Hlavní navigace

Hypotéka od Air Bank: Jde to snadno a bez poplatků

12. 2. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: air bank
Air Bank spustila hypotéky. Zatím jen pro ty, kteří chtějí refinancovat. Do roka by si je mohli sjednat i noví klienti.

Air Bank na včerejší tiskové konferenci představila svou hypotéku. Zatím ji mohou využít jen klienti, kteří chtějí refinancovat úvěr od jiné banky, ale zhruba za rok už by mohla být dostupná pro všechny. Je transparentní a chybí jí poplatky, které vám jinde neodpustí.

Chce to dělat jinak

Air Bank svou službu s názvem Převod hypotéky připravila na základě připomínek, které mají klienti k hypotékám u jiných bank. Podle průzkumu jim na tomto úvěru nejvíce vadí náročná administrativa, přidružené poplatky a minimální flexibilita.

Administrativa: vše do 8 dnů

Budete-li chtít refinancovat pomocí služby Převod hypotéky, mělo by vám na to podle Air Bank stačit maximálně 8 dní. 


Autor: Air Bank

Ke sjednání hypotéky budete potřebovat:

 • dva identifikační doklady, 
 • potvrzení o příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání, jste-li OSVČ a 
 • původní smlouvu o hypotéce či stavebním spoření. (Refinancovat zde můžete i úvěr ze stavebního spoření.)

K čerpání hypotéky musíte bance předložit: 

 • vyčíslení zůstatku původní hypotéky a
 • pojistnou smlouvu (vinkulace).

Odhad nemovitosti mít nemusíte. Air Bank oceňuje nemovitosti na základě statistických modelů. Pokud byste měli pocit, že má vaše nemovitost vyšší hodnotu, než uvádí banka, můžete donést svůj starý odhad nemovitosti nebo nechat vypracovat nový.

Refinancování můžete kromě pobočky sjednat i přes internet, telefonicky nebo pomocí videohovoru.

Při sjednávání Převodu hypotéky můžete požádat kromě prostředků na refinancování úvěru i o peníze navíc.

Skoro bez poplatků

Air Bank neúčtuje:

 • poplatek za zpracování úvěru,
 • poplatek za čerpání úvěru,
 • poplatek za vedení hypotéky,
 • poplatek za vedení běžného účtu.

V případě načerpání hypotéky vám automaticky bude založen běžný účet v Malém tarifu, ze kterého ji budete splácet. (Na přání lze sjednat místo toho Velký tarif.)

Od konkurence se banka odlišuje hlavně tím, že neplatíte ani:

 • poplatek za mimořádnou splátku, 
 • poplatek za změnu výše splátky,
 • poplatek za předčasné splacení úvěru.
Výši splátek můžete bezplatně měnit každý měsíc
Autor: Air Bank

Výši splátek můžete bezplatně měnit každý měsíc

Minimálně si můžete splátky nastavit na 1000 Kč.

Jedinou výjimkou je případ, kdybyste hypotéku od Air Bank refinancovali jinde a učinili tak během fixace. Pak zaplatíte poplatek ve výši reálných nákladů na zajištění úroku, který se bude pohybovat kolem 0,1 – 0,2 %  z předčasné splátky.

Poplatek zaplatíte pouze, pokud budete úvěr refinancovat jinde během fixace.
Autor: Air Bank

Poplatek zaplatíte pouze, pokud budete úvěr refinancovat jinde během fixace.

Pokud byste například během fixace refinancovali hypotéku na 1 mil. Kč od Air Bank u konkurence po 12 měsících, zaplatíte poplatek 4000 Kč. Pokud byste tak učinili po dvou letech, zaplatíte 2000 Kč. (příklady viz obrázek)

To jsou diametrálně odlišné částky, než na které jsme zvyklí u ostatních bank, u kterých se mohou šplhat poplatky za předčasné splacení i do stovek tisíc.

Za refinancování úvěru při refixaci neplatíte poplatek žádný.

Fixní i plovoucí sazba

Při refinancování si můžete vybrat ze dvou možností:

 1. fixní sazba, vždy jen do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti, fixace na 3 roky (jiná nelze)
 2. plovoucí sazba, jen do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti, strop na 3 roky

Plovoucí sazbu bude banka vyhlašovat na konci každého měsíce pro ten následující. Zvolíte-li floating, budete mít na tři roky vždy stanoven maximální strop, kam by se vaše plovoucí sazba mohla vyšplhat.

Fixní sazbu pro nová refinancování bude banka pravděpodobně vyhlašovat stejným způsobem. Úrok bude možné zafixovat pouze na tři roky a bude pro všechny klienty stejný bez nutnosti plnit jakékoli podmínky. 

Selekci mezi klienty banka tedy bude provádět pouze tím, zda úvěr poskytne či nikoli,. Protože ale zatím nabízí pouze refinancování, má lepší výchozí pozici v posuzování platební morálky zájemce o úvěr. 

Banka zatím bude tyto hypotéky pro refinancování nabízet v pilotním provozu na svých pobočkách v Praze (Vodičkova ulice) a v Brně (Campus Square). Během března ale začne jejich počet rozšiřovat. Nejpozději během dubna by mělo být možné refinancovat na všech pobočkách.

Co nabízí Převod hypotéky?

Se službou Převod hypotéky Air Bank nyní nabízí pevnou úrokovou sazbu 2,4 % ročně. Minimálně je potřeba načerpat 100 000 Kč, maximálně banka poskytne 30 mil. Kč.

Dobu splatnosti si můžete nastavit od 1 roku maximálně do 35 let s tím, že úvěr musíte mít splacen nejpozději do 70 let.

Chytrá rezerva

Kromě toho, že každý měsíc můžete vložit bezplatnou předčasnou splátku, si můžete u banky tvořit i tzv. Chytrou rezervu. Ta je určena pro ty, kteří by chtěli splácet víc než splácejí, ale obávají se, že by jim pak peníze mohly chybět.

Pokud byste měli například nastavenou splátku na 5000 Kč, ale rádi byste si celkovou přeplácenou částku snížili více, například pomocí splátek ve výši 7000 Kč, můžete si ponechat splátku ve stávající výši, ale v internetovém bankovnictví nastavit Chytrou rezervu ve výši dalších 2000 Kč měsíčně.

Ve chvíli, kdy začnete bance platit prostředky nad rámec standardní splátky, dojde automaticky k přepočítávání výše závazku, ze kterého banka odvozuje úroky a vaše celková přeplácená částka se tak začne snižovat. Pokud byste ale potřebovali peníze z Chytré rezervy zase vybrat, můžete. V tu chvíli se úvěr znovu přepočítá.


Autor: Air Bank

Ačkoli hypotéka od Air Bank nenabízí nejnižší sazbu ani žádanou pětiletou fixaci, je jednoduchým a dost levným transparentním produktem, který umožňuje nakládat s úvěrem flexibilněji, resp. to umožňuje bez sankcí. Přivítá ji klient, který si chce úvěr přizpůsobovat svým potřebám a plánuje vkládat mimořádné splátky. 

Kdo naopak upřednostňuje nejnižší sazbu na trhu s co možná nejdelší fixací, musí hledat nabídku jinde.

Autor článku

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz. Příležitostně píše pro magazín Reportér.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).