Vlákno názorů k článku Jak je zabezpečené internetové bankovnictví od Obyvatel - Pod pojmem internetove bankovnictvi si predstavuji takove, ktere...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 1. 2007 17:38

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Pod pojmem internetove bankovnictvi si predstavuji takove, ktere lze celkove pouzivat VYHRADNE pomoci pocitace pripojeneho k Internetu.

    V posledni dobe se bohuzel mnozi pripady, kdy arogance bank opet nuti klientum to co nechteji. Napriklad Ceska Sporitelna (a tusim ze i KB) zavedla povinne autorizace prikazu pomoci SMS (drive to bylo pouze volitelne). K tomu jiz vsak potrebuji mobil, cimz to prestava byt internetove bankovnictvi, ale nepouzitelny paskvil !

    Timto populistickych krokem se udajne snazi "chranit" naprosto nezodpovedne klienty (ale hlavne sebe), ale co je mi po nich kdyz si nejsou schopni/ochotni zabezpecit pocitac a chovat se alespon trochu rozume.

    Bohuzel proti takovemu chovani bank neni zadna obrana. Jiste, mohu prejit k jine bance, ale nemam tam zadnou zaruku ze casem podobnou pitomost nezavede take. Nedokazi si predstavit, ze by si v zahranici neco podobneho dovolili :-/
  • 29. 1. 2007 9:33

    Klára (neregistrovaný)
    Já jsem také byla u ČS. Nespokojenost jednou překypěla a já přešla k ŽB. Nebudu na ŽB pět chválu a dělat ji reklamu. Ale internetové bankovnictví ŽB vyžaduje (zatím) mít v počítači certifikát SSL (který se dá z PC kdykoliv odstranit a opět tam zavést - jak do IE tak M. firefox) a pak ještě transakci "podepsat" podpisovým certifikátem nebo klíčem, který je umístěn na disketě či jiném vyměnitelném médiu. Šlape to bez problémů, jen se certifikáty tuším po roce musí (elektronicky, bez nutnosti návštěvy banky zneužitelné k vnucování dalších nových zázračných superproduktů) obměňovat. Omlouvám se možná ze nepřesnou terminologii, jsem pouze uživatelka, zatím i spokojená.
  • 29. 1. 2007 10:18

    A.P. (neregistrovaný)
    Tak si nech dát certifikát na čipovku a bude mít tvá dušička pokoj.
    Víš, ono to není jen tak zvolit tu správnou úroveň bezpečnosti za přijatelné náklady. Samozřejmě, že by mohly všechny banky zvolit nejbezpečnější způsoby, ale tím by určitě nejmíň 75% uživatelů od té služby odradily nebo rou odřízly, protože by to bylo pro obě strany finančně nebo technicky nepřijatelné.
    A nechat několik na klientovi, jak si chce svou aplikaci zabezpečit, to znamená, že možná jeden z deseti si zvolí něco bezpečnějšího než je jméno a heslo. Ovšem v případě vyčórování účtu by se chtěli samozřejmě hojit jen na bance.
    Jak by se tobě líbilo, že by ti banka řekla: Dobře, zvolil jsi pro zabezpečení jen jméno a heslo, takže tady podepiš závazek, že v případě odcizení peněz z tvého účtu přes internetové bankovnictví nebudeš po bance můžeš požadovat náhradu maximálně do výše 5.000,-. Co ty na to?
  • 29. 1. 2007 19:06

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Dat na cipovku u CS znamena zaplatit si ctecku (ok), potom obnovu certifikatu za coz chteji neuveritelnych 320 Kc rocne, a hlavne (to je pro mne zcela neprijatelne) instalovat nejakou jejich pochybnou aplikaci s jeste pochybnejsimi drivery. Pokud by mohl byt certifikat jako soubor na disku a obnova by nestala nic, tak by mi to nevadilo. Takhle to ma zatim RB, ovsem otazka jak dlouho ... Nahradu bych po bance nepozadoval zadnou, ovsem musela by zarucit ze neumozni vyber do minusu (pripadne si za neho bude rucit sama).
  • 29. 1. 2007 22:31

