Neplete si tady někdo investice se spekulacemi? Podle mě investice je vložení peněz do něčeho, co mi ponese (více méně) pravidelný výnos. Tedy investicí je třeba nákup nové pece do pekárny, která bude levněji a lépe péct a tím jednak uštřím výrovnáí náklady a pak získám více zákazníku, z čehož mám výnos. Nebo je investicí nákup akcií takové pekárny a poté výnos z dividend. Spekulanti naproti tomu kupují a prodávají jen proto, že předpokládají nějaký pohyb cen a chtějí vydělávat na tom cenovém rozdílu.
Takže nákup podílových listů takzvaných invectičních fondů není investice, ale spekulace, protože fondy žádné pravidelné výnosy nevyplácejí a změna ceny těch listů je dána jen změnou ceny aktiv fondu, s výnosy z těchto aktiv nemá výraznou souvislost.
Holt se posunul význam slova. Ještě lepší příklad je slovo rezerva.
Proti spekulantům jinak vlastně nic nemám. Každý se živíme, jak umíme. A odborníci jsou potřeba v každém oboru (někomu se možná při použití spojení spekulant-odborník otevře kudla v kapse).
Nesouhlasím, investice je, když vydělám tím, že něco koupím a POUŽÍVÁM to. Spekulace je, když něco koupím, pak do jen DRŽÍM a posléze prodám. U akcií už je to používání nepřímé, ale pokud je moje rozhodnutí koupit akcii řízeno zhodnocením kvality podniku a výší očekávané dividendy, je to investice, ale pokud je rozhodnutí řízeno náladou na trhu a očekávanou změnou ceny, je to spekulace.
Samozřejmě, zapoměl jsem dodat, že rozdíl mezi nákupem akcie jako investice a spekulace je také ve využívání vlastnických práv. Investor se snaží dlohodobě zlepšovat zdraví podniku, zatímco spekulant, pokud vůbec vlastnická práva využívá, tak prosazuje jen změny, které můžou krátkodobě zvýšit cenu akcií, třebaže ve skutečnosti v dlouhodobém horizontu můžou ten podnik položit. Taková rozhodnutí, když valnou hromadu ovládli spekulanti, jsem už bohužel zažil - vyházet zkušené pracovníky, nabrat levné studenty, podnik ještě rok ze setrvačnosti fungoval, snížením nákladů se zvýšil zisk, cena akcií vyskočila, a pak to šlo zu grund a a trvalo asi pět let, než se firma z tohoto nájezdu spekulantů vzpamatovala.
Co se tyce pojmu - a ty definice mate z jakeho autoritativniho zdroje? ;-) Jinak jsem to nemyslel uplne doslova, spis jsem chtel ukazat, ze urcity prvek nejistoty a spekulace na budoucnost je pritomen vsude.
Zhruba totez pisu. Akorat u drobneho akcionare je nejake vyuzivani vlastnickych prav spis nerealne ;-)
Já bych řekl, že rozdíl mezi investicí a spekulací bude asi v tom, že investice se provádí s větším výhledem do budoucnosti a vede ke kumulaci kapitálu, jako u příkladu s pecí, jak psal Pavel - pokud koupím novou lepší pec, tak budu moci vyrobit více pečiva a vydělám více peněz.
Spekulace se ale provádí s krátkodobým výhledem bez potřeby vlastnictví. Prostě koupit a co nejdříve prodat se ziskem.
Nejlepším příkladem pro pochopení asi je, když si porovnáte rozdíl mezi spojením Investice do vzdělání a Spekulace do vzdělání.
Investoři třeba v bankách dostanou osobního /!/ bankéře. Bankéř jim radí zásadně tak, aby sám co nejvíc vydělal. To, že neznalý investor prodělává, bankéře nezajímá. Po čase bankéř investora vyzývá, aby zase uložil nějaké peníze, že je to moc výhodné.
řekl bych že luboš má pravdu - největší ziskovost dosahují ti švýcarští rodinní bankéři, kde banka funguje jako osobní gesselshaft s ručením neomezeným, a bankéř má veškerý svůj majetek uložený ve stejném fondu, jehož podíly prodává svým klientům.
"bankéř" který investuje cizí peníze a za nic přitom neručí - jakou má asi motivaci starat se o racionalitu investice? provizi s obchodu má jistou, provizi z objemu portfolia taky - a když prodělá ba i když pošle svého chlebodárce ke dnu, nejhorší co se mu stane je že dostane padáka (a za týden škodí jinde).
Správně jste podotknul, že bankéř radí. Rozhodnutí je vždy, jen a pouze záležitostí klienta. Navíc mám zkušenost, že finanční poradci s konkrétními radami jsou velmi opatrní. Však také si nechávají podepsat, že klient bere na vědomí, že o celou investovanou částku může přijít. Pokud někdo "obchodu" s cennými papíry nerozumí, pak ať je nekupuje.
Rad bych ivestoval nejake penize do drahych kovu. Nejedna se mi o komodity, ale konkretne o dany kov. Muze mi nekdo poradit, jestli nakoupit platinu, zlato nebo stribro ?
Stříbro, zlata je dost a není po něm takový hlad jako po stříbře. A nebo rhodium, ale zde si nejsem jist jestli se dá koupit ve formě slitků jako zlato nebo stříbro.
jaxe tedy projevuje mazácká moudrost?
výběr podle nejkřídovějšího letáku?
nebo nejlíbeznějšího marketingového žvanění?
nebo rafinované očekávání, že kdo v minulých období prodělával, teď už tu smůlu prolomí?
Asi je mezi nami hodne tech, co pekne prodelali na svojich investicich nebo spekulacich? Co delate se ztratou? Je nejak mozny ztraty z akcii, fondu, atd. zohlednit v danich? Odecist to ze zavisly cinnosti? Proste cokoliv. Snazim se o tom nekde neco najit, ale zatim to vypada, ze ztraty z investic asi odecist nejdou. To me teda fakt dost sere (Kalousek taky). (Jen pro zajimavost, v USA si clovek samozrejme ztratu z akcii od zavisle cinnosti odecist muze.)