Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Hypotéky v roce 2019: Co se děje s úroky, jsem ještě nezažil, říká expert od Petr J - Přesně z tohoto důvodu odcházím s rodinou z...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 31. 1. 2019 14:59

  Petr J (neregistrovaný) 185.91.169.---

  Přesně z tohoto důvodu odcházím s rodinou z Prahy, a dokonce i z ČR. Jsme mladá rodina, která nemá možnost se uživit, pokud si pořídí standardní být 3+kk. Zdejší příjmy neodpovídají výdajům, zejména pak za bydlení (a to vyděláváme nadprůměrně). Bydlet 50 km za Prahou a dojíždět do Prahy každý den není takový problém, ale pokud máte dítě, tak to už si nejsem jistý. Nemusí se vám podařit přihlásit dítě do státní školky, tak soukromá vás bude stát několik tisíc navíc. Pracovat musíte od rána do večera + cesta domů. Nevidím důvod, proč tu zůstat.
  Nejsem na to hrdý, ale čekat pár let až se možná zlepší podmínky nehodlám. Život je krátký a nehodlám žít pro hypotéku a stát, který nefunguje už v základu. Nejsem člověk, který bude obviňovat stát, že se o nás nepostará, proto se starám sám o sebe.
  Bohužel znám několik další lidí, kteří se již odstěhovali nebo se na to připravuji. Prahu možná zaplaví cizinci a mladé české rodiny budou odcházet jako ta naše.
  Setkal jsem se názorem, že všichni touží po vlastním bydlení (od lidí co mají vlastní bydlení). Odpověď je jednoduchá: netoužili by, pokud by existovalo rozumné nájemné bydlení. Hypotéka často vyhází zhruba stejně s přidanou hodnotou vlastnit majetek.
  Raději se poskytují dotace, které jsou ve většině případů velkým nesmyslem. Tím, ale už bych odbočoval od tématu.

 • 31. 1. 2019 18:28

  Luki (neregistrovaný) ---.alshamil.net.ae

  Chtěl bych se zeptat jakým směrem jdete? My s ženou už přemýšlíme dlouho, že tady v ČR není dobré místo pro žití. Jsme třicatníci a víme, že na důchod nedosáhneme. Žena je učitelka, já obyčejný dělník. Vzít si hypotéku je nereálné jelikož člověk musí mít 20%. I kdyby si půjčil od rodiny což možnost je vzít si hypotéku na 30 let je sebevražedné do toho splácet rodině např' 400tisíc když vemu v potaz Byt, Menší dům v hodnotě 2,5Milionů. Když si představím, že budu 30 let paltit 8tisíc měsíčně a další 3-4tisíce rodině po dobu 8-10let je 12tisíc bez energií a fondu oprav atd... to bych byl asi na 16tisících za měsíc což je 50% a víc mého paltu v čistém, aby měl člověk na Slezsku 30tisíc a víc v čistém za dělníka musí hodně hledat a mít velké zkušenosti.

  Tím chci říct, že raději budu bez vlastního bydlení a podporovat nějakého člověka, který byt pronajímá a budu cestovat po světě a mít zážitky a zkušenosti. Než se zabít tím, že budu splácet jak mourovatý a v důchodovém věku zjistím, ze vlastně jsem si život neužil a zjistím, že Stát se ještě o Nás nedokáže postarat i když platil daně a z těch daní, které odváděl živil nepřizpůsobivé občany. Respektive od Revoluce to tu jde z kopce a bude hůř.

 • 31. 1. 2019 22:54

  vlason (neregistrovaný) ---.prg.aero

  Bydlením v nájmu si nepomůžete, protože výdaje budou přibližně stejné a v průběhu let se budou zvyšovat, na rozdíl od hypotéky, kterou jednoho dne splatíte, splátky máte jasně dané a dopředu víte kolik přeplatíte. Tím chci říct, že bydlením v pronájmu stejně žádné peníze na cestování neušetříte, ale navíc na důchod nebudete mít kam složit hlavu, protože důchod vám ani nepokryje cenu nájmu. Myslím, že bydlení v okruhu 30 km od Prahy není nedostupné a z hlediska dopravy za prací celkem časově i finančně přijatelné.

 • 1. 2. 2019 7:28

  Bob (neregistrovaný) 80.188.167.---

  Myslíte, že mít dům je jako koupit si televizi? Buď tuto myšlenku opustíte, nebo do toho pujdete, já do toho šel a nic moc vyšší příjmy než vy nemáme. Jasně, na dovolenou už potom pojedu leda tak do pr*, ale s tím počítám. Rezervy sice budou, nicméně kam bych lítal když mám domeček. Na jaře se stehuju do nového. Snům a jejich uskutečnění zdar. všechno jde když se chce.

 • 1. 2. 2019 16:22

  whyki (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Vam prijde 2.5 milionu za dum moc kdyz si vydelavate 30tisic cisteho jako delnik? Kdo si myslite ze vam ten dum postavi a kolik casu stravi tou stavbou? Asi budete prekvapeny ze material a cena pozemku na vesnici bude asi 1/2 ceny.

