Vlákno názorů k článku Hypermarkety nenáviděné i milované od anonym - A proto je u nás tak draho. Marže...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 3. 2008 15:59

    anonymní
    A proto je u nás tak draho. Marže 100 - 200 %. Jak vysokou marži měli soukromníci, než je řetězce zlikvidovaly? Jestli pamatujete ty závratné ceny - každý soukromník chětl být za rok miliardářem. Proto sem nechtěly zahraniční řetězce vpustit. Když sem pak přišel první Globus nebo Plus, tak se tam sjížděli lidi z půlky republiky, jak se jim to vyplatilo. Pak však řetězce přišly s tím, co tady někteří znalci předpovídali - po zrušení konkurence soukromníků vyhnaly ceny do závratných výšin a předčily ceny soukromníků. A tak jsme dnes svědky toho, že v mateřské zemi řetězce je levněji než u nás, a to při 4 - 5x vyšších příjmech v cizině!
  • 26. 3. 2008 16:31

    AAA (neregistrovaný)
    Ha ha ha. "Soukromniku" (mimochodem co je opak soukromnika? snad stat ne?) stale znam spoustu a ze by nektery byl levnejsi nez retezec... neznam.
  • 27. 3. 2008 8:12

    anonymní
    "Soukromníky" jsem měl na mysli ty podnikatele, kteří si udělali po převratu z garáží "velkoobchody", v éře žigulíků a škodovek jeli šrotem dovezeným sem ze západu 10x denně do ještě socialistického velkoobchodu, tam udělali "nákup" za pár šupů - co se jim vešlo do osobáku a pak to v garáži /= Klondajk, žádné hygienické normy, cejchované váhy.../ prodávali s ohromným ziskem dál. Moderní velkoplošné samoobsluhy byly označeny jako megalománské a musely být jako pozůstatek socialismu zlikvidovány. Ve větších městech tyto velké prodejní plochy byly nahrazeny možná ještě většími supermarkety a diskonty, na menších městech a vesnicích lidé musí chodit do nedůstojných krcálků, kde si musíte extra předem objednat, bude-li chtít na víkend 2 chleby místo jednoho ...
    A jakmile se tito obchodní podnikavci trochu vzmohli, koupili si drahá zahraniční auta a zaměstnali ovečky, aby oni sami už nemuseli pracovat. O nějakém šetření nákladů na zbytečné ježdění sem a tam nebo nákladů na zbytečně mnoho pracovníků (včetně jich samotných a jejich příbuzných a známých pobírajících plat, ale jinak nepracujících) neměli vůbec potuchy. Byli tak neúměrně drazí (dnes v našem městě ani jeden takový zlatokop už neexistuje) a že na prodejnu nemusí být 4 auta, hafo oveček, které na každý kus zboží dávají nálepku s cenou, předvedly zahraniční řetězce. Ty byly zpočátku opravdu levné, nicméně po zlikvidování malých podnikavců šroubují konečné spotřebitelské ceny stále výš a výš. A až odpadnou ještě některé další (zatím jsem tipoval Meinla, Edeku a Delvitu vzhledem k jejich drahotě - a vždy jsem se trefil - a nyní si tipuji Normu), bude tady monopol Tesca, Aholdu (Albert, Hypernovy jsou prý velké a mají se zmenšit na Alberty), Rewe (Billa a Penny), Globusu, Swarze (Kaufland a Lidl) a Intersparu (ten v Německu zkrachoval a tak se šel se svou drahotou hojit na Čecháčcích) s tím, že každý provozuje jiný koncept prodeje a i z těchto se ještě něco vyfiltruje. A pak tu budeme mít Pramen, Potraviny, Jednotu, Včelu s jen jinými názvy ...

    Někteří soukromnící situaci pochopili a některé potraviny začínají mít levnější než řetězce (mnohdy i doplňkový sortiment - drogerii, elektroniku atd.) . Některé věci nakoupí u řetězců, když mají akci, a pak se dostanou s cenou na rozumnou úroveň. Nesmějí však kupovat v Makru, tam mají až na výjimky zboží v akci dražší než jinde bez akce. Zboží z Makra se dá pořídit do provozoven, kde mohou uplatnit vyšší přidanou hodnotu (hotely, restaurace) - ale ti mají většinou své dodavatele, kteří jim zboží přiivezou až do sídla podnikání, takže vlastně nechápu, kdo v Makru může vůbec nakupovat, když nám všichni podnikatelé dnes tvrdí, jak musí "levně" vyrábět či prodávat. A s nákupy v Makru určitě dobrou cenu neudělají.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).