Hlavní navigace

Máte poslední šanci nastoupit do penzijního vlaku. Měšec.cz vám dá na jízdenku

8. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pouze do konce listopadu máte možnost mít penzijní připojištění bez rizika záporného zhodnocení. Máme pro vás přehled změn, porovnání fondů a pětistovku k tomu.

Penzijní připojištění není spásonosným nástrojem pro spoření na penzi, ale mělo by být jednou z opěr vašeho pozdějšího důchodu. Pokud jej nemáte, máte poslední šanci jej získat za stávajících podmínek. Psali jsme: Změna penzijního fondu se zachováním původních pravidel? Stále je to možné

Hledali jsme cestu, jak vám spravedlivě a seriózně pomoci s výběrem, a tak jsme společně s poradenskou společností Fincentrum vytvořili projekt GarantovanáPenze.cz.

GarantovanáPenze.cz vám nabídne možnost online sjednání penzijního připojištění ještě za současných pravidel.  Ta nabízejí především státní garanci hospodaření s vloženými penězi a možnost sjednání si výsluhové penze už po 15 letech spoření. Toto v penzijním připojištění podle nových pravidel již nebude možné. Navíc každý z vás, který si penzijní připojištění prostřednictvím webu GarantovanáPenze.cz sjedná, získá bonus 500 Kč. Bonus je pro každého. Automaticky a bez hvězdiček. Ručíme za to svým jménem.

Porovnejte si penzijní fondy

Na webu GarantovanáPenze.cz si můžete přehledně porovnat nabídky všech devíti penzijních fondů působících na českém trhu. Ke každému fondu je k dispozici komentář, který ukazuje na hlavní rozdíly. Celý proces porovnání je velmi jednoduchý a rychlý. Zadáte pouze několik základních údajů: částku, kterou chcete měsíčně vkládat, částku, kterou bude případně přispívat váš zaměstnavatel, a svůj rok narození. Systém pak sám provede srovnání nabídek jednotlivých penzijních fondů a vyhodnotí tu nejlepší. Zvolenou nabídku si můžete sjednat online.

Už jsme vám ušetřili milion

Možnost online nákupu finančních produktů jsme vám nabídli již v loňském roce v sekci Chytrý Měšec. Za necelý rok fungování jsme těm, kteří tuto možnost využili, pomohli.

Změny v penzijním připojištění po 30. 11. 2012

Co se mění

  • fondy budou moci i prodělat, nyní nesmí
  • zaniká výsluhová penze (výplata poloviny peněz po 15 letech spoření)
  • maximální státní příspěvek až od spoření 1000 Kč (nyní 500 Kč)

Pokud ještě nemáte penzijní připojištění, máte čas pouze do 30. 11. 2012 na jeho sjednání dle stávajících podmínek, které jsou do jisté míry výhodnější, a to zejména pro konzervativní investory.

CHP22

Penzijní fondy mají podle pravidel platných do 30. 11. 2012 zákonem omezeno, do čeho a jak mohou investovat peníze svých klientů. Hlavní výhodou je, že fondy nemohou ze zákona prodělat peníze klientů. Nejhorší varianta, ke které může dojít je, že fond klientům připíše nulové zhodnocení.

Po 30. 11. 2012 již není omezení investičních strategií takto přísné a bude možné volit i rizikovější strategie. Fondy tak budou moci více investovat do rizikovějších instrumentů, a to znamená jediné – vyšší potenciální zisk bude vyvážen vyšším potenciálním rizikem ztráty. Jinými slovy – můžete více vydělat, ale také o hodně peněz přijít.

Rozdíly mezi stávajícím systémem a novým systémem penzijního připojištění v kostce

Smlouvy uzavřené do
30. 11. 2012 
Smlouvy uzavřené od
1. 12. 2012 
Garance návratnosti vkladu (zhodnocení vložených prostředků nemůže být záporné) ANO NE
Možnost výsluhové penze, tj. výběr poloviny naspořených peněz po 15 letech od uzavření smlouvy ANO NE
Možnost předčasného ukončení smlouvy po 12 měsících spoření až po 24 měsících spoření
Státní příspěvek Od 1. 1. 2013 musí být měsíční příspěvek pro přiznání státního příspěvku minimálně 300 Kč.
Maximální příspěvek 150 Kč
Maximální měsíční příspěvek klient získá až při měsíčním příspěvku 1 000,–Kč (dříve 500 Kč).
Maximální příspěvek 230 Kč
Fond může investovat do rizikovějších instrumentů  NE ANO

Změna výše státních příspěvků

Výše státního příspěvku vzhledem k měsíční úložce od 1. 1. 2013
Měsíční úložka (v Kč) Státní příspěvek (v Kč)
do 299 0
300 90
400 110
500 130
600 150
700 170
800 190
900 210
1000 230

Žalostné úroky a rozdílné služby

Penzijní fondy mají hlavní úkol: zhodnocovat vaše finanční prostředky. Vše ostatní je jen bonusem, pomyslnou třešinkou na dortu. Proto je potřeba zajímat se nejen jak fond zhodnocuje peníze, ale také jak hospodaří a jaké má náklady. Všímejte si i reakcí a názorů na fondy. Zatím co jeden klient nepotřebuje více než jednoroční výpis z účtu, jiného zajímá, co dalšího penzijní fond dokáže nabídnout. Vše si můžete porovnat právě na webu GarantovanáPenze. S jedním fondem získáte velmi dobré úrazové pojištění, s jiným zase platební kartu, která vám bude šetřit rychleji.

Kam dál: Jak funguje penzijní připojištění, proč si ho zřídit na GarantovanáPenze.cz a jak získat bonus 500 Kč.

Autor článku

Kolektiv redaktorů serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).