 • 7. 2. 2019 20:37

  Petr J (neregistrovaný) 195.91.73.---

  Ono není podstatné jakým směrem jdeme my. Důleité je se řídit takovým pravidlem, abychom byly relativně blízko rodičům a mohli je navštěvovat a také se o ně postarat až to budou potřebovat - což je podle mně důležitý aspekt a nevyčleňovat z našeho života. To, že odcházíme z ČR v našem případě je to, že známe danou kulturu a víme co můžeme očekávat a jak se trochu očekává, abychom se chovali my. Okolí nás příjme a my nebudu mít takový "kulturní šok".

  Důležité je taky přemýšlet ekonomicky, což mnoho lidí bohužel nemá. To že nebudu mít na důchod vím teď a mohu to řešit - šetřím si, víc pracuji. To, že teď získám výhodnou hypotéku na 5 let s úrokem 1,5 % je super. Jenže musím mít schopnost i po těchto 5 letech splácet hypotéku i kyž bud úrok např. těch 4 %. Což může měs. splátku navýšit klidně o 5 tis. Kč. To není zanedbatelná částka.
  Mne by nevadilo platit něco 30 let. Vím, že platím na něco co mi zůstane a poté mým dětem. Musí mi všask zůstat na základní potřeby pro život.

 • 1. 2. 2019 5:18

  YVR (neregistrovaný) ---.dyn.novuscom.net

  Já z ČR odešel, tímto zdravím z Vancouveru a přeji hodně štěstí. Nevím, jestli si pomůžete. Ve všech velkých (a atraktivních) městech na světě je bydlení drahé a příjmy neodpovídají výdajům. Nájem plus auto vyjdou zhruba na $3000 měsíčně, což je tak akorát průměrný čistý měsíční plat jedné osoby.

 • 7. 2. 2019 19:02

  Petr J (neregistrovaný) 195.91.73.---

  Nevím proč se nevrátíte zpět do ČR pokud je to dle vášeho názoru "z bláta do louže" (těch důvodu může být mnoho). Na vašem místě bych mi možná také neveřil. Nicméně taky jsem už někde byl ve světě a vím, že všude je něco. Mám i blízke osoby žijící v různých zemích, tak to umím porovnat, která varianta nám vyhovuje nejvíce. Osobně mi neprahneme po velkém a "atraktivním" městě. Bohužel v Praze je to už pro nás neúnosné a už delší dobu 1-2 roky nemáme vhodnější řešení dané situace. Proto jsme se rozhodli pro takovéto řešení = najít vhodnější místo pro život. Zdravím do Vancouveru a přeji také hodně štestí!

 • 8. 2. 2019 10:37

  bez přezdívky

  Ale o tom to je - v tom atraktivním městě jsou atraktivní pracovní příležitosti a to zase vede k tomu, že je tam i bydlení o to dražší. A pak má samozřejmě každý své priority. Pro mě je to třeba dostupnost MHD do práce. Ano, kdybych se přestěhoval za Brno, tak výrazně ušetřím, ale zase pak budu muset jezdit autem. Až budou autonomní auta, tak to zvážím. Ale prostě strašně nerad řídím :D. Žena zase chce zahrádku. Takže to byla celkem neřešitelná situace a do většího jsme potřebovali. Ale sehnal jsem nájem domu a jsme spokojeni oba. Pronájem bytu pak dělá ze strašného nájmu (ale zase fakt obří dům) relativně slušný a upřímně přemýšlím, že než bych si pořizoval něco vlastního, tak koupím ještě jeden byt a budu z toho platit svůj nájem. Jde tam pak zamknout to, že když se zvýší nájem, tak já zvýším nájem ve svých bytech. Riziko je, že majitel ukončí pronájem.

  A pořád je to ještě svým způsobem ok. Studoval jsem na Erasmu v Madridu (2007) a platil jsem tenkrát skoro 400 euro (za 30) za pokojík, kde když jsem vešel, tak jsem se kopl pravým kolenem do postele a po třech krocích jsem se levým kolenem kopl do stolu. Jo a z té postele lezly péra :D.

 • 1. 2. 2019 12:58

  Luisina (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Slováci maji jedno krasne slovo “nehnutelnost”!
  Vždy je lepší uložit penize do bydlení,protoze bydlet se bude vzdycky.Kazdy byt si pri troše dobre vůle najde nájemce nebo kupce.
  Byty v Praze i v okolí se nezlevni ani cenou bytu ani cenou pronájmu.
  Ceny v okolních metropolích jsou na tom jeste hůř.
  Napr.sehnat maly byt v běžné čtvrti Paříže -spise se dočkáte výhry v loterii.
  Podle mého názoru se ceny nemovitosti zastaví az kdyz dosáhnou cen prave západních zemi. (Ted nemyslím za kolik výplat si koupim byt)
  Novych bytu by bylo potreba na tisíce,s tim souvisí infrastruktura a tu v současné době nikdo neřeší.
  Kamarád mi kdysi rekl,u nas si lidé koupi dva byty,v jenom žijí,druhy pronajímají a plati úvěr.Pri odchodu do duchodu nemovitost prodají a maji penize na staří.
  Vim,ze je vse složitější,nedá se sem popsat.
  Preju všem šťastné rozhodnutí. Nehnuteľnost

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).