Hlavní navigace

Internetové a mobilní bankovnictví Era/Poštovní spořitelny

10. 11. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Je to Era, nebo Poštovní spořitelna? Mnoho lidí si jména této banky stále plete. Ale přesnější je napsat, že nejde vlastně o banku, ale o značku či značky mateřské banky, kterou je ČSOB.

Nejprve byla Poštovní banka. To se psal rok 1991 a šlo o samostatnou banku s bankovním kódem 1400. O čtyři roky později v roce 1995 se stává součástí Investiční banky, do této banky se slučuje, a tím se mění i její název na Investiční a poštovní banku. Pobočky bývalé Poštovní banky se stávají Poštovní spořitelnou, což je jen obchodní značka IPB, kód banky tehdy byl 5100.

Název IPB vydržel do doku 2000, kdy po nucené správě byla trochu divoce prodána Československé obchodní bance (ČSOB). Poboček Poštovní spořitelny se změna zásadně nedotkla, jen se pod jejím názvem změnil majitel z IPB na ČSOB.

Samotná ČSOB ale tápala, co se značkou dál. V roce 2010 proto vznikla značka Era, která měla Poštovní spořitelnu postupně utlumit, zvláště pokud by došlo k situaci, kdy by ČSOB nezískala exkluzivní smlouvu působit na pobočkách České pošty. Pak by název banky, odvozený od pošty, ale na poště nepůsobící, zněl trošku divně.

Jenže dvě značky pro jednu a tutéž část banky mátly nejen lidi, ale i novináře a odbornou veřejnost. Era i Poštovní spořitelna jsou jedno a to samé, a tak ČSOB začala postupně tlačit opět na propagaci Poštovní spořitelny a naopak postupný útlum značky Era do jejího zapomnění.

Základní poplatky

Základním bankovním produktem je Poštovní účet. Jde o jeden produkt, jehož cena se liší podle kategorie klienta. Poštovní účet patří mezi střední cestu co do poplatků. Jsou levnější účty, jsou i dražší, ale poštovní účet těží z obrovské dostupnosti kontaktních míst, čehož využívají zvláště senioři.

  • 0 Kč – vedení účtu při splnění snadných podmínek (stačí obrat 10 000 Kč, senioři jen 5000 Kč, studenti a rodiče na rodičovské bez podmínky a bez poplatku)
  • 0 Kč – 2 debetní karty
  • 0 Kč – příchozí tuzemská platba
  • 0 Kč – odchozí tuzemská platba zadaní elektronicky
  • 0 Kč – trvalé platby a inkasa
  • 0 Kč – výběr z bankomatů ČSOB

Internetové a mobilní bankovnictví

Poštovní spořitelna má moderní design internetového bankovnictví a to vám nabídne komplexní správu vašich finančních potřeb, součástí je i správce financí, pojištění či úvěrové produkty. V roce 2017 proběhl upgrade IB, takže v galerii pod článkem můžete vidět vývoj posledních tří verzí IB. Nenajdete tu jen investice, s výjimkou penzijka.

Při zadání platby nemáte možnost oddělit poznámku pro plátce a příjemce, takže cokoli si napíšete u platby, zobrazí se vám i příjemci.

Příjemným bonusem je, že platby přes IB nebo mobil zadané do 11. hodiny pracovního dne se příjemci v jiné bance připíšou ještě ve stejný den.

Mobilní aplikace fungují na Androidu a iOS. Windows Phone sice Poštovní spořitelna také podporuje, ale jen do verze 8.1, novější verze už není a nebude.

ČSOB v IB podporovala datovou schránku, přes IB jste mohli datové zprávy přijímat. To už skončilo, datovka není a nebude. Místo toho začala podporovat spolupráci s Oborovou zdravotní pojišťovnou a informace jejího z online systému pojištěnců nazvaného Vitakarta tak můžete vidět ve svém IB.

skoleni_7_4

Zabezpečení

Do IB se přihlašujete bankou vygenerovaným číselným ID a alfanumerickým heslem. To musí mít alespoň 9 znaků bez háčků a čárek, musí obsahovat malé i velké písmeno a číslici, příp. speciální znak. Nemůže jít o vaše uživatelské jméno, e-mail nebo jeho část před zavináčem.

Transakce se autorizují pomocí SMS, nebo si můžete stáhnout aplikaci Smart klíč (Android, iOS), s jejíž pomocí můžete platby podepisovat bez SMS.

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).