Vlákno názorů k článku Hazard pod kontrolou od nespokojenec - Seznámil jsem se s návrhem nového zákona, ale...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 10. 2008 9:47

    nespokojenec (neregistrovaný)
    Seznámil jsem se s návrhem nového zákona, ale myslím, že naši zákonodárci toho moc nevymysleli. V obci, kde starostuji, za poslední tři roky "vyrostly" další terminály. Nikdo nekontroluje, jestli tam nesází děti. A návrh, že by terminály měly být minimálně 100 metrů od školy je pitomost.
  • 9. 10. 2008 10:12

    Roman (neregistrovaný)
    Taky jsem se seznámil s návrhem nového zákona. Stejně jako s jeho předcházejícím návrhem a ještě tím před ním. Žádný nikdy nebyl schválen a nebude schválen ani tento. Loterní lobby je mimořádně silná a každý návrh zákona prostřednictvím svých lidí zablokuje. Stačí se na stránkách k novému návrhu zákona podívat na příspěvky provozovatelů - prakticky všichni se shodují v tom, že současný zákon zcela stačí, jediný, kdo podle nich dělá chyby, je ministerstvo. Není divu, že podle jejich názoru je zákon dostatečný, je totiž tak bezzubý, že vymáhat jeho dodržování je téměř nemožné.

    Jinak sázení dětí na terminálech kontroluje FÚ, ale při tom počtu "heren" s terminály se do každé "herny" (rozumějte hospody) dostane tak jednou za měsíc, za dva. A to je ještě ten lepší případ. Ale ruku na srdce, kdo u Vás na obci kontroluje zákáz sázení dětí u VHP, které povoluje Vaše obec? V tomto oboru se už osmý rok pohybuju a s klidným svědomím Vám můžu říct, že nikdo. Prakticky žádná obec nedodržuje své povinnosti, takže se hlavně rozbujelo provozování nepovolených VHP, ale obcím je to jedno, i když se jim dá oznámení, že se u nich v městě provozuje x nepovolených VHP - a to i s adresami, kde k tomu dochází. A to je, prosím, provozování nepovolených VHP trestný čin...
  • 9. 10. 2008 10:21

    nevěřící (neregistrovaný)
    Romane, naprosto s vámi souhlasím. Loterijní zákon se neustále tzv.novelizoval, ale prakticky žádné změny nepřinesl. Silná trojka stačila zalobovat a všechno zůstalo při starém. Obce se přidají, protože peníze ze zakázaných her jdou do místní pokladny a finanční úřady by musely nabrat stovky dalších pracovníků, aby všechno uhlídaly.
  • 9. 10. 2008 12:02

    Roman (neregistrovaný)
    Ono nejde jenom o stovky dalších pracovníků, aby to uhlídaly. Problém bezzubosti loterního zákona je například i v tom, že sankce ukládá povolující orgán, což je u VHP obec. Pokud FÚ aktivně vyhledá ve své působnosti nepovolené VHP, jediné, co podle zákona smí s tímto zjištěním udělat je, že jej pošle obci, která se rozhodne podle svého. Když se rozhodne, že tento trestný čin bude ignorovat, pokutu nedá, tak si berňák může tak akorát zanadávat, ale to je tak všechno, protože vůči obci nemá žádné pravomoci. Zákon obci nařizuje uložit pokutu, ale když to obec neudělá, ničeho se nedopustí. Je to samospráva, nikdo jí nic nemůže nařídit, protože by to bylo zasahování do její "samo správy".

    Když vidím, jak některé obce vydávají vyhlášky proti VHP, musím se smát. Je to čistý populismus. VHP se zakážou, ale MF musí vydávat rozhodnutí o povolení videoloterních terminálů. Pokud provozovatel splní podmínky, povolení mu vydat musí, nemůže říct, že je těch VLT v městě třeba hodně. Takže v obci se neprovozují VHP, ale provozují se tam VLT. Vzhledový rozdíl žádný, protože jsou vzhledově často naprosto totožné s VHP, jsou tam i stejné hry, rozdíl je v tom, že do obecního rozpočtu nejdou žádné správní poplatky a další důležitá věc je v tom, že VHP určuje maximální hodinovou prohru, tj. částku, kterou člověk může fyzicky na VHP za určitý čas prohrát, přístroj je nastaven časově tak, aby nebylo možné za tu hodinu odehrát větší počet her, než stanovený (proto se ty válce taky často tak dlouho točí...). U VLT žádné takové omezení není, takže v rámci boje proti hazardu chroničtí hráči v takové obci paradoxně prohrávají víc peněz, než na VHP. Ale starostové mají bodíky, že bojují proti hazardu...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).