Vlákno názorů k článku Hledáte záchranu dat u profesionála? Ceny se liší o tisíce korun od Honzas - Je vidět, že za odborníka se může vydávat...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 7. 2017 12:07

    Honzas (neregistrovaný)

    Je vidět, že za odborníka se může vydávat každý. Stáhne si warezový sw a rázem je veliký specialista. Jaký je rozdíl v ukládání dat mezi pevným diskem a flashší nejen netuší, ale ani není schopen připustit že nějaký rozdíl existuje.

  • 31. 7. 2017 1:24

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    Stejně jako za novináře, nebo odborníka na to či ono.

    Přitom je to jednoduché. Záchrana dat z flešky nebo SSD disku je málo pravděpodobná. Příčinou je většinou opotřebování (uhnití) nebo dokonce zničení části disku skrze elektrický výboj, apod. (jsou velice náchylné). A data tam už jednoduše nejsou, a kde nic není ani čert nebere.

    Kromě toho data jsou rozsekána a náhodně rozházena jako rozsypaný čas po vnitřním úložném médiu uvnitř flešky či SSD disku. Každý výrobce to rozhazuje jinak, a každý model to rozhazuje jinak. A aby to nebylo málo, často jsou data také různě šifrována a kryptována uvnitř flešky či SSD disku.

    Šance, že zachráníte data z poškozené flešky či SSD disku je velice malá. Levně za pár tisícovek to nestojí ani za pokus se tím zabývat. Drahé firmy zase lidi odmítají, ty jediné by mohly mít jakouž takouž šanci, protože by si za drahé peníze mohly koupit od výrobců flešek interní informace o vnitřní sktruktuře dat a algoritmu řadiče, případně dostat privátní šifrovací klíč dat. Příliš nevěřím, že firma má šanci zachránit data z flešky či SSD disky, pokud nebude chtít alespoň 20 tisíc Kč za záchranu - ale spíše daleko více.

    Něco jiného je magnetický hard disk, tam je záchrana triviální - a šance na získání dat asi tisíckrát větší, než u flešky a SSD disků. Celý disk jde přečíst sektor po sektoru. Pokud je vadná elektronika disku, tak se jednoduše seženete jiný disk a elektronika se přemontuje. Při troše znalostí nemusíte volat ani firmu, dělal jsem to kdysi alespoň stokrát pro okolní přátele.

    P. S.: Nemám nic společného s žádnou firmou na záchranu dat. Nejsme zainteresován v těchto věcech.

    Jednoduchá rada zní: Máte nečitelná data na flešce? Na SSD disku? Nikoho nevolejte a prostě se s tím rozlučte, včetně dat. Máte nečitelná data na hard disku? Pokud jsou data cenná, pokuste se o záchranu.

  • 31. 7. 2017 20:22

    PavelM (neregistrovaný)

    No u flashky ještě šance je v případě, že došlo uvnitř k oddělení paměti od řadiče a disk se hlásí jako nepřístupný/ka­pacita 0b apod. Pokud je možno problém s hardware opravit, tak lze data zpřístupnit. Jinak skutečně toho moc udělat nelze, zjednodušeně zápis vypadá tak, že celý blok o nějaké velikosti (několik kB až jednotky MB) se smaže a zapíše znovu. Pokud ale dojde k výpadku napájení mezi výmazem a zápisem nebo v průběhu zápisu, pak si dovedete výsledek představit. Průšvih je to zejména, pokud flash disk používá klasický souborový systém FAT, který na tento typ disků nebyl koncipován.

    Jinak ale platí to, co píše kolega přede mnou, jen u toho disku ještě vzniká problém v případě poškození plotny disku/čtecí hlavy, čím déle se s diskem v tomto stavu pracuje, tím hůře. Rady byly pro plotnové disky různé - zmrazení a pak připojení a extrakce dat, apod. - dá se toho najít dost, to ale nebyl tento případ.

    Jako první pokus o záchranu dat lze využít bezplatný nástroj testdisk/photorec a zkusit vytáhnout soubory z neobsazených částí disku, to by zafungovalo v případě, kdyby se třeba rozpadla tabulka souborů nebo tam byla záložní kopie uložená mimo původní soubor (ale to nebude).

    Paměťové microSD karty některých výrobců řeší problém se selháním paměti často alespoň tak, že přepnou médium do read-only režimu a neumožní další zápis dat.

    Tady to podle popisu vypadá spíše na problém se zápisem dat na disk (vyjmutí bez odebrání disku v OS), nebo řádící program pro kontrolu integrity disku, při zápisu dat na úrovni hardware by měl řadič disku kontrolovat, že zapsaná data jsou v pořádku alespoň v okamžiku zápisu nebo buňku označit jako špatnou a realokovat sektor pro zapsání dat do některé ze záložních buněk (ale data v buňce mohou degradovat i tak, pokud se do ní nějakou dobu nepřistoupí).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).