Hlavní navigace

Názory k článku Hledáte záchranu dat u profesionála? Ceny se liší o tisíce korun

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 7. 2017 11:11

  jehovista (neregistrovaný) 91.217.55.---

  Zakladni chybou je ukladat dulezite veci ve Wordu. Word produkuje binarni blob a staci aby se poskodil jediny bit a uz soubor neotevrete. Dulezite veci musi byt v nejakem textovem formatu - plaintext, xml, html, csv.

 • 31. 7. 2017 2:38

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  Pro vaši informaci: Word (stejně jako Writer z Libre/OpenOffice) už cca nejméně 10 let produkuje soubory v textovém formátu. Následně je všechny zkomprimuje pomocí ZIP algoritmu do jednoho souboru.

  Kdyby redakce dala nečitelný soubor mně, tak za pivo bych jí ho nejspíše zachránil.

  1) A to tak, že bych použil "opravovač ZIP souboru", což umí téměř každý druhý program pro práci s komprimovanými soubory.

  2) Každopádně tak či onak (ať se oprava skrze ZIP povede či nikoli) bude nejspíše poškozená jen část ZIP souboru, a tedy všechny textové soubory vyjma jednoho tvořící Word dokument budou bez problémů získatelné.

  Pokud je trochu štěstí, nebude to poškozené nic důležitého. Pak stačí zpětně zrekonstruovat obsah ZIP souboru, přejmenovat na příponu .docx a voalá - soubor je většinou na světě.


  Ke druhému: Nevidím důvod, proč mít soubory jako textové. Binární soubory jsou kratší a lépe se zálohují. Je rozdíl, zda máte zálohovat binární data o délce 1 TB nebo tatáž textová data se stejným obsahem o délce 5 TB. A i když textová data zkomprimuji nějakým účinným kompresním programem, např. 7-Zip, tak stále jsou tato zabalená textová data delší, než kvalitní binární data. Plus možnost další chyby v datech poškozením komprimovaného archívu.

 • 28. 7. 2017 12:07

  Honzas (neregistrovaný) 188.166.84.---

  Je vidět, že za odborníka se může vydávat každý. Stáhne si warezový sw a rázem je veliký specialista. Jaký je rozdíl v ukládání dat mezi pevným diskem a flashší nejen netuší, ale ani není schopen připustit že nějaký rozdíl existuje.

 • 31. 7. 2017 1:24

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  Stejně jako za novináře, nebo odborníka na to či ono.

  Přitom je to jednoduché. Záchrana dat z flešky nebo SSD disku je málo pravděpodobná. Příčinou je většinou opotřebování (uhnití) nebo dokonce zničení části disku skrze elektrický výboj, apod. (jsou velice náchylné). A data tam už jednoduše nejsou, a kde nic není ani čert nebere.

  Kromě toho data jsou rozsekána a náhodně rozházena jako rozsypaný čas po vnitřním úložném médiu uvnitř flešky či SSD disku. Každý výrobce to rozhazuje jinak, a každý model to rozhazuje jinak. A aby to nebylo málo, často jsou data také různě šifrována a kryptována uvnitř flešky či SSD disku.

  Šance, že zachráníte data z poškozené flešky či SSD disku je velice malá. Levně za pár tisícovek to nestojí ani za pokus se tím zabývat. Drahé firmy zase lidi odmítají, ty jediné by mohly mít jakouž takouž šanci, protože by si za drahé peníze mohly koupit od výrobců flešek interní informace o vnitřní sktruktuře dat a algoritmu řadiče, případně dostat privátní šifrovací klíč dat. Příliš nevěřím, že firma má šanci zachránit data z flešky či SSD disky, pokud nebude chtít alespoň 20 tisíc Kč za záchranu - ale spíše daleko více.

  Něco jiného je magnetický hard disk, tam je záchrana triviální - a šance na získání dat asi tisíckrát větší, než u flešky a SSD disků. Celý disk jde přečíst sektor po sektoru. Pokud je vadná elektronika disku, tak se jednoduše seženete jiný disk a elektronika se přemontuje. Při troše znalostí nemusíte volat ani firmu, dělal jsem to kdysi alespoň stokrát pro okolní přátele.

