 420 měs. rozhodného období, jeho výpočtový základ bude 15791 Kč, z toho stanovená procentní výměra za 40 let pojištění (40 x 1,5% = 60%) bude 9475 Kč a vyměřený důchod 12175 Kč.
  Pokud by se jednalo o OSVČ, která by poslední rok rozhodného období odvedla dobrovolně navíc 420000 Kč sociálního pojištění, pak by se tato částka rozložila do celého rozhodného období.
  Tedy osobní vyměřovací základ by byl 24191 Kč, výpočtový základ 16051 Kč, procentní výměra 9631 Kč a vyměřený důchod jen 12330 Kč!!!.

  Shrnuto - plaťte jako OSVČ ty tři (či dva) roky před důchodem jen to co máte, protože "karty už jsou dávno rozdány". Pokud máte peníze navíc, vhodně je investujte, nebo si založte penzijní spoření (III. pilíř).

  Pokud se týká doby péče jako doby vyloučené, uvidíte jaká bude situace v době před odchodem do důchodu. Zda bude výhodnější tuto dobu vyloučit či ne záleží na dřívějších příjmech i příjmech ze SVČ (Jinak podotýkám, že péčí se osobní vyměřovací základ nezvýšuje tím, že by byla péče nějak ohodnocena, ale vyloučením této doby se součet předchozích příjmů rozdělí na kratší období, podobně jako u péče o děti či u nemoci.)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).