Českých dolarových milionářů máme v České republice přibližně 24 000. Při rozhodování, kam investovat, mají často jiné rozhodovací mechanismy a jiné priority než běžný občan. J&T BANKA ve svém pravidelném průzkumu oslovila české a slovenské dolarové milionáře, aby se podělili se svými názory nejen na investování.
Milionář v ČR: muž po padesátce s VŠ
V rámci průzkumu banka oslovila její klienty, ale i neklienty. Stále platí, že v České republice je přes 90 % dolarových milionářů mužského pohlaví. Naopak ženy mají mezi dolarovými milionáři velmi malé zastoupení. V průměru je typickému milionáři mezi 51 a 53 lety, má vystudovanou vysokou školu a je majitelem nějaké firmy.
Mezi hlavní zdroje příjmu stále patří aktivní podnikání a vydělávání peněz touto cestou, nikoli pasivní příjmy. Najdou se ale i výjimky, jejichž hlavním zdrojem financí bylo dědictví či výhra.
Kde vidí nejzajímavější zhodnocení?
Nejzajímavější zhodnocení vnímají respondenti na dvou frontách. První jsou domácí reálná aktiva, která představují investici do nemovitostí a pozemků. Ta jsou mezi milionáři dlouhodobě populární.
Druhým pilířem je investice do inovací a růstu, kde často vkládají peníze do různých start-upů podle preferovaného zaměření, ale i do zahraničních akcií inovativních firem.
Naopak klesá zájem o zemědělskou půdu. A důvod je jednoduchý, půda zdražila a pro investory už není lukrativní. Jeden český dolarový milionář se dokonce pro průzkum vyjádřil tak, že už pro něj není zemědělská půda zajímavá a myslí si, že ta brzy skončí v rukou několika oligarchů.
Jejich názory korespondují s tím, kam plánují v dalších 10 letech investovat. Většina zvolí právě nemovitosti a investice do akcií.
Kam by naopak neinvestovali?
Jako velmi nezajímavou až prodělečnou investici pak milionáři vnímají například termínované vklady. O zajímavém zhodnocení podle nich nemůže být řeč. Ani státní dluhopisy nebo nákup drahých kovů podle nich nezabodovaly.
Skeptičtí jsou z hlediska zajímavého zhodnocení i ke zlatu. To ale na druhou stranu slouží spíše jako uchovatel hodnoty než jako investiční nástroj k výrazným ziskům.
Investiční portfolio podle milionáře
Pokud se chcete u úspěšných a bohatých inspirovat, podívejte se na portfolio jejich investic.
Ti čeští vkládají téměř čtvrtinu investovaných peněz do dluhopisů. Dalších 22 % jejich portfolia tvoří investiční nemovitosti a 18 % právě akcie.
Inspirovat se ale můžete i u zahraničních dolarových milionářů, kde jsou preference mnohdy zcela jiné. Například v Japonsku mají milionáři téměř polovinu investic v hotovosti a téměř třetinu v akciích. V Evropě a Severní Americe zase výrazně převládá nákup akcií a naopak dluhopisy jsou jen doplňkovým investičním nástrojem.
Sběratelská aktiva? Preference se liší
Sběratelství jako typ investice je často uváděn a doporučován jako doplněk do portfolia. Nejčastěji pak čeští milionáři nakupují umění a starožitnosti, drahé hodinky, známky a mince. Oproti zahraničí, kde je numismatika poměrně nezajímavým investičním nástrojem, a pokud už ho nějaký milionář zařadí do portfolia, je to v jednotkách procent, v České republice je sbírání známek oblíbené. Takže i takový Modrý Mauricius a Červený Mauricius mají své majitele mezi Čechy.
Oblíbené je i investiční víno, a to zejména kvůli vinařské tradici.
Opět se můžeme podívat na rozdíl v preferencích českých a zahraničních dolarových milionářů. Například v Severní Americe volí v rámci sběratelských aktiv většina milionářů právě umění a starožitnosti.
Soukromí nadevše
To, čeho si pak dolaroví milionáři v České republice cení nejvíce, je jejich soukromí. Neradi se svěřují cizím lidem a sdílejí cokoli ze svého soukromí. Má to ale své důvody. Podle jejich slov totiž postoj Čechů k takto movitým lidem není pozitivní.
Zatímco v zahraničí a zejména na západě se setkávali s tím, že i milionáři jsou běžnými členy společnosti, v České republice to neplatí. Lidé na ně prý spíše koukají jako na „Trautenberka“ nebo „Řezníka Krkovičku“, který chce lidi obírat a ubližovat jim.
O to hůře, že se s negativním jednáním setkávají i z řad úřadů. Jeden z respondentů se svěřil v průzkumu s tím, že žije v malé obci a starosta rozhodl o renovaci místní silnice. Respondentovi-milionáři ale oznámil, že místní komunikaci, která je u jeho domu, si přece snad opraví sám, vzhledem ke svým příjmům.
Hrozby? Nedostatek vody a dezinformace
V rámci průzkumu pak banka mapovala i to, co vnímají čeští dolaroví milionáři jako hrozbu v porovnání s názory běžných občanů.
Mezi milionáři převládá názor, že hlavní hrozbou je šíření dezinformací a krize důvěry v tradiční média. Naopak podle veřejnosti jsou největším rizikem klimatické změny a vysychání vodních zdrojů v ČR. Obavy ale panují i v dalších oblastech, jako je vysoký podíl lidí s exekucí nebo nedostatečná finanční gramotnost obyvatel. Negativní názor pak milionáři mají i na způsob vedení českého školství, které podle nich dětem spíše klade překážky ve vývoji a rozvoji, než aby je podporovalo.