  P. S.: Nemám nic společného s žádnou firmou na záchranu dat. Nejsme zainteresován v těchto věcech.

  Jednoduchá rada zní: Máte nečitelná data na flešce? Na SSD disku? Nikoho nevolejte a prostě se s tím rozlučte, včetně dat. Máte nečitelná data na hard disku? Pokud jsou data cenná, pokuste se o záchranu.

 • 31. 7. 2017 20:22

  PavelM (neregistrovaný) ---.tmcz.cz

  No u flashky ještě šance je v případě, že došlo uvnitř k oddělení paměti od řadiče a disk se hlásí jako nepřístupný/ka­pacita 0b apod. Pokud je možno problém s hardware opravit, tak lze data zpřístupnit. Jinak skutečně toho moc udělat nelze, zjednodušeně zápis vypadá tak, že celý blok o nějaké velikosti (několik kB až jednotky MB) se smaže a zapíše znovu. Pokud ale dojde k výpadku napájení mezi výmazem a zápisem nebo v průběhu zápisu, pak si dovedete výsledek představit. Průšvih je to zejména, pokud flash disk používá klasický souborový systém FAT, který na tento typ disků nebyl koncipován.

  Jinak ale platí to, co píše kolega přede mnou, jen u toho disku ještě vzniká problém v případě poškození plotny disku/čtecí hlavy, čím déle se s diskem v tomto stavu pracuje, tím hůře. Rady byly pro plotnové disky různé - zmrazení a pak připojení a extrakce dat, apod. - dá se toho najít dost, to ale nebyl tento případ.

  Jako první pokus o záchranu dat lze využít bezplatný nástroj testdisk/photorec a zkusit vytáhnout soubory z neobsazených částí disku, to by zafungovalo v případě, kdyby se třeba rozpadla tabulka souborů nebo tam byla záložní kopie uložená mimo původní soubor (ale to nebude).

  Paměťové microSD karty některých výrobců řeší problém se selháním paměti často alespoň tak, že přepnou médium do read-only režimu a neumožní další zápis dat.

  Tady to podle popisu vypadá spíše na problém se zápisem dat na disk (vyjmutí bez odebrání disku v OS), nebo řádící program pro kontrolu integrity disku, při zápisu dat na úrovni hardware by měl řadič disku kontrolovat, že zapsaná data jsou v pořádku alespoň v okamžiku zápisu nebo buňku označit jako špatnou a realokovat sektor pro zapsání dat do některé ze záložních buněk (ale data v buňce mohou degradovat i tak, pokud se do ní nějakou dobu nepřistoupí).

 • 28. 7. 2017 14:12

  xxxx (neregistrovaný) 217.170.99.---

  před několika lety jsem řešil záchranu dat a podle recenzí na internetu u firmy datarecovery probíhá v případě odmítnutí předražené nabídky na záchranu probíhá "diagnostika" poněkud destruktivním způsobem a naplňují své marketingové heslo "Co nezachráníme my, to už nikdo!"...

 • 31. 7. 2017 0:19

  Hexer (neregistrovaný) ---.silesnet.cz

  Probuh tak bud jste vytvorili poskozenou flesku (presne vite co jste ji udelali) a pak testovali jednotlive spolecnosti (at uz nekale praktiky s tim ze flesku radeji znici / beztak stahli data a cekaji ze se zakaznik ozve) nebo tenhle clanek mohl byt na dva radky.

  Rozbila se mi flashka.
  Ceny za jeji obnovu se pohybuji od X do Y a vsichni jsou drazi.

 • 31. 7. 2017 1:07

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  Data na pevném disku jsou spolehlivěji uložena, než na libovolném fleš disku, SSD disku, SD kartě, apod. Při poškození dat na klasickém magnetickém pevném disku jsem schopen zbytek zachránit většinou i já sám, aniž bych potřeboval nějakou firmu.

  SSD disk, SD karta či fleška - jsou nespolehlivá úložiště. Slouží pouze k přenesení dat odněkud někam s tím, že v případě poruchy si můžete soubory odněkud načíst znovu. Všechna tato úložiště ztrácejí data, a ztrácejí je často. Datové sektory na těchto neustále uhnívají od první sekundy, co byla fleška, SSD disk, apod. vyrobena. Pouze je uvnitř řadič, což je nástroj, který se snaží včas přesouvat kusy dat když zadetekuje či předvídá, že další kus flešky či SSD uhnil - a to jde jen do určité míry, a pak najednou šlus.

