Nechci šířit poplašné zprávy, ale mám dva dotazy.
1. Jak je zabezpečen počítač, že mi nikdo (pravděpodobně spoluuživatel) neodkouká z pod prstů co a kam píšu, že neběží snímání obrazovky a v případě krádeže PC se mi nikdo nedostane na stažená data??
2. Jakým způsobem běží provoz přes servry na Internetu, že se nedá odposlechnout přenos, případně, že mě nikdo nepřesměruje na svůj server, kde si zjistí mé nastavení a pak se přihlásí mým jménem.
Osobně považuji Internetové bankovnictví za hazard i když nabízí komfort a pohodlí.
ad 1. jak je zabezpecen vas pocitac, ze nikdo pri vasem surfovani internetem prave nestahuje od vas nejaka data?
ad 2. to je na dlouho....
osobne bych ve vasem pripade povazoval za hazard se pripojovat k internetu a vubec byste se mel asi schovat i s pocitacem do nejakeho betonoveho bunkru...;-)
ja osobne povazuji zase za hazard chodit s penezma do banky, co kdyz me cestou nekdo okrade? ;-)))
1. Pro vyssi zabezpeceni IB je dobre pouzivat banky, ktere umoznuji pristup s dynamicky generovanym heslem - napr. pomoci SIM Toolkit nebo PIN kalkulator. V takovem pripade odecteni "nevadi" (clovek, ktery precte heslo, se na ucet stejne nedostane). Jak zabezpecit pocitac proti zneuziti ulozenych dat v pripade kradeze? Na to existuje cela rada softwaru a HW klicu, ale konkretni informace vam poskytnout nemohu, protoze je neznam.
Ale ani banky, ktere vyuzivaji "jen" uzivatelske jmeno a heslo (zpravidla podporene napr. SMS zpravami ci monitoringem transakci), podle vlastnich slov nezaznamenaly zneuziti Internetu k "vybileni" uctu. (Pokud nekdo prevede penize - prevede je na jiny ucet a jsou dohledatelne. V pripade reklamace klientem by se pripadem zabyvala policie, a banka by v ramci zachovani duvery penize vratila.)
2. Provoz pres servery Internetu je kodovany zpravydla 128 bitovym sifrovanim SSL. Po mnohych rozmluvach s programatory jsem jako laik v teto oblasti dospel k zaveru, ze je dostatecne bezpecne, aby ho nepopolana osoba nerozlustila. Nektere banky umoznuji i nizsi sifrovani pri pouziti browseru, ktery nepodporuje 128 bitove. V takovem pripade je volba na klientovi, ale i 64 bitove je vysoce bezpecne.
To, ze nikdo nepresmeruje spojeni na jiny server s podobnou "vizazi", si muzete kdykoli overit podle certifikatu stranky. Banky nejcasteji vyuzivaji sluzeb renomovane VeriSign nebo I. CA.
100% bezpecnost vam nikdo nezaruci, ale internetove bankovnictvi je bezpecnejsi nez napr. pouzivani platebnich karet - ty lze ztratit, obchodik je muze zkopirovat, precist... Narozdil od nekterych pripadu s platebnimi kartami (viz napr.
Kradou bankomaty?) se v zajmu udrzeni duvery v system, ktery je nejen pohodlny pro klienta, ale tez levny (na provoz) pro banku, se k pochybeni systemu i k lidskym chybam postavi mnohem vstricneji. Vzdyt, jak jsem naznacil vyse, vystopovat pachatele ci rozpoznat, ze se jedna o podvod, neni zas tak obtizne.
1. Pokud běží nějaký "špionážní" software, který zaznamenává údery kláves, potom je samozřejmě ochrana uživatelské jméno + heslo snadno překonatelná. Ypůsob, který popisuje p. Zámečník by samozřejmě odolal.
2. Přenos probíhá šifrovaně. Tento způsob se považuje za bezpečný (i když se čas od času najdou poznámky o tom, že i tady existují bezpečnostní díry).
Jinak já používám obyčejný Servis24 od Spořitelny a nemám výhrady. Zatím jsem neměl problém a neznám ani nikoho dalšího, kdo by si stěžoval. Pokud přesto nemáte důvěru, tak je možné snadno snížit maximální částku, kterou lze takhle převést.
Pridam se ke chvalicim komentarum, mam ucet u eBanky od roku 99, hned po jejich startu, od zacatku mi to bezelo pouze pod IE a asi 2 roky nazad najednou i v Linuxu - NN 4.76, (kdo si vzpomene) v posledni dobe pouzivam bez problemu Operu i kdyz uz podstatne mene co Oskar spustil SIM Toolkit. Nikdy jsem nezaznamenal problem s bezpecnosti a to jsem se dival na ucet i v internetovych kavarnach, ta trocha soukromi, aby mel clovek monitor jen pro sebe se da vytvorit vzdy.