Vlákno názorů k článku Jak a kolik spořit na důchod? od Jaromir - Jak si naspořit na důchod :) LOL? Navrhuji tento...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 12. 2008 13:32

    Jaromir
    Jak si naspořit na důchod :) LOL?

    Navrhuji tento postup:
    1) přerušit jakékoliv podnikání a práci v ČR
    2) nadělat kupu dětí a brát na ně přídavky, sociálku atd.
    3) podnikat a investovat mimo ČR na společnost v daňovém ráji

    Výsledek:
    1) Člověk nemusí platit sociální a zdravotní, naopak ještě dostane, takže strašně ušetří, a může zainvestovat
    2) Bude mít kupu dětí, které se o něj případně postarají (něco ve smyslu, každé děcko dá staříkovi pětikilo měsíčně)

    To jen já jsem takový debil, že mi všichni říkají, ať si spořím a spořím a spořím, a přitom jen platím měsíčně tisíce státu, který mi v mých 65ti letech nic nedá (podle demografického vývoje).
  • 19. 12. 2008 16:11

    Standa (neregistrovaný)
    Nejlepší způsob boje proti daňovým rájům je udělat z ČR daňový ráj.
  • 20. 12. 2008 1:37

    oddTom (neregistrovaný)
    Jak chcete mít děti TADY (české přídavky) a přitom podnikat JINDE (aniž byste zatajoval příjmy, daněné dle rezidentury)? To by byla divná rodina...
  • 20. 12. 2008 9:48

    Jaromir
    Legálně leda tak, že bude daný člověk mimo ČR a rodina uvnitř ČR :).

    Jediná šance je opravdu, jak se píše výše, udělat z ČR daňový ráj.
  • 20. 12. 2008 13:30

    oddTom (neregistrovaný)
    "Legálně leda tak, že bude daný člověk mimo ČR a rodina uvnitř ČR :)"

    Mno, já jsem to ještě letmo zkoumal, a dalo by se teoreticky (pokud jsem to jako laik dobře pochopil) fakturovat příjmy přes nějakou off-shore společnost a prostředky pak přivádět do ČR prostřednictvím dividend, které jsou daněny 15 % (tedy ne nějaký "superhrubých" 22 %). Takže by se to po započení nákladů na zřízení a provoz off-shore společnosti (a na druhé straně po započtení - resp. nezapočtení - (ne)možnosti uplatnění slev, nákladů, paušálů v ČR...) vyplatilo až od vyšších příjmů.

    Výhodou i nevýhodou je nezapočítávání takového příjmu do důchodového pojištění, nevýhodou nutnost platit extra zdravotní pojištění.
  • 20. 12. 2008 19:00

    Standa (neregistrovaný)
    U offshore firem je potíž, že odběratelé v ČR nebudou chtít akceptovat vaše faktury.

    Vaše schéma ztrácí ale na atraktivitě jinak - tento postup můžete zvolit již nyní, fakturovat na S.R.O. (daň snad bude 15%, nyní 20%) a vyplácet si zisk (daň dalších 15%).

    ZP potom platit 1080 Kč, případně z morálních důvodů dobrovolně i větší sumy, příp. sponzorovat svojí nemocnici.

    Sociální pojištění je jen pro zaměstnance, kteří jsou v závislém poměru dle zákoníku práce.

    Na OSVČ a podnikatele se zákoník práce nevztahuje, tak sociální nepla'tte.
  • 20. 12. 2008 21:44

    Normální člověk (neregistrovaný)
    tak to jsem zvědavej, kdo bude OSVČ a podnikatelům nakonec platit důchod, když teď nemusí platit sociální pojištění? To mi vysvětlete.
  • 21. 12. 2008 12:45

    Standa (neregistrovaný)
    Kdo by vám proboha měl platit důchod? Důchod si plaťte sám sobě. Nebo vy snad ještě věříte na Ježíška?
  • 21. 12. 2008 0:20

    oddTom (neregistrovaný)
    a) Pro odběratele v ČR mohu v případě svého podnikání klidně poskytnout český účet / adresu, tvoří 20 - 30 % obratu, zbytek je z EU, USA, JV Asie.

    b) Když budu fakturovat na s. r. o., budu muset danit už příjmy této společnosti a pak znovu výstup z PO na FO. V případě daň. rájů neplatí společnost buď nic, nebo pár procent či fixní částku.

    b) Sociální pojištění je (od příjmů cca 100.000 Kč - pro letošek) povinné i pro OSVČ! Viz zákon o důchodovém pojištění, § 9, 10 - http://ley.cz/?s53&q53=all
  • 21. 12. 2008 12:54

    Standa (neregistrovaný)
    No vy jste napsal, cituji: "dalo by se teoreticky fakturovat příjmy přes nějakou off-shore společnost a prostředky pak přivádět do ČR prostřednictvím dividend"

    Tedy na fakturu uvedete jako dodavatele offshore firmu.