  Všimněte si toho paradoxu: Mechanické zařízení s motorkem (magnetický hard disk) může soupeřit ve spolehlivosti s fleškou či SSD diskem (které jsou bez jakýchkoli mechanicky se pohybujících dílů) - což je technicky nevídané. Obvykle jsou zařízení s mechanicky pohybujícími se částmi mnohonásobně méně spolehlivé, než bez nich - už to dokládá, jak nespolehlivé flešky a SSD jsou. Tedy jakým odpadem pro ukládání dat jsou.

  Flešky a SSD disky se opotřebovávají každým zápisem, a dokonce i každým čtením. Čím více dat máte na nich uložena, tím rychleji se opotřebovávají a rychleji se zničí. A dokonce se ničí i časem, kdy není pod elektrickým proudem. Moderní fleška či SSD disk poslední generace, který právě vyrábějí asijské továrny dnes nemusí udržet data už za měsíc až dva bez připojení k elektrickému proudu.

  Každým rokem se parametry a údržnost flešek a SSD disků, co se týká spolehlivosti udržení na nich uložených dat, a co se týká životnosti, prudce snižují. Máte-li flešku starou 10 let, nebudete mít problém ji přečíst za rok ležení v šuplíku. Máte-li flešku teď vyrobenou letos, pak po roce v šuplíku data nejspíše už dávno na flešce nebudou a vypaří se.

  Chudý duchem je ten, kdo považuje flešku jako věc vhodnou pro zálohování. Stejně tak, kdo si myslí, že SSD disk v počítači je něco, na co lze spolehlivě ukládat data, nebo dokonce zálohovat!

  Události jako v článku budete zažívat čím dál častěji. Protože flešky a SSD disky se pokrokově "zdokonalují" tak, že každým dalším rokem jsou nespolehlivější a rychleji ztrácející data. Za to může neviditelná ruka trhu, protože laici vidí jen rychlost zápisu a kapacitu disku a cenu. To, že by mělo zařízení na ukládání dat také spolehlivě ta data udržet, už laik vůbec nepožaduje. A přesně tak mu vycházejí výrobci vstříc. Zvyšují se kapacity SSD disků a flešek, a jsou čím dál levnější - a čím dál rychleji ztrácejí data na nich uložená.

  Nebudou to jen flešky. Vezmete počítač s SSD diskem, dva měsíce či půl roku ho nezapnete, protože budete na dovolené či v nemocnici. Po dvou měsících ho zapnete a - počítač nenaběhne. Disk v počítači prostě neudržel data, a nemůže naběhnout Windows, protože operační systém na disku není čitelný. O data a soubory jste samozřejmě přišli také, co byly v počítači. Protože SSD disk vyrobený v roce 2018 nebo 2020 prostě neudrží data déle než měsíc či dva, pokud se nezapne počítač. Minimálně každý měsíc musí disk opravit uhnilé sektory, jinak jsou data v prkně. A až bude rok 2030, pak už bude potřeba zapnout počítač třeba minimálně jednou týdně.

  Vítejte v realitě.

 • 31. 7. 2017 23:23

  Ijťák (neregistrovaný) 178.62.60.---

  Nezlobte se, ale tohle mi přijde tragický. Několik firem na záchranu dat Vám jasně řekne, nepoužívejte flash disk a více ho netrapte a vy jdete a obcházíte další a další firmy. Vůbec se nedivím, že si to ta fleška nenechala líbit a "umřela" resp. neudržela data. Pokud na ní X firem dělalo nejrůznější diagnostické testy.... Další věc, ani jedna firma Vám nenabídla plnou 100% obnovu dat? Jen poškozené zbytky souborů??? Taky mi nesedí, jak se někdo může zaručit, že je flash disk po fyzické stránce v pořádku a rovnou říct, že jde o poškození souborového systému. Každý kdo pracuje v IT ví, že disky se testují na čtení i zápis. Tedy předpokládám, že by profi firma zápis netestovala!!! Přeci to, že flash disk nějak přečte/zobrazí data (třeba i stěží dopočítá/opraví poškozené bloky paměti), to neznamená, že je fleška funkční... Přijde mi to jako těžký amatérizmus. I to, že by někdo opravoval flash disky, možná tak dočasně "nějak" zprovozní, to leda.
  A poslední věc, u firmy DATARECOVERY Vám v článku chybí vyjádření/typ závady. To je záměrně? Pokud by totiž šlo o poškozenou paměť/řadič, tak už to není softvérová závada, ale hardvérová. To by vysvětlovalo, proč to jiným firmám nešlo. A to, že by se předposlední/ poslední firma nepřiznala, že jim pod rukama flash disk odešel do věčných lovišť, to mě vůbec nepřekvapuje...
  Vsadím se s Vámi o co chcete, že po těch všech diagnostikách už by to nezachránila ani slavná DATARCOVERY. Flash paměti resp. paměťové bloky hodně rychle odcházejí (a výrobci to moc dobře vědí) a když se k tomu ještě po*ere řadič, tak už ty bitíčky nikdo nikdy neposkládá.

