Janečku to je ale blábol: "Minimálně v myšlence, že kombinace hypotéky a spotřebitelského úvěru vyjde v součtu vždy levněji, protože spotřebitelský úvěr je poskytován s omezenou dobou splatnosti, většinou do 10 let, tudíž i při vyšším úroku je dříve splacen, což v součtu bude dělat vždycky méně než u hypotéky za 25 let"
Ok pojďme počítat. Úvěr milion si vezmu buď jako hypo na 25 let úrok 2,5% nebo jako 800 tisíc plus 200 tisíc na 10 let úrok 6% (a to je hodně optimistický úrok).
Výsledek přeplacení:
slepenec
800 000 -> 1 076 680
200 000 -> 266 449
Splátka 3588 + 2220 = 5808
hypoška
1 000 000 -> 1 345 850
Splátka 4486
Tedy slepenec přeplatí 343 129 kaček, samotná hypoška přeplatí 345 850 kaček. Tedy rozdíl 2721 na 25 letech splácení tedy rozdíl 108 korun ročně tedy rozdíl 9 korun měsíčně!!
Tedy suma sumárum měsíčně prvních 10 let platím 1322 korun MESÍČNĚ navíc abych si zmenšil přeplacení o 9 slovy DEVĚT korun měsíčně. A TO SE URČITĚ VYPLATÍ!!
Ach jo proč dá někdo péro do ruky člověkovi co neumí do 5 napočítat. A pak se divíte jak je na tom bídně finanční gramotnost čechů když i v rámci osvěty se šíží bludy.
Milý Bobe, ono je třeba umět číst. V článku porovnávám 100% hypotéku, z doby, kdy mohla být ještě sjednána, tedy nař. v září 2016 vč. podmínek, za kterých byla poskytována - rozuměj úrok, ten byl v rozmezí 2,99 např. ČS - krásných 3,81 Expo, s tím co je na trhu dnes.
A hypotéky do 80% začínají na 1,29% (UCB), že? Což teda shodou okolnost bylo v tom zaří taky:))))
Pak je také dobré rozumět tomu, že nelze porovnávat hypoték do např. 70-80% se "stovkou". Jestli něco chcete kázat o finanční gramotnosti, mohl byste vědět, že tyto dva produkty neměly stejný úrok.Takže v excelu to vyjde, ale v praxi ne.
Bystrý čtenář jistě pochytil i to, že uvádím, že jde o akademickou úvahu, protože nevíme jak se budou úroky vyvíjet a hlavně jak by se vyvíjely, kdyby zde žádná omezení nebyla. Vy to víte? Věřím že 100%.
Umíte něco napsat sám, nebo jen nasázet něco blbě do kalkulačky?
A ještě na závěr ohledně gramotnosti: píše se "Čechů", nikoli čechů, takže doporučuji si dodělat alespoň ZŠ.
Když jsem počítal, co bylo lepší, jestli 100% hypotéka v září 2016, nebo slepenec 80% hypotéky a stavebního spoření nebo spotřebitelského úvěru, slepenec vyšel lépe.
Celá tahle úvaha je nesmyslná, pokud počítáte s rozdílnou dobou splácení a tedy s vyšší měsíční splátkou. Nemluvě o tom, že pokud si vezmete další úvěr, tak taky nemusíte dostat žádnou hypotéku.
Je dobře, že autor v diskusi reaguje, ale ve vašem případě bude lepší, když to dělat nebudete. Myslím, že po vašem předchozím komentáři si každý udělá obrázek sám.
Teď nedávno jsme v rodině řešili úvěr na koupi garsonky pro mladého člověka, chtějcího se postavit na vlastní nohy. Požadavek byl 625.000,- Kč jako 100%-ní hypotéka. Hypotéka na 100% neprošla, tam měl malou bonitu, ale prošly dva úvěry ze stavebního spoření na stejnou částku. Proč se tedy drbat levou rukou za levým uchem, když je možno se drbat rukou pravou. Překlenovací úvěry jsou na 2,99 a 3,25%.
To je hezký příklad.... kam vedou ty omezení a doporučení. Takže místo 1 hypotéky jsou 2 produkty spolu se svými poplatky a rizikem že jeden se třeba opomene zaplatit atd. Stejně tak i výše úroku je 2násobná oproti hypotéce... Takže ČNB místo aby snížila riziko, že lidi nebudou schopni splácet, žene je do většího rizika rovnou.
Dobrý den pane Krtku, ano ta omezení jsou nesmysl, nicméně abych byl spravedlivý, zde je aktuální příručka (2017) pro žadatele o hypotéku v Anglii (http://www.moneysavingexpert.com/mortgages/mortgage-guide) a dočtete se v ní, že se požadují minimální vlastní zdroje ve výši 5% (obdoba naší 95%-teda bývalé), obvykle však chtějí 20% a pro ty, co chtějí opravdu top sazbu min. 40%. Taky tam nevedou dle všeho polemiky, když si člověk podá žádost. Prostě buďto dostanete úvěr, nebo ne. Nic mezi tím...
Dobrý den paní Jarmilo, ano je to tak jak píšete, z bláta do louže, mohu-li to tak pojmenovat. Naštěstí v částkách, co uvádíte je paradoxně větší manévrovací prostor z hlediska možných kombinací vč. toho, že mnohdy není třeba chodit rovnou do zástavy nemovitostí.
Přeji obyvateli garsonky, co to tak skvěle vyřešil, ať se mu v novém bydlení líbí.
Vyřešeno i se zástavou. Úvěry jsou na 500.000,- Kč a 125.000,- Kč. Pro rejpaly, co to budou budou porovnávat s hypotékou: ano, tady jsou sice překlenovací úvěry s vyšší sazbou, ale roční poplatek za vedení hypotéky je 500,- Kč, u hypotéky je min. 1.200,- Kč.
Dále: je třeba vidět, že zpočátku se sice platí úrok i z vlastních peněz, ale ty jsou zase úročeny jinak => porovnání hypotéky a úvěru ze stavebního spoření se špatně porovnává, už jen proto, že úvěr ze stavebního spoření je možno obvykle splatit rychleji, což u hypotéky možné není.
Jedinou komplikací jsou dva poplatky za uzavření smlouvy a 4 trvalé příkazy: 2x spoření, 2x překlenovací úvěr. U účtu vedeného bezplatně je to spíš jen kosmetická vada.