Hlavní navigace

Investování v roce 2019? Pokud jste prodělali, sledujte dlouhodobý horizont

6. 8. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Investovali jste na začátku roku nebo v minulosti? Podívejte se, jak se v letošním roce vyvíjí vaše investice. Pokud špatně, nezoufejte a sledujte investiční plán, se kterým jste začali investovat.

Kdy je vhodný čas na investici, vám nikdo s jistotou neřekne. Řada ekonomů se snaží predikovat vývoj, ale vše je pouze otázka dohadů. Skutečné výsledky se dozvíte až zpětně podle toho, jak si dané investiční nástroje vedly.

Pokud jste v minulost investovali, můžete nyní porovnat, jak na tom jste. Raiffeisen investiční společnost zveřejnila porovnání vývoje investičních nástrojů za první pololetí roku 2019. Podívejme se tedy, jak si jednotlivé investiční nástroje letos vedly.

Akcie: nejlépe se drží Nasdaq

V průběhu druhého čtvrtletí roku 2019 byly akciové trhy výrazně volatilní. Zejména americký akciový trh korigoval v květnu 2019 o 6,6 %.

Ke konci června pak byla situace taková, že index S&P 500 dosáhl nových rekordních hodnot, když za letošní rok zhodnotil o 19,8 %.

Vývoj na akciových trzích v roce 2019.
Autor: Raiffeisenbank

Vývoj na akciových trzích v roce 2019.

Zdaleka nejlépe si ale od začátku roku vede index technologických firem Nasdaq, který zhodnotil o 23,9 %.

Růst cen akcií sice způsobuje, že akcie už nejsou tak levné, jako například začátkem letošního roku, ale vše záleží na tom, v jaké kondici firmy budou a jaké budou jejich zisky. Pokud bude kondice dobrá a zisky a tržby splní očekávání, pak pravděpodobně vznikne další potenciál pro růst akciových trhů.

Ani v takovém případě se však neočekává takový procentuální nárůst jako v první polovině letošního roku.

Dluhopisy: vedou ty evropské

Dluhopisové trhy byly letos výrazně ovlivněny politikami centrálních bank a tržním očekáváním dalšího vývoje. Očekávání snížení úrokových sazeb ze stran centrálních bank mělo na dluhopisy pozitivní dopad, jelikož během letošního roku v důsledku toho zhodnocovaly.

Vývoj dluhopisů v roce 2019.
Autor: Raiffeisen investiční společnost

Vývoj dluhopisů v roce 2019.

Například americký index státních dluhopisů zhodnotil od začátku roku o 4,1 %. Evropské státní dluhopisy pak o 2,1 %.

Z očekávání uvolnění monetární politiky ale nejvíce profitoval segment high yield dluhopisů. Ty za letošní rok zhodnotily o 8,2 %.

Naopak nejméně se dařilo českým státním dluhopisům, které letos zhodnotily jen o 1,9 %.

Komodity: velmi dobře se daří zlatu

Pokud jste investovali do komodit, tak v případě zlata se investice vyplatila. V důsledku očekávání nízkých úrokových sazeb se mu totiž dařilo a došlo ke zhodnocení o 10 %.

Vývoj komodit v roce 2019.
Autor: Raiffeisen investiční společnost

Vývoj komodit v roce 2019.

Naopak v případě průmyslových kovů a ropy došlo k mírnému korigování zisků z úvodu roku.

Například ropa za letošní rok zhodnotila o 23,9 %, což je sice dobrá zpráva, ale představuje to přibližně 10% pokles v porovnání s koncem prvního čtvrtletí 2019. A stejná situace platí i u průmyslových kovů.

Důvodem poklesu byly hlavně obavy z obchodních válek a dále pak tenze na Blízkém východě.

A co zhodnocení měn?

Ještě se podívejme na zhodnocení některých měn. Česká koruny si v průběhu druhého čtvrtletí 2019 vedla velmi dobře vzhledem k euru i dolaru a připsala si zisky v obou případech.

Vývoj kurzů měn v roce 2019.
Autor: Raiffeisen investiční společnost

Vývoj kurzů měn v roce 2019.

Česká koruna je vůči euru od začátku roku 2019 silnější o 1,4 %. Naopak dolar drží vůči koruně zisk 0,2 %.

A v případě měnového páru dolar a euro posiluje dolar vůči euru o 1,2 %.

Proděláváte? Neunáhlujte se s prodejem

Pokud jste letos zjistili, že jste nákupem nějaké komodity v minulosti prodělali, neunáhlujte se s razantními kroky.

Sledujte spíše dlouhodobý horizont. Nakoupili jste před 3 roky s tím, že váš investiční horizont je 10 let? V tom případě se aktuální situací nenechte vystresovat, i kdybyste prodělávali. Situace na trzích je proměnlivá, někdy trhy klesají, jindy stoupají, to je přirozený řád. Pokud se nechystáte své investiční nástroje prodat letos, výkyvy se vůbec nezabývejte.

Kam a kdy investovat, pokud jste ještě nezačali?

Stará investiční poučka říká, že pokud se o růstu nějakého investičního nástroje už příliš mluví, zpravidla je pozdě na to, aby se do něj investovalo. Paradoxně ale růst cen a úspěchy některých akcií či fondů v lidech vyvolávají touhu do daného segmentu investovat. Ideálně hned a ideálně co nejvíce, aby se také svezli na zhodnocení.

Pokud jste doposud nic neinvestovali a rádi byste, připravila Raiffeisen investiční společnost tabulku s výhledem vývoje v následujících 3 měsících.

Předpokládaný vývoj v roce 2019.
Autor: Raiffeisen investiční společnost

Předpokládaný vývoj v roce 2019.

V případě akcií se očekává pokračování historických maximálních hodnot. Ačkoli jsou ale klíčové ekonomiky v dobré kondici, je třeba brát v úvahu i případné obavy o ekonomický růst a jeho případné zpomalení. V následujících měsících se dá předpokládat zvýšená citlivost akcií na negativní zprávy. Očekávané snížení úrokových sazeb ale může akciím pomoci.

V případě dluhopisů se očekávají pozitivní výnosy vzhledem k očekávanému poklesu úrokových sazeb. Růst by tedy měly zejména korunové dluhopisové investice.

Tip do článku - účto fakturace duben

Devizové trhy jsou poměrně nejasné. Zatímco koruna mírně posílila vůči euru i dolaru, dolar naopak posiluje vůči euru. Situace je tak spíše na houpačce a nedá se predikovat.

V případě alternativních investic mají téměř všechny komodity pozitivní výhled, až na zlato. Tam se naopak očekává možná i mírný pokles, pokud se bude ekonomice dařit. U zlata je tedy očekávání spíše neutrální. A neutrální očekávání se týká i investic do termínovaných vkladů a spořicích účtů.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).