    Mně kdyby můj dodavatel vystavil fakturu na Britské panenské ostrovy, tak bych hodně váhal, zda takovou fakturu přijmout s ohledem na pravděpodobnou negativní reakci FÚ v případě kontroly.

    A ještě bych to zhoršil, kdyby dodavatel byla karibská firma, ale účet by měla u české banky. Nepochybuji o tom, že FÚ by takovou fakturu vyhodnotil jako vyvádění zisků a pokus vyhnutí se daňové povinnosti...

    Mohl byste karibskou firmu zaregistrovat do obchodního rejstříku jako organizační složku a pak u nás danit zisky 20% - dividendy pak směrovat do Karibiku. Nic víc se asi vymyslet nedá. Já myslím, že v ČR klasická offshore schémata moc nefungují.
  • 21. 12. 2008 17:48

    oddTom (neregistrovaný)
    Nejsou nutné Britské Panenské ostrovy, stačí třeba Kypr, Malta, Nizozemí, Delaware...

    Kromě toho, jak jsem také napsal, bych subjekty z ČR fakturoval z ČR. Zahraniční firmy a zahraniční FÚ předpokládám nemají z offsore firem takové osypky. ;)

    "A ještě bych to zhoršil, kdyby dodavatel byla karibská firma, ale účet by měla u české banky."
    A proč byste to dělal?

    Nerozumím, proč by nemohl fungovat model:
    zahraniční odběratel = fakturace přes cizí zemi a cizí banku + převod prostředků dividendou
    český odběratel = fakturace přes ČR a českou banku

    "dividendy pak směrovat do Karibiku"
    To je podle mě zbytečné, pokud potřebuji nakupovat v ČR. :)
  • 21. 12. 2008 18:24

    Standa (neregistrovaný)
    Omlouvám se za svou natvrdlost, ale vážně vašemu schématu nerozumím :) Prosím trochu polopatičtěji.

    Fakturujete odběratelům v ČR na českého dodavatele. Kde tam potom máte to offshore schéma?
  • 21. 12. 2008 20:02

    Jaromir
    On by to rozdělil podle země odběratele.

    Odběratelům v ČR by vystavovala faktury ČESKÁ SPOLEŠNOST, asi nějaké s. s r. o. s BÚ u nás a odběratelům zahraničním, pak společnost v daňovém ráji.

    Tak jsem to pochopil já.

    Jinak opravdu nechápu "osypky" našeho FÚ... Dnes má pobočku v daňovém ráji skoro každá banka, či větší společnost. Přece se nejde uzavřít v ČR. A když nebude FÚ brát faktury, tak to povede k tomu, že se zruší aktivity v ČR úplně, o čemž už jsem slyšel několikrát, že někoho naštvali (i když většinou jsou rozumní, a chápou o čem dnešní svět je, že existuje i nějaké zahraničí, kde jsou služby levnější, než v ČR) a tak třeba přesunuli celou firmu do Británie, a nebo někde jinde, kde se úředníkům vyrážky při zahraniční faktuře nedělají.

    Já podnikám se zahraničím taky, a s těmi fakturami je to opravdu sranda (plus s DPH), při kontrole pak valí bulvy, ale co mají dělat, už nemáme uzavřené hranice a podnikat se zahraničím je naprosto normální.
  • 21. 12. 2008 20:18

    Standa (neregistrovaný)
    Jaromíre, vy už jste měl kontrolu z FÚ? Nemohl byste trochu podrobněji rozepsat, o co šlo - respektovali vaše indické faktury? Docela by mě zajímala praktická stránka věci, zatím všichni jen mudrují, ale nikde jsem se nedočetl, jak naši úředníci na cizáky nahlížejí. Také mě podobná sranda čeká.

    Jinak tedy moc nechápu, jaký význam má fakturovat na českou společnost, tam pak k žádným úsporám přece nedochází. Navíc je nutné mít zaměstnance, takže opět to nešťastné sociální pojištění všechno prodražuje o 30 % a ještě hrozí buzerace z 10 úřadů...