    Pan D. (neregistrovaný)
    KB má obnovu jednou za dva roky zadara. No a když nechceš kupovat zvlášť čtečku, tak si kup PC nebo noťase s integrovanou :o)
    Ovšem, že si musíč čtečku jako novej hardware nainstalovat po připojení, to mi tak nějak připadá normální.
  • 30. 1. 2007 21:51

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Ano, nainstalovat certifikovany driver od vyrobce je normalni. Mene jiz jakousi dalsi (zbytecnou) aplikaci kdovi odkud.
  • 31. 1. 2007 12:04

    Pan D. (neregistrovaný)
    Koukám, podle nepoužívání čestiny, že jsi asi hodně vázaný na PC, tak proč proboha řešíš takovou kravinu? Nevyhovuje? Nabídka na trhu je dostatečná, abys mohl zvolit jinou variantu. Jestli nevěříš své stávající bance (a nemusí to být zrovna ČS) ve věci zajištění legálního a bezpečného software, tak jí nemůžeš věřit přece v ničem a v tom případě němá cenu, aby ses pozastavoval nad tím, jaké požadavky má na používání svých produktů.
    Kábéčko zase podporuje jen IE, což je taky děsná zpozdilost, ale pokud chceš te´d s jejich IB dělat, tak to buď budeš akceptovat, nebo od nich odejdeš.
    Když chceš jít do bazénu a tam mají v podmínkách, že musíš mít na hlavě koupací čepici, tak tam taky buď nepůjdeš nebo ji použiješ.
  • 31. 1. 2007 16:54

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Asi nemluvim jasne :-) Me naprosto VYHOVOVALO zabezpeceni jake bylo u Ceske Sporitelny az do 30.9.2006. Nechci nic jineho nez jen aby bylo mozne se vratit k tomuto puvodnimu stavu.

    Nabidka trhu prave dostatecna neni, respektive tendence k tomu chranit "i nejvetsiho ignoranta" vedou k tomu, ze pro normalniho (= zodpovedneho) cloveka je takovy produkt pak nepouzitelny. Uz vidim, jak nekde na PC kde neni (zcela spravne) pristup k uctu s administratorskymi pravy instaluji nejakou ctecku karet. Proc proboha nemuzou banky nechat na klientovi at si zvoli to co mu vyhovuje ?
  • 31. 1. 2007 23:24

    Pan D. (neregistrovaný)
    Ach jo. Tak ještě jednou - Banka musí volit mezi náklady na zabezpečení, stupněm zabezpečení a potenciálními náklady na likvidaci případných škod. Dále mezi maximálními požadavky a minimálními požadavky uživatelů atd. atd. Takže jestliže 98 uživatelů ze sta není schopno si samo zabezpečit počítač před napadením a pouze spoléhá na to, že je banka zabezpečí sama, 1 požaduje díky své utkvělé představě, že o jeho deset tisíc na účtě má eminentní zájem mezinárodní gang počítačových pirátů, nejvyšší možný stupeň zabezpečení a 1 naopak díky tomu, že věří víc svým schopnostem než schopnostem bankovních programátorů zase klidně bude fungovat s pouhou identifikací při přihlašování a potvrzování plateb namísto nějakého přijatého zabezpečení, tak hádej, kteří uživatelé banku budou zajímat nejvíc? A taky hádej, kdo se po nich bude nejvíc vozit, když mu někdo vyčoruje účet, protože spoléhal na zabezpečení ze strany banky? No a ještě nakonec Hádej, jestli se bance vyplatí udržovat nějakou strukturu zabezpečení kvůli 0,001% klientů?
  • 31. 1. 2007 23:56

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Presne tak to bylo pred jiz zminenym datem. Kdokoli si mohl zvolit autorizaci pomoci SMS, ktera stejne zadne velke zabezpeceni neznamena. Jeste bych chapal kdyby to nastavili vsem, s tim ze kdo chce, muze si to na pobocce nechat vratit zpet. Takhle z toho mam pocit, ze jde jen o kseft s mobilnimi operatory. Banku odesilani nesfirovanych smsek nestoji temer nic - stejne si to vybere na poplatcich (jako to nestoji nic operatora, i kdyz navenek si za to uctuje silene penize). Vsichni vydelaji, krome zakaznika ...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).