Hlavní navigace

Názor k článku Jak na výpočet starobního důchodu pro rok 2018 od ViR - Je zřejmé, že jste nepochopil co která doba...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 12. 2017 14:31

  ViR

  Je zřejmé, že jste nepochopil co která doba znamená. Při stanovení výše důchodu je podstatná jednak CELÁ doba pojištění, tedy ve Vašem případě patrně od r. 1972, podle níž je stanovena tzv. procentní výměra důchodu, a to 1,5% za každý rok. A dále je důležité tzv. rozhodné období, ve kterém je zjišťována výše příjmu, podle kterého se stanoví osobní vyměřovací základ (dlouhodobá průměrná mzda), respektive výpočtový základ.

  Doba pojištění se posuzuje téměř stejně jako v současnosti již velmi dlouho, byť se čas od času změní hodnocení některých dob, zejména náhradních (mateřská, studium, vojna, "pracák" atd.).

  Co je oproti minulosti výrazně jiné je ale rozhodné období. Do konce r. 1995 bylo rozhodné obodobí (v němž se zjišťovala výše příjmu) posledních 5 nebo 10 let před odchodem do důchodu, podle toho, které bylo pro nastávajícího důchodce výhodnější. Od r. 1996 je rozhodným obdobím doba od dosažení 18 let věku, avšak nejdříve od r. 1986. V praxi to znamenalo, že důchody přiznané v r. 1996 se vypočetly z příjmů v předchozích 10 letech a od té doby se období, za které se hodnotí výdělek (respektive vyměřovací základ a odvedené pojistné) každý rok vždy o rok prodlouží.

  Tedy shrnuto - hodnotí se Vám všechna odpracovaná léta, ale při výpočtu průměrného příjmu se přihlíží se pouze k části odvedeného pojistného a části doby pojištění (důvodem bylo údajně to, že údaje o výdělcích před r. 1986 nebyly u mnoha lidí k dispozici).

  Osobní vyměřovací základ, což je dlouhodobý průměrný výdělek, přepočtený koeficienty na aktuální hodnotu peněz, je pak stanoven pouze za toto rozhodné období.

  V mém případě například bude důchod počítán z rozhodného období 1986 - 2020, tedy za 35 let, ale doba pojištění ve výpočtu bude od září 1972 do ledna 2021 a bude (pravděpodobně) 47 let.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).