Hlavní navigace

Hotovost z kreditky se prodraží

3. 2. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Používáte kreditní kartu? Vybírat přes ni peníze přijde draho. Často existují i levnější alternativy, jak z ní získat hotovost. Ke svým kartám je ale nenabízí všichni.

Kreditní karta, lidově kreditka, patří mezi úvěrové nástroje, díky kterým můžete rychle a často zdarma získat prostředky na mezeru ve svém rozpočtu. Pokud s ní ale chcete získat i rychlou hotovost, už to tak levné nebývá. Čtěte více: Potřebuji kreditní kartu úplně zadarmo. Jak na to?

Výběr z bankomatu nabízí všichni, službu si ale zaplatíte

Výběr z bankomatu je nejjednodušší a občas také jedinou cestou, jak z kreditní karty získat hotovost. Protože ale kreditka k výběrům hotovosti primárně neslouží, banky a nebankovní poskytovatelé tuto transakci zpoplatňují občas poměrně vysokými cenami. Neměli byste zapomenout ani na fakt, že na výběr z bankomatu se většinou nevztahuje ani bezúročné období.

Poplatek za výběr z bankomatu bývá stanoven buď jako fixní cena transakce nebo ještě v kombinaci s procentem z vybírané částky. Například Cofidis za výběr účtuje 50 Kč, mBank 59 Kč. Často se cena podstatně liší také podle toho, zda vybíráte z bankomatu své banky anebo banky cizí. Máte-li kreditní kartu od společnosti Essox, zaplatíte za výběr z bankomatů Komerční banky 25 Kč. Všude jinde vás výběr vyjde na  60 Kč. Raiifeisenbank vám za výběr ze svého bankomatu naúčtuje 50 Kč, z bankomatu ostatních bank 70 Kč. U GE Money Bank rozdíl mezi výběrem z vlastního bankomatu a bankomatu ostatních bank činí dokonce 30 Kč.

Častěji než fixní poplatek v sazebnících najdete poplatek ve formě procenta z vybírané částky v kombinaci s fixní cenou za transakci. Relativní poplatek je ošemetný v tom, že pokud se chystáte vybírat větší částku, může se vám to prodražit. Často je také u tohoto poplatku stanovena minimální hranice, pod kterou výběr prostě nepořídíte. Například ČSOB účtuje za výběr ze svého bankomatu 6 Kč a 1,5 % z vybírané částky. U ostatních bankomatů je procento stejné, ale fixní poplatek je zvýšen na 30 Kč. Citibank účtuje za výběr 3,5 %, minimálně ale zaplatíte 89 Kč.  Home Credit účtuje za výběry 1 %, minimálně ale 85 Kč. Čtěte také: Neumíte splácet včas? Do úvěrů se raději nepouštějte, sankce zdražily

Cash back – šikovná služba, kterou ale nenabízí všichni

Cash back umožňuje výběr hotovosti u obchodníků při nákupu zboží kartou. V Čechách je využití této služby podmíněno minimální hodnotou nákupu ve výši 300 Kč, přičemž vybrat můžete nejvíce 1500 Kč. Ani na službu Cash back se většinou bezúročné období nevztahuje.

Poskytování služby Cash back už není v ČR takovou samozřejmostí jako výběr z bankomatu. Ne všichni poskytovatelé kreditek ji na svých kartách umožňují. Stejně tak i počet obchodníků, kteří tyto transakce na svých pokladnách podporují, je omezený. Nejčastěji na možnost využití této služby narazíte v obchodních řetězcích a supermarketech. Vybrat hotovost u obchodníka můžete například v řetězci Interspar, HYPER Albert, Globus nebo Žabka. Podobné téma: Recenze: Jak získat kreditní kartu bez návštěvy banky

Službu Cash back u kreditních karet nabízí Cetelem, Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Home Credit, Komerční banka, Poštovní spořitelna a Raiffeisenbank. Využití služby vás na moc peněz nepřijde. Poplatky se pohybují od 4 do 15 Kč. Cetelem, ČSOB, Home Credit, Komerční banka a Poštovní spořitelna pak službu nabízí zcela bezplatně.

