Mně hlavně mrzí že trh v tomhle případě nikdy moc nefungoval. Úsporky, později LEDky jsem se snažil používat a kupovat. Bohužel, než to začali ouřadové z Brussel tlačit násilím, výrobci muj požadavek na levnou, úspornou a svítivou žárovku celkem ignorovali. Až po "zákazu klasických" žárovek se začaly objevovat úsporky a pak LEDky za normálnější cenu. Třeba v chodbě máme 4,5W v patici GU10 a 50W halogeny, to bylo fakt peklo pod tim vůbec procházet. 4-5W LEDky svítí asi stejně, nevypálim si na kokosu CDčko a mam lepší pocit, že topim plynem.
Trh zafungoval perfektně.
V okamžiku, kdy Osram a Philips postavili linku na výrobu úsporných zářivek, se rozhodli využít svých kontaktů, a skrze lobbysty protlačili v EU zákaz žárovek. "Náhodou" se tedy zákaz žárovek objevil ve stejném okamžiku, kdy se začaly objevovat více úsporné zářivky.
Celý zákaz žárovek je tedy iniciován marketinkovým plánem německých korporací na vyšší výdělky. O ekologii nešlo ani v nejmenším, protože kdyby šlo, musel by Brusel přísně zakázat úsporné zářivky jako všechny zdroje rtuti. Zcela stejně jako zakázal rtuťové teploměry, jako omezuje amalgámy, a mnohé další.
Další náhoda je to, že v posledních letech došlo k obrovskému posunu ve vývoji LEDek, optoelektroniky a dalšího. Jinak řečeno, kvalitní LEDky se objevují zcela nezávisle na zákazu žárovek. Dříve prostě nebyla tak rozvinuté potřebné technologie a vývoj nebyl tak daleko.
Trochu mi připomínáte dnešní mladé, od kterých jsem slyšel, že předchozí režim před rokem 1989 nestál za nic, protože ten režim byl tak prohnilý, že nedokázal lidem zajistit ani internet, ani výkonné počítače, ba ani ajfouny. (Ne že bych chtěl jakkoli předchozí režim hájit. Jen ten argument je stejně uhozený.)
Trh zafungoval zcela viditelně také v tom, že poměrně rychle a v rekordně krátkém čase poslal do háje celé úsporné zářivky. Tedy ty úsporné zářivky, které protlačoval Brusel. Lidé rychle zjistili, že za nic nestojí, a mají četné nevýhody. Namísto toho kupovali LEDky hned jak se objevily. Trh si tedy našel cestu sám.