    To už je lepší komplet provoz převést pryč a outsourcovat pracovníky v té Indii. Ti si svůj důchod započítávají do své hodinové sazby a od státu rozumně nic neočekávají.
  • 21. 12. 2008 22:54

    oddTom (neregistrovaný)
    Tři poznámky:
    a) Ad "schéma" a fakturace přes českou společnost - ano, tam úspory nejsou, ale vzhledem k tomu, že je to (v mém případě) cca 1/3 příjmů (aspoň tedy letos), pořád se dle mého od určité výše celkových příjmů vyplatí (viz plusy a mínusy výše) 2/3 přijímat přes offshore.

    b) Ještě k těm "osypkám" :) - ještě by mě zajímalo, proč by mělo českému FÚ vadit, že fakturuji do ciziny?
    FO: "Poplatníci, kteří mají na území České republiky bydliště nebo se zde obvykle zdržují, mají daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí."

    PO: "Poplatníci, kteří mají na území České republiky své sídlo nebo místo svého vedení, kterým se rozumí adresa místa, ze kterého je poplatník řízen (dále jen „sídlo“), mají daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdroje na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí."

    Čím je v případě FO nebo PO, která má jedno sídlo zde a druhé v Tramtárii, porušena česká daňová norma, pokud fakturuje cizímu odběrateli přes Tramtárii, příjem v Tramtárii zdaní dle tamních předpisů (tj. minimálně) a v případě příchodu dividendy do ČR tuto zdaní (nebo v případě PO ani nezdaní - nebo se to aspoň má zrušit)? Na to, aby se předešlo dvojímu zdanění téhož, jsou přeci smlouvy o zamezení dvojího zdanění (což neplatí pro všechny d. ráje, ale pro některé výhodné státy ano). Nebo mi něco uniká?

    c) Pokud podnikám sám, nemusím zaměstnance řešit.
    (Ale chápu, že výrobních závodů atd. je asi více - minimálně v rovině výhodnosti daňových rájů - než OSVČ.)
  • 23. 12. 2008 9:59

    Jaromir
    Nejlepší to mají na Slovensku, tam nemusí dividenda danit, u nás je stále těch 15 procent, neslyšel jsem, že by to chtěli zrušit.

    Problém je vždycky totiž takový, jak dostat peníze pak k sobě.

    Základ offshore je, že se nedaní každý rok, jako u nás, a tak majetek narůstá, jednou to ale člověk stejně bude chtít použít. Ale to už když bude "za vodou" mu to bude stejně jedno, takový člověk bude mít úplně jiné možnosti.

    Co jsi myslel tímhle:
    "
    (Ale chápu, že výrobních závodů atd. je asi více - minimálně v rovině výhodnosti daňových rájů - než OSVČ.)
    "
    To nějak nechápu, nemůžeš to rozvést a napsat nějak jinak?
  • 23. 12. 2008 9:49

    Jaromir
    Já jsem fyzická osoba plátce DPH (zaregistroval jsem se sám, ne kvůli tomu, že bych měl obrat nad 1M).

    Všechny příjmy mám ze zahraničí, a výdaje mám tak napůl.

    Sranda je v tom, že u nás jsou na všechno faktury :) a všechny mé příjmy jsou vyloženě na dobré slovo. Mí zákazníci mi platí sami za reklamu, kterou jim dělám, a nevystavuji jim faktury, protože jen oni ví, kolik jsem jim přinesl a oni to počítají (ne já). Funguje to prostě jinak než v ČR.

    Na mé výdaje mimo ČR NEmám faktury samozřejmě taky, protože když mi maluje design nějaký Filipínec (nebo koupím pár projektů od nějaké osoby mimo, tak je to nepodnikatel, který nevystavuje, a hostingy mimo taky nic neposílají, jen si berou peníze z karty), tak je to jaksi mimo mísu, takže mám paušální náklady. Protože tohle by mi FÚ neuznal.

    Takže jediné faktury co mám, jsou jen od mých dodavatelů v ČR, na které si pak nárokuji navrácení DPH.

    Takhle mi prošla kontrola na FÚ, akorát jsem musel dokladovat, že mé příjmy jsou mimo ČR (místem plnění je u reklamy místo zákazníka), abych z nich nemusel odvádět DPH, o tom mám celkem komplikovanou papírovou evidenci, podle paragrafu tuším 10 ze zákona o DPH, aby bylo naprosto jasné, že místo plnění je mimo ČR.

    Takže mé podnikání je vpravdu Internetové a celosvětové, a na finančáku na něj čumí jak puci :), nemám totiž žádnou knihu závazku, protože nemám závazky, nemám knihu objednávek, protože nemám objednávky, nevystavuji žádné faktury, vše je na dobré slovo, že mi jednou zaplatí, kolik uznají za vhodné. No je to sranda :). Tady v ČR vám neplatí, ani když jim pošlete fakturu, a mí zákazníci mi posílají peníze bez toho, abych je upozorňoval, tehdy když oni chtějí a tolik, kolik oni chtějí.

