Záleží na konkrétní smlouvě. A ta záleží na bance i lidech, na které narazíš, a kdy na ně narazíš.
Ale obecně je tu několik limitů:
- Na nulu, třeba když ztratíš práci, nebo máš delší nemoc, tě téměř nikde nepustí. Inu, to jsou banky. Jakmile zavětří problém, tak hledí co možno hned z dlužníka vyrazit co nejvíce. Rozum jde stranou, že by bylo lépe na člověka netlačit, a dát mu čas, aby si našel pořádně placenou práci, nebo se doléčil, a mohl vydělávat a splácet, nebo za dobrou cenu v klidu prodat... S tím radši nepočítej.
- Pouští na splátku úroků + poplatky, pozastaví splátku jistiny. Občas. Ale nelze na to vůbec spoléhat, viz. předchozí.
- Naopak když máš peněz nadbytek, tak si banka nedá vzít úrok, a tak tě splatit dobrovolně nenechá, resp. za podmínek, aby se ti to nevyplatilo.
Takže s individuelní možností, která není natvrdo ve smlouvě předem schválena, vůbec nepočítej. Počítej jen s tím, co je natvrdo ve smlouvě. Banka není tvůj kamarád, ale tvrdý, ba v mnohém dokonce natvrdlý, obchodní partner.
Mám nezajištěný překlenovák u Raiffky na 150 tisíc, úrok 5.9 %, měsíční splátka 760 Kč + dospořování 460 Kč. V článku se píše, že refinancovat k Air bank jde od 100000 Kč, a že odhady nemovitostí Air bank dělá svoje. Ale chápu správně, že spolu s úvěrovou smlouvou dostanu i zástavní smlouvu, takže ten byt stejně budu muset zastavit? Pouze budu mít jednodušší situaci, protože nebudu muset přemlouvat stavební spořitelnu, aby mi povolila předčasné splacení?
Jak už zmínil jiný diskutér, na účelové hypotéky se pravidlo nevztahuje a nevztahovalo.
Ale ani u spotřebitelských úvěrů se nelze vyjádřit plošně.
U spotřebitelského úvěru s úrokovou sazbou 15% p.a. fixovaného na 10 let, a tím pádem zpravidla zajištěného úrokovými swapy, je poplatek 5-10% něco úplně jiného než stejný poplatek u meziúvěru ze stavebního spoření, který má nominální úrokovou sazbu výrazně nižší a stavební spořitelna u něj zřejmě žádné úrokové swapy nemá, protože nemá pevně určenou délku splatnosti, ale končí v poměrně vágně určeném okamžiku.
Ten mi na tom přijde úplně nejlepší. Zatím jsem si totiž nevšiml, že by někdo jiný něco takového nabízel. A přitom je to úžasná věc.
Spousta klientů včetně mně si variabilní sazbu nevezme, protože vědí, že výkyv třeba na 7% p.a., pokud by trval rok, jim způsobí obrovské problémy v cash-flow.
Pokud mi Air Bank nabídne jistotu, že variabilní sazba nemůže vyskočit výše než 5% p.a., tak bych do toho dost možná šel.
I když zase tedy strop na 3 roky je dost krátký, radši bych na 5 nebo 10 let.
Strop na variabilní sazbu nabízela už před hodně lety například mBanka. Jen se to tak nejmenovalo, a bylo to jinak konstruované, ale v podstatě top bylo ono.
Šlo o variabilní sazbu s tím, že dlužník může kdykoli přejít na fix. Ovšem s rizikem, že fix půjde nenadále nahoru. Což je riziko, na druhou stranu v podmínkách stejně bývá, že banka může úvěr zesplatnit, takže riziko pro klienta je vždy.