 • 1. 8. 2017 23:06

  User (neregistrovaný) 94.142.235.---

  Podstatný je stav při přijetí. Z každého nosiče, pokud to jeho technický stav dovolí se ideálně vytvoří binární kopie. To, je-li nosič schopný zápisu v tento okamžik nikoho nezajímá. Je to obnova dat, ne oprava flešek. Pokud je binární kopie bez vadného LBA, a filesystem není korektně dostupný, je výstup diagnostiky jasný. Poškozený FS. Tak. Pokud ne, tj. čte se s chybama, což u flash based nosičů není typické, může být také sekundárně poškozený FS v důsledku něčeho. Vadné LBA, odcházející kontroler...u­živatel ve snaze dostat se k datům flešku zběsile odpojuje a připojuje...a následně na ní pustí chkdsk... Co pak? Je-li na ní FAT, tak máte v ROOT složku FOUND000 plnou souborů s extenzí .chk. V průserovém případě mají soubory velikost 32kB a to jste v háji. Pokud ne, je šance, že lze tato data obnovit. Laik bude měnit nahodile koncovky. Poučený laik na to pustí soft, který to vysosá na základě headrů/signatur­....a to byl ten případ, ne (dle popisu zadavatele)??? Takže, amatére... ty si jako myslíš, že nikdo z oslovených nepozná vadnej řadič? :-P A že s takovou závadou ve valné většině případů nedokáží po technické stránce poradit? Si piš, že ano;-) To, že existuje řada důvodů, obnovu neumožní vůbec a nebo ideálně, je jasné...přepis i částečný, je jedním z nich. A ano, slavná DATARECOVERY by u tohoto typu ztráty dat měla stejný problém jako např. vy za použití PhotoRecu. Pouze by si za to, i v případě neúspěchu, nechala královsky zaplatit. A ano, ZÁLOHUJTE!! Zdarec.

 • 1. 8. 2017 8:59

  tomik_m (neregistrovaný) ---.mtmetal.com

  Mám podobnou zkušenost s firmou Datarecovery. Tváří se velmi světově a odborně, což možná i je, ale data mi za třetinovou dobu a třetinovou cenu zachránila bez problému jiná firma.

 • 3. 8. 2017 20:27

  Jana (neregistrovaný) 188.120.222.---

  Záchranu dat jsem řešila tento červenec. Můj 500 GB externí disk najednou přestal pracovat, po načtení ukazoval 0 kapacitu i 0 volné místo. Velmi pomohla firma SCIT v Českých Budějovicích, která mi celých 450 GB
  dat z disku zachránila a kopie uložila na jiný externí disk, který jsem jim dodala. Celá oprava trvala jeden pracovní den a účtovali si 950,-Kč bez DPH.
  Tímto technikovi velmi děkuji.

 • 3. 5. 2018 0:21

  Peter (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Ja som si daval obnovovat data v Brne u ITHOPE a cena super, pristup super a vsetko zachranene z flash disku. Kazdopadne urcite data zalohovat do cloudu pomohli mne to aj bezplatne nastavit na zalohovanie. Proste maximalna spokojnost.

 • 12. 3. 2019 12:34

  Karel (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Prosím nevíte někdo, jestli se z počítače, která nelze zapnout dají nějakém způsobem vytáhnout data z hdd?

 • 13. 3. 2019 12:00

  Michal (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Ve většině případů to jde, ale doma na koleni si to sám neuděláte, to budete muset svěřit odborníkům.

 • 15. 3. 2019 9:42

  Michal (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Z Prahy mohu doporučit servis počítačů www.pocitacovapohotovost.cz, jsou tam velice šikovní a nemají ani moc přestřelené ceny, tak jako jinde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).