"Pokud by tyto podmínky byly příliš tvrdé pro všechny dodavatele, brzy by řetězce neměly co prodávat."
Tato věta je asi následkem letního pádu z višně. Pokud náš dodavatel podmínky nepřijme, dovezou se jablka z Polska, kuřata z Brazilie, brambory nevím odkud a náš dodavatel z "potravního řetězce" jednoduše zmizí a pak se může jít klouzat při silné převaze všech těch hyper-, mega- a super- na českém trhu.
Vím, že pro někoho tento stav představuje vrchol tržního blaha a žádoucí vítězství neviditelné ruky, ale je to opravdu to, co naše země potřebuje?
To je fakt. Tržní ekonomika a konkurenční boj je na nic. Měli bychom se vrátit k pevným maloobchodním cenám a centrálnímu plánování. Stát přece ví nejlíp, za kolik se co má prodávat. Jo, a zemědělci by měli dostat větší dotace, aby se jim lépe hospodařilo. Na Kubě a v Severní Koreji to přece taky funguje a i Venezuela vydala tím směrem! Poslední bitva vzplála, dejme se na pochod .... :-)
Já a mnoho mých známých by určitě uvítala pevné maloobchodní ceny všude. Nechápu, když to jde u cigaret, tisku, řady léčiv, proč by to nešlo i u jiného zboží. Nebo když poslanci mohou mít chlebíčky za 2,40 (i když o této ceně pochybuji - domnívám se, že je mají zcela zdarma - zrovna tak jako když se podíváte na různá zasedání politiků, členů představenstev a dozorčích rad - taky tam mají "pohoštění" zdarma. A dělňas někde na lince je rád, že si může odskočit na WC a v poběhu sníst svačinu, kterou si musí přinést z domova nebo zakoupit v předražené kantýně. Komunisti 1. májem a VŘSR byli oproti dnešním papalášům břídilové.
Tržní ekonomika je u nás tak leda přetrženým hospodářstvím a konkurence o tom, kdo vyrobí, prodá dráž.
A naučit se trochu plánovat by také neškodilo. Každou chvíli se v nějakém obchodě setkáváme s nedostatkem něčeho. Ostatně, plánují, a lépe, daleko vyspělejší ekonomiky. Proto jsou asi také tak vyspělé.
Doporučoval bych vám někdy k nějakému zemědělci (mimo agroturistiku) zavítat, případně si u něj máknout. Vstávat ráno ve čtyři, nakrmit, podojit, pak na pole, víkendy, svátky, žádných 8 hodin a padla. A když není počasí, válet se v blátě pod technikou a spravovat ji, protože až na výjimky na novou, moderní ale také drahou většina zemědělců nedosáhne, a to i přes ty vaše slavné dotace. Ono mít při x násobných vstupech oproti r. 1989 produkci 2 - 3 dražší oproti 1989 není žádná sranda. Pravda, nikdo zemědělce nenutí, aby vyráběl, případně přece může jít podnikat do jiného oboru nebo dokonce do jiné země. Ale až nás jednou naši zahraniční "přátelé" vyšplouchnou a bude neúroda ... Pravda, horních sto tisíc si vždycky nějaký ten kus žvance sežene či koupí, ale zbytek země pak bude chovat slepice v paneláku na balkoně.
No, připadá mi, že dneska se v zemědělstvá nevydělávají peníze ani tolik na poli jako za stolem a počítačem. To znamená sepisováním žádostí o dotace, investováním do lidí, co to umí a nemlich totéž je, když chci rozjet místo normálního zemědělství biovýrobu.
Jistě ještě pamatujeme politiku OF a ODS zlikvidovat naše zemědělství. A i když se nynější ODS tváří, jak jí záleží za české výrobě čehokoliv, nevěřím ji ani slovo.
MVDr. Kubát začal po převratu s cílenou likvidací našeho zemědělství a s. Dlouhý mu v tom přizvukoval s tím, že přece tady nebudeme něco draze vyrábět, když to můžeme levně dovézt z ciziny, a ta nám přece leží u nohou, když jsme tu udělali ten převrat.
Jenže pokud se ve světě něco neurodí, přijdou epdidemie, nákazy, tak se na nás každý vykašle. Vlády jiných států jsou odpovědnější, a tak zatímco my raději nedostatkové zboží vyvezeme, aby jej naši lidé neměli či měli za velký peníz (viz elektřina), tak ony vlády vývoz nedostatkových potravin zakážou. A my (někteří, co na to nebudou mít) chcípnou hlady. Produkty montoven automobilového průmyslu nás nezasytí. Nehledě na to, že ony montovny vyrostly na zemědělské půdě a s přihlédnutím na nálety divoce rostoucích křovin, stromů a plevele na zbývající zemědělské půdě není vlastně už ani kde pěstovat a chovat dobytek.
Dovážet se dá, ale jen když je co a čím za to zaplatit ..