Hlavní navigace

Fondy životního cyklu vs. penzijní připojištění

27. 8. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Kdy je vhodná doba k investování a jak našetřit na penzi? Dosáhly už trhy svého dna, nebo můžeme očekávat další pokles? Investujte pravidelně a nebudete řešit stres z poklesů trhů.

V dnešní době se velmi často objevují názory, že ideálním způsobem investice je výběr vhodných titulů a aktivní správa, což by se dalo přeložit jako časování trhů. Je zkrátka potřeba zvolit vhodnou dobu k investování a dávat si pozor na to, kdy z trhu vystoupit. Na první pohled je tento způsob skutečně nejvýhodnější a skutečně jednoduchý, realita je ale poněkud jinde. Z dlouhodobých statistik vyplývá, že i ti nejzkušenější investoři jen zřídkakdy překonávají výkonnost trhu reprezentovanou například indexy. Pokud se něco takového někomu daří, je většinou otázkou času, kdy se karta obrátí a investor s indexem začne „prohrávat“.

Investoři vs. trhy – 0:1

V delším horizontu je úspěšnost takového obchodování velmi malá a je výsadou jen hrstky vyvolených (a možná šťastných). Co ale ti ostatní, kteří chtějí své prostředky zhodnocovat lépe, než jim to nabízí spořicí účty a termínované vklady, ale vzhledem k jejich zkušenostem pro ně aktivní investování není na pořadu dne?

Za nejvhodnější variantu investování, a to právě v době, kdy trhy nemají jasný směr, je považováno pravidelné investování. To je vhodné zejména pro nezkušené investory, kteří nechtějí, nebo nedokážou vhodně reagovat na vývoj na trhu a tzv. časováním trhu nadělají více škody než užitku. Ale jako jednu z možností mohou tento způsob využít i zkušenější investoři.

Kromě postupného navyšování majetku (výnosy zde působí jako složený úrok), které ale investora nezatěžuje tolik jako jednorázová velká investice (i zde je psychologická výhoda), je hlavní výhodou pravidelného investování průměrování investice. Ta souvisí s volatilitou (kolísavostí) na akciových trzích, která je právě v dobách nejistoty na trzích ještě více stresující a mnozí na ni reagují poněkud emotivně a nepřiměřeně.

Volatilita není problém

Pro pravidelné investory volatilita až tak velký problém činit nemusí. Pokles hodnoty cenných papírů pro ně může být dokonce vítaný (zejména, pokud se odehrává na začátku investování, nebo je následován dlouhým růstovým trendem), protože znamená, že za stejnou cenu nakoupí investor více cenných papírů, které pak v době růstu znamenají vyšší nominální výnos. Nákupní ceny se tak zprůměrují. Důležitým předpokladem pro úspěšnost je ale zachování pravidelnosti a nepřerušování investice při propadu cen.

I pravidelní investoři by si měli dávat pozor na to, jak svou investici ukončit, respektive jak případné výnosy, dosažené v prvních letech investice, uchovat tak, aby nedošlo k jejich ztrátě při výraznějším propadu. To by měla řešit postupná realokace prostředků do konzervativnějších aktiv, které sice nebudou v posledních letech zaznamenávat vysoké výnosy, ale budou sloužit spíše jako uchovatel hodnoty.

Naučíme vás investovat

Vše o investování. Jak začít, na co se zaměřit, co sledovat, jaký kapitál budete potřebovat a kde hledat informace. Více: Začínáme investovat

Fondy životního cyklu jako alternativa penzijního připojištění

Produkty, které splňují prakticky všechny tyto požadavky, jsou dnes stále více rozšířené fondy životního cyklu, neboli Life Cycle fondy. Jsou to produkty stavěné na pravidelné investice včetně realokace aktiv podle toho, jaký čas zbývá do konce předpokládaného investičního horizontu (od několika let po několik desítek let, často jsou proto využívány jako alternativa k penzijnímu připojištění). Tu za investory vyřeší samotný fond, resp. jeho manažer, a investor pak nemá starost s tím, aby s postupem času přeléval prostředky do konzervativních nástrojů.

Je pravda, že pokud dojde k výraznějšímu propadu na akciových trzích před tím, než fond prostředky přesune do dluhopisů nebo hotovosti, může to nepříznivě ovlivnit celkový výnos a investor s tím prakticky nemůže nic udělat. Nevýhodou, zejména pro zkušenější investory, může být rovněž skutečnost, že portfolio fondů je předem dané a klient si tak nemůže vybrat fond (většinou se jedná o fondy fondů) podle vlastního uvážení. Portfolio je také už z principu tvořeno pouze fondy dané investiční společnosti (případně mateřské společnosti), která fond životního cyklu nabízí, což může být také omezující.

Ještě jedna věc je často zmiňována s fondy životního cyklu i s jinými programy pravidelného investování. Některé společnosti nabízí klientovi možnost předplatit si vstupní poplatek za nákup. Buďto jednorázově (navýšením první investice), nebo v několika prvních vkladech formou jejich snížení. Výhodou deklarovanou investičními společnostmi je úspora nákladů, protože na předplacené poplatky se poskytuje určitá sleva. Také to může být motivující prvek pro klienta, který tak bude „nucen“ dodržet investiční horizont a nepřerušovat své vklady.

Všeobecně se však předplacení poplatků nedoporučuje, zejména s ohledem k nepředvídatel­nosti budoucích událostí, kdy klient bude muset investice ukončit a o předplacené poplatky zbytečně přijde. Ani úspora v dlouhém horizontu nehraje velkou roli a spíše jde o výhodu pro zprostředkovatele, kteří dostanou svou provizi najednou. Čtěte také: Pět mýtů o investování do akcií

Nejenom fondy

Nejenom Fondy životního cyklu jsou vhodné pro pravidelné investice. Ti, kteří chtějí mít větší „svobodu“ při výběru produktů (styl, regionální a sektorové zaměření měna apod.), si mohou vybrat prakticky jakýkoli fond, který je dnes v nabídce investičních společností. A nemusí jít ani pouze o podílové fondy.

Nikde není psáno, že pravidelně investovat nejde přímo do akcií (spíše pro zkušenější investory) nebo s větší diverzifikací do investičních certifikátů, případně ETF, kde si lze vybrat kromě akcií například komodity. Není vyloučeno ani pravidelně investovat do komodit, například kovů, přímo. Vzhledem k výši transakčních poplatků u obchodníků jsou ale tyto nástroje vhodné především těm investorům, kteří disponují větším objemem prostředků, které mohou investovat, a jsou ochotni investovat větší sumy, než je běžná tisícovka měsíčně.

Pravidelné investování je vhodné pro každého, kdo chce omezit ztráty při výraznějších výkyvech na kapitálových trzích a nemá zkušenosti, čas nebo kuráž k tomu, aby se zabýval vybíráním jednotlivých titulů a strážil si dobu jejich nákupu a prodeje. V dnešní době, kdy není jisté, jestli trhy čekají další propady, nevýrazný pohyb do strany, nebo se můžeme těšit na delší růst, je pravidelné investování zřejmě jedinou možností, jak se vyhnout stresu při investování a následnému rozčarování při prodeji.

Anketa

Co si myslíte o fondech životního cyklu?

Autor článku

Autor je redaktorem odborného serveru Investujeme.cz. Investování a kapitálové trhy jsou jeho koníčkem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).