    Jinak ohledně nákladů v zahraničí, já mám paušální náklady, takže faktury neřeším, ale kamarádi mají normálně zahraniční hostingy a platí do daňových rájů každý měsíc smysluplné částky a při kontrole nic nenamítali. Ono je podezřelé, když někdo zaplatí firmě jednou za rok (nejlépe samozřejmě v prosinci, to je jistě velmi nenápadné :) ) nějakou nesmyslnou částku za nějaký nesmysl, ale když platí každý měsíc a za něco co opravdu potřebuje, tak říkali kamarádi, že finanční úřad to vidí naprosto vpohodě.
  • 23. 12. 2008 9:53

    Jaromir
    jen upřesním ty mé výdaje, je to klasický paušál 50% "z příjmů z ostatních živností (s výjimkou příjmů ze živností řemeslných)", ne že by mi FÚ stanovil nějakou paušální částku, prostě klasika...
  • 23. 12. 2008 15:29

    Standa (neregistrovaný)
    Jaromíre, to je přesně to, co já dělat nikdy nebudu - nárokovat vrácení DPH (teda samozřejmě pokud by se nejednalo o nákup výrobního stroje za několik milionů, to bych musel, jinak bych asi zkrachoval - takový výdaj bych neutáhl).

    Chápu totiž, že z něčeho stát žít musí...

    Takže se sociálním pojištěním a různýma nesmyslnýma formulářema ať jdou úředníci do háje, ale daně poctivě platit. Zdravotní pojištění samozřejmě taky.

    Systém výdajového paušálu byl dobrý nápad, zavedl bych ho i pro S.R.O. A zrušil bych firmám povinné účetnictví.
  • 23. 12. 2008 20:04

    Jaromir
    IT je v mém rozpočtu celkem podstatná částka (navíc je vše velmi drahé a já musím vše pravidelně obměňovat a dokupovat, jsou to šílené peníze), takže si vrátky DPH nárokovat musím...

    Nestavěl bych to do roviny "daně poctivě platit", to je naprosto scestné uvažování, takhle počítá každý podnikatel, který nakupuje prostředky nutné pro své podnikání. Je to naprosto normální postup, nechápu, co ti na něm vadí. Takovou reakci jsem vůbec nečekal. Podle mě jsou u nás daňě ještě vysoké. Když jsi člověk vezme daňe jako celek (sociální, zdravotní, z příjmu, DPH, spotřební, darovací, clo, z pozemku, atd.) tak je to velice pěkná pálka, která se mi nelíbí. Podle mě stát za ty peníze odvádí špatnou službu. A rozhodně mu nebudu nechávat DPH, jen tak pro nic za nic, když na něj mám nárok.
  • 23. 12. 2008 22:01

    Standa (neregistrovaný)
    Vůbec jsem nechtěl, abys nabyl dojmu, že ti něco vyčítám :)

    Jeví se mi ale spravedlivější řádně platit DPH (=musí platit všichni) a neplatit daň z příjmu (=platí jen někteří).

    Chápu, že jen využíváš současný systém, který nic lepšího nenabízí.
  • 24. 12. 2008 0:16

    Jaromir
    Promiň, ale já tě nechápu, a nevím na co narážíš?

    Co je pro tebe řádně platit?

    Je ti vůbec známo, jak funguje DPH, co to je DPH, a jak se v podnikání počítá?

    Nechápu ty tvoje narážky na DPH.

    Asi jsem už příliš unaven :), měj se, a nechme toho. Už na tu debatu nemám náladu, nějak se to zvrhlo.
  • 9. 1. 2009 13:00

    V. (neregistrovaný)
    Já jako soukromá osoba bych taky rád obměnil 14 letý výkřik techniky z Mladé Boleslavi za něco lepšího. Já taky nechci platit DPH a ani spotřební daň z benzinu!
  • 9. 1. 2009 13:17

    anonymní
    Správně, firmám zrušit účetnictví zcela, ať si majitelé mohou dát do nákladů jakoukoliv soukromou spotřebu. Knihu jízd taky, ať nemusí fixlovat výlet s milenkou jako služební cestu do Prahy s nákupem 2 šroubečků à 0,25 CZK. A zaměstnancům zrušit plat, mohou přece dělat jen za chleba a vodu a musí je hřát u srdce, že mouhou rozvíjet firmu právě a jen pro vás, a z toho hřejivého pocitu lehce uhradí nájem, energie, ošacení, doktora ............. Jak se to nazývá v amerických indiánkách: Clondyke ??????????????
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).