Do obchodního rejstříku byla zapsána na Silvestra 31. 12. 1992 jako Royal Banka CS. Následně se 1. ledna 1995 přejmenovala na První městskou banku a po necelých 10 letech, 1. září 2004, světlo bankovního světa spatřila PPF banka.
PPF banka je hlavní bankou finanční skupiny PPF. Má pouze dvě pobočky: na Magistrátě hlavního města Prahy a ve svém sídle na Evropské 17 v Praze. V Ostravě má kontaktní pracoviště v kancelářském komplexu Nová Karolina Park.
PPF je hlavně korporátní bankou a bankou pro privátní klientelu. Přesto má v nabídce i základní platební účet pro drobnou klientelu, jehož poplatková politika ale k používání moc lákat nebude, a to je cíl.
Základní poplatky
Běžný účet v PPF bance má nulové poplatky za vedení, ale platíte za každou transakci na účtu. Zpoplatněno je i internetové bankovnictví. Pokud jste však vyznavači retro služeb, homebanking, běžící na programu Gemini 5 pro Windows, je bez poplatku. Je to jediná banka v ČR, která vám to umožní, jinde za to vždy zaplatíte. Bonbónkem jsou hotovostní vklady a výběry v korunách, jsou bez poplatku. A papírové příkazy stojí jen 9 Kč, to už nikde jinde tak levně nedáte.
- 0 Kč – vedení účtu
- 0 Kč – hotovostní operace v Kč
- 0 Kč – homebanking
- 3,50 Kč – příchozí tuzemská platba
- 4 Kč – odchozí tuzemská platba zadaná elektronicky
- 4 Kč – trvalé platby a inkasa
- 9 Kč – odchozí platba na základě papírového příkazu
- 48 Kč měsíčně – debetní karta Mastercard
- 30 Kč – výběr z bankomatů v ČR
- 150 Kč + 0,50 % – výběr z bankomatů v zahraničí
- 100 Kč měsíčně – internetové bankovnictví
Internetové bankovnictví a homebanking
PPF banka jako poslední banka umožňuje fyzickým osobám používat homebanking. Jde o program Gemini 5 od BSC Praha, který si nainstalujete na počítač s Windows 7 a novějším, nebo s Windows Server 2008 a novější. Pak vás čeká martyrium nastavování uživatelů, práv a celého systému. Při reinstalaci Windows vás čeká obnovení dat, které jste si samozřejmě řádně zazálohovali.
To nechcete zažít, proto si raději připlatíte 100 Kč měsíčně za pohodlné internetové bankovnictví od stejného vývojáře a účet můžete bravurně ovládat. Výhodou homebankingu je ale bezpečnost: tady phishing nehrozí a do banky se dostanete i přes ten nejpomalejší internet, nebo přes vytáčené telefonické připojení přímo na server banky.
Homebanking zvládá základní transakční operace, tj. tuzemské a zahraniční platby. Zjistíte ještě kurzovní lístek, banka vám může posílat zprávy, stáhnete si výpisy a tím končíme.
Internetové bankovnictví naproti tomu zvládá všechny potřebné transakční operace pro tuzemské a zahraniční platby, můžete si nastavit i platební karty a jakákoli oznámení o transakcích vám mohou chodit třeba na mobilní e-mail, což je bezplatné (viz galerie). Přes IB můžete bance napsat libovolnou zprávu nebo požadavek.
Mobilní bankovnictví PPF banka nemá.
Zabezpečení
Do IB se přihlašujete na pobočce nastaveným libovolným uživatelským jménem, volitelným heslem a k tomu ještě autentizační SMS, která vám přijde na mobil. První ověření nastane po zadání uživatelského jména, teprve v dalším kroku vás systém pustí dál. Platby vždy potvrzujete přes autorizační kód zaslaný v SMS.
Alternativou je OTP token s jednorázovými hesly, kterými pak přihlášení a transakce potvrzujete. Ten si ale musíte zakoupit za 1200 Kč.
Homebanking pro přihlášení používá libovolné uživatelské jméno a heslo, nebo elektronický podpis. Dávku do banky pak odesíláte po potvrzení elektronickým podpisem.