Poplatky
(3500x100)

Záložní možnost – převod na účet

Pokud se vám nechce vybírat z kreditky hotovost právě z důvodu vysokých poplatků a nablízku se nenachází ani prodejní místo umožňující službu Cash back, můžete si peníze z kreditní karty, například u GE Money Bank prostřednictvím bankomatu, poslat na účet  a odtud je pak vybrat běžnou debetní kartou. Ani tato služba ale zatím není u kreditních karet nijak výrazněji rozšířena. Například společnost Home Credit nebo Citibank si navíc vymiňují, že převod prostředků z kreditní karty na účet musí být nejprve schválen. Posuzuje se zde například minulá úvěrová historie nebo jak dlouho klient kreditní kartu vlastní. Česká spořitelna převod zase umožňuje pouze prostřednictvím tzv. Půjčky na kartě za poplatek 290 Kč. Službu je ale možné využít pouze s Chytrou kartou, na kreditní karty Kredit + se tato varianta nevztahuje. Čtěte také: Za chyby při používání kreditní karty zaplatíte tisíce

Citibank nabízí klientům možnost převodu prostředků z kreditky na účet buď jako tzv. hotovost na zavolanou bez splátkového kalendáře s úrokem, který odpovídá úročení při výběru hotovosti z bankomatu. Druhou možností je převod prostředků se splátkovým programem, se kterým klient získá i sníženou úrokovou sazbu.

Poštovní spořitelna převod zpoplatňuje 1,5 % z převáděné částky, Komerční banka vám naúčtuje 1 % z částky. U společnosti Cetelem nebo Home Credit  za tuto transakci nezaplatíte nic. Společnost Essox zase tuto službu zpoplatnila 50 Kč. Čtěte také: Desetník: Nebezpečné kreditky

skoleni_7_4

Transakce umožňující získat hotovost z kreditní karty
Poskytovatel karty Převod na účet Výběr z bankomatu Cash back
Cetelem 0 Kč 0 Kč první 3 výběry,

další 45 Kč + 1 %

(max. 100 Kč. )
0 Kč
Citibank 0 Kč 3,5 %, min.89 Kč neposkytuje
Cofidis neposkytuje 50 Kč neposkytuje
Česká spořitelna 290 Kč
(Půjčka na kartě)
4 Kč vlastní bankomat,
20 Kč + 0,5 % ost. b.
4 Kč
ČSOB 30 Kč + 1,5 % 6 Kč + 1,5 % vl.b.,*
30 Kč + 1,5 % ost. b.
0 Kč
Essox 50 Kč 25 Kč bankomaty KB,
60 Kč ostatní bank.
neposkytuje
GE Money Bank 10 Kč 59 Kč vlastní b.,
89 Kč ost. bankomat
15 Kč
Home Credit 0 Kč 1 %, min. 85 Kč 0 Kč
Komerční banka 1 % 30 Kč + 1 % vl. bank.,
50 Kč + 1 % ost. bank.
0 Kč
LBBW Bank neposkytuje 0,5 %, min. 50 Kč neposkytuje
mBank neposkytuje 49 Kč neposkytuje
Poštovní spořitelna 1,5 % 5 Kč + 1,5 % b. ČSOB,
25 Kč + 1,5 % ost. b.
0 Kč
Raiffeisenbank neposkytuje 50 Kč vl. bankomat,
70 Kč ost. bank.**
10 Kč
UniCredit Bank neposkytuje 49 Kč + 1 % neposkytuje
Volksbank neposkytuje 15 Kč + 0,25 % vl.b.,

30 Kč + 0,5 % b.ČSOB,

90 Kč + 1,5 % ost. b.
neposkytuje

* – úvěrová karta Diners Club – poplatek 4 %,** – karta Visa Extra – poplatek 70 Kč

Vybírat hotovost z kreditní karty příliš jednoduché není. Buď zaplatíte vyšší poplatky nebo budete mít štěstí a poskytovatel vaší karty vám umožní službu Cash back nebo převod prostředků na účet. Ani v tomto případě to ale většinou nebude zadarmo. S kreditní kartou proto raději rovnou plaťte své nákupy a pro rychlou hotovost s sebou mějte při ruce i kartu debetní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).