Vlastní bydlení bylo a bude vždy menšinové... většina lidí bydlí a bude bydlet v nájemním bydlení. A to není špatně, to má taky svoje výhody. Vlastní bydlení holt zůstane pro ty, co si to můžou dovolit - a to rozhodně neznamená zaplatit měsíční splátku hypotéky a poslední týden před výplatou jíst suchý chleba.
Tohle je právě složité. Bydlím po studiích (předtím kolej) už 7 let v nájemním bytě a platím nájemné 12.000 Kč (bez služeb), hypotéka na stejný byt by byla asi 10.000 Kč při 30 leté splatnosti a úrokové sazbě 2,5 %. Protože musím platit nájem, nemám moc možností si našetřit povinných 20 % + 4 % na daň z nabytí. Hledal jsem levnější pronájem, ale poslední dobou nájmy rapidně vyrostly a obdobné byty se už pronajímají za mnohem víc. Trnu, kdy majitel přijde s požadavkem na zvýšení nájmu...
Podle mojí známé, realiťačky, vyletěly ceny nemovitostí za poslední 3 roky o cca 35-40% (Praha šla ještě o něco výš), nájmy to vpodstatě kopírují. K tomu je třeba připočítat, že nabídka nemovitostí ke koupi je o dost nižší, než byla např. před 3 roky, ona říká, že "ono bohužel není ani co prodávat". Pokud se náhodou objeví menší byt, prodá se do měsíce. V nabídce jsou tak jen byty, o které není moc velký zájem (vesnice v Kotěhůlkách, byt na sídlišti v přízemí apod.). Nabídka nájemních bytů je více než mizerná, ještě se tak objeví byty 3+1, o které ale nájemníci moc zájmu nemají. Pokud se objeví byt menší, od garsonky po 2+KK, je pronajat do týdne. Je třeba taky vidět, že majitelé mají více povinností: např. domy se 4 a více patry musí mít povinně výtahy, domy se postupně rekonstruují, musejí mít povinné revize a opravy, ale to jde až tehdy, když na to SVJ našetří nebo třeba dosáhne na nějakou dotaci, čímž se ta investice o něco zlevní. Ale třeba výtah stojí kolem mega a víc, na to SVJ šetří i více let.
Ono to souvisí bohužel i se státní politikou. Kdyby stát podpořil firmy, které mají sídla a provozovny v regionech, nebyl by takový tlak na stěhování se do Prahy a do Brna. Lidi by si vydělali i ve střediskové obci u Olomouce. Ale nemůžou, majitel firmy to na vesnici zabalil. Proč? No protože v Praze mu přijde kdejaká kontrola jednou za xx let, na vesnici u Olomouce jich měl taky několik do měsíce. Protože všechny orgány musely vykazovat činnost a těch firem bylo na okrese málo. Tak je holt kontrolovali, až je ukontrolovali. Do hospody přijeli nejdřív berňáci, pak hygienici, hasiči, pak mu nařídili koupit pračky vzduchu a stavebně oddělit kuřáckou a nekuřáckou část, následně bylo kouření zakázáno úplně a každému bylo naprosto u zadku, že majiteli hospody visí pod stropem dvě pračky vzduchu v hodnotě jedné Škodovky. Naprosto zbytečně vyhozená investice. Tak se na to vybodnul, zabalil krám a postavil se na pracák do fronty na dávky.
Proboha, copak musí mít každá firma sídlo v Praze? Ó ano, musí, protože jinak čelí neustálým kontrolám a jiným státním povinnostem. Zato do takové Sapy nepřijde kontrola ani za 20 let, a že by bylo co kontrolovat! No, a když k tomu připočtete, že se v 90.letech minulého století tisíce bytů změnily na kanceláře, máte dnešní stav jako na dlani. Copak je třeba tolik kanceláří, dneska, v době internetu, kdy spousta lidí v tom kanclu stejně ďobe do kompu a s koncovým zákazníkem vůbec nepřijde do styku? Některé firmy už na to přišly, zrušily nadbytečné kancelářské plochy, lidi poslali na Home Office nebo rovnou na živnosťáky. Lidi jsou spokojenější, protože mají víc peněz i víc osobního volna, protože si práci rozloží na dobu, kdy jsou děti ve škole nebo na kroužku, navíc ušetří na dojíždění. Firmy jsou taky spokojené, taky ušetří, protože nemusí držet prázdné kanceláře. Copak musí třeba taková účetní sedět v kanclu? Ta si může pro doklady zajet jednou týdně, zpracované předat a vzít si další domů. Část udělá ráno, kdy děti ještě spí, část večer, kdy už děti spí. Ono by to chtělo akorát tu a tam použít mozek.
Jo, hypoška by třeba byla 10.000 (byt cca za 3M), ale ono v tom "čistém" nájmu není jen "čistý" příjem majitele, ale taky třeba FO (dlouhodobá záloha na opravy a údržbu), což u tohoto bytu může být někde mezi 1500-2500/ měsíc. Pak jsou tu další položky, jako třeba pojištění nemovitosti, platby výboru, správcovské firmě atd. a ještě něco na údržbu bytu. Takže to ve výsledku hodí klidně 3.000-5.000 měsíčně, co majitel "schovává" do nájmu. Na to spousta lidí zapomíná a pak se diví, že je nájem stejný nebo vyšší jak hypotéka. Protože rozumný nájem je cena bytu rozpočtená na 30 let.