Hlavní navigace

Internetové bankovnictví České spořitelny

13. 5. 2002
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká spořitelna je bankou s největším počtem klientů, proto se jejímu internetovému bankovnictví budeme věnovat jako druhému v pořadí v seriálu o internetovém bankovnictví. Co tedy internetové bankovnictví České spořitelny umí a jak se s ním pracuje?

Internetové bankovnictví nabízí Česká spořitelna jako nadstandardní službu k běžným, i sporožirovým účtům. Pokud ho tedy chcete využívat, musíte podepsat další smlouvu s bankou.

Česká spořitelna umožňuje jediný způsob zabezpečení účtu – pomocí kalkulátoru, který si klient zakoupí při sjednání Internet bankingu. Dále je vstup do systému střežen důmyslnou řadou kódů a hesel (desetimístné „Klientské číslo“, čtyřmístné „heslo“ a osmimístný „klíč“) přidělených a zaslaných bankou. Samotný kalkulátor je zabezpečen navíc čtyřciferným PIN kódem.

Nejprve je třeba vyplnit klientské číslo a heslo, osoba musí u sporožirových účtů zůstat nevyplněná. Pozor! Striktně dodržujte velká a malá písmena. Jinak vás systém vyhostí. 

Na nové stránce v dalším kroku je třeba vyplnit „klíč“ a „autentizační kód“ vygenerovaný kalkulátorem.

Klienta přivítá stránka s přehledem možností internetového bankovnictví, kde nalezne kromě aktuálního a disponibilního zůstatku kontakty na uživatelskou podporu.

Přehledné menu z levé strany ukazuje vyčerpávajícím způsobem, které operace lze pomocí internetového bankovnictví České spořitelny provádět. Za zmínku stojí, že v „Historii zadaných operací“ se ukáží pouze transakce, které byly zadány prostřednictvím internetového bankovnictví spořitelny. Využíváte-li i jiné komunikační kanály, nebude tedy historie zdaleka vyčerpávající.

K dipozici nejsou všechny služby stále. Například u položky „Souhlasy s inkasem“ se domůžete přehledů poskytnutých souhlasů jen od 7 do 22 hod.

„Číselníky“ jsou užitečnou pomůckou, která obsahuje potřebné kódy v bankovnictví – od kódů bank po přehled konstantních symbolů.

Pozor na malou chybku v „Modelování vkladových účtů“. Přestože vymodeluje vkladový účet s libovolným vkladem, skutečně otevřít lze tento účet až od 5000 Kč (původně se tato muška objevila i při skutečném otevření vkladového účtu, odtud však byla již odstraněna). K tomu se váže i chybný výpočet daně z připsaných úroků, která není zaokrouhlena na celé koruny dolů, jak praví zákon, ale je ponechána v desetinných číslech.

Vlastní zadávání transakcí je snadné. Stačí zvolit požadovanou položku z menu a vyplnit příslušný formulář potřebnými platebními (inkasními aj.) nezbytnostmi, doplnit vygenerovaný kód z kalkulátoru a odeslat.

dan_z_prijmu

Internetové bankovnictví České spořitelny zvládá veškeré základní bankovní operace a může se stát vhodným doplňkem přepážkových služeb.

Anketa

Využíváte internetové bankovnictví České spořitelny?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).