Vše je byznys, kdo tvrdí, že ne, tak bohapustě lže. Stejně tak tlačí pojišťováci mladé lidi do pojistek s investicemi. Co jiného to je, když ne podílové fondy? Provize za tyto produkty jsou velkou motivací jak lidi přesvědčit. Ale tady je třeba vidět, jak se zajišťují na penzi v jiných státech. Švýcarsko, Rakousko, Německo, Francie. Všude se odkládají peníze do podílových fondů. Tam se hromadí kapitál k vyplácení rent. Proč to nejde u nás? Neinformovanost, a naopak naprostá důvěra v to, co řeknou v médiích. Takhle se tu lidé připravují o zajímavé výnosy jak ve fondech, tak přímo i v akciích.
Pokud někomu, stejně jako mně, tvoří příspěvek zaměstnavatele většinovou část prostředků naspořených v PF. Nejenže mám před sebou ještě cca 25 let, takže i zhodnocení by mělo být vyšší, ale hlavně se vyhnu zdanění příspěvků zaměstnavatele, pokud si nechám vyplácet prostředky formou Starobní penze na určenou dobu. O tu taky mohu požádat (jako o předdůchod) až 5 let před vznikem nároku na starobní důchod.
Výborně ještě prosím vysvětlete co budete dělat až Vás v 55 letech
váš zaměstnavatel kopne do prdele a jste v kategorii
od 40 - do 50 let obtížně zaměstnatelný
od 50 - do nekonečna - n e z a m ě s t n a t e l n ý - račte se "zafčas"
informovat na jakémkoliv úseku HR personálním. Nééé na úřadu
práce, tam lžou stejně jak naše ČT a ČRo.
Záleží na podmínkách, kdy jste si tehdejší PP uzavřela a na věku. Já mám podmínky, kdy si penzi mohu dát na určenou i u TF, pak daňový důvod mizí (také mám příspěvek zaměstnavatele, i když spíše symbolický).
Získat peníze 5 let před starobním důchodem pro většinu mladých lidí je později než v 60 letech, nebo dokonce v 50 letech. Obecně předdůchod mi nepřijde až tak zajímavý - díky sociálnímu systému, který tu máme. Ale zatím jsem neměl konkrétní případ/klienta, kde bych to potřeboval řešit detailně.
Mladý muž, ročník 1995, možná ještě studuje, možná hledá práci a předpokládám, že ve svých 19 letech nepřemýšlí o svém důchodu... Měl by se vzdělávat, cestovat, pokud je zručný, věnovat se řemeslu, možná ani v Česku nezůstane...časem šetřit na bydlení a na děti ... Neměl by naletět prodejci finančních produktů, raději ať sedne ke svému noťasu a spočítá si inflaci 2 i vice % za 50 let!!!
Kdo zadá požadavek na přechod teď, stihne přechod do konce roku. Přechod z transformovaného do účastnického fondu může být jen v rámci stejné penzijní společnosti. Pokud se jeho účastnický fond sloučí, zruší nebo se změní jeho statut, může do půl roku přejít k jiné vhodnější penzijní společnosti, které zůstane dynamický fond zdarma (§ 62 zákona o DPS). Jinak by nejdřív musel přejít z TF do ÚF u stejné společnosti a pak jinam za 800 Kč (pokud by nechtěl čekat 5 let).
V transformovaných fondech bude lidí už jen ubývat a majetek v nich spravovaný se bude stále zmenšovat jak budou penzijní společnosti vyplácet odcházející klienty.
Pak je tady riziko dluhopisů, konkrétně jejich úrokové sazby, které může transformovaným fondům způsobit problém, i když to klienti pocítí asi jen jako téměř nulový výnos (http://www.kfp.cz/page.php?page=investice&article=810).