Vlákno názorů k článku Finančně gramotnou generaci si musíme teprve vychovat od Patrik Chrz - Zásadní problém vidím v tom, že většina lidí...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 6. 2016 9:45

    Patrik Chrz

    Zásadní problém vidím v tom, že většina lidí se o finance nezajímá. Oni nechtějí řešit nějaký rozpočet, nějaké rezervy a nejen dlouhodobé, ale dokonce ani krátkodobé plánování. Když jim řeknu, jak mohou z bank získat desítky tisíc správným využíváním různých produktů, tak dostanu většinou odpověď "to je moc složité" nebo "to mi za to nestojí".

    Občas se na mne někdo obrátí se žádostí o radu - a většinu z toho tvoří rady "kde si půjčit", častěji však "kde si půjčit, když už mi nikdo půjčit nechce". A když si půjčují, většinou se zajímají hlavně o výši měsíční splátky (nějaké RPSN je absolutně nezajímá).

    Lidé jsou schopni si půjčit na telefon, který stojí více, než je jejich měsíční výplata a vzít si na to úvěr na 3 roky, který budou splácet ještě v době, kdy už telefon nebude v záruce a kdy ho už možná ani nebudou mít.

    Velké naděje do výuky finanční gramotnosti nevkládám. Není to jen o znalostech, je to hlavně o vztahu k penězům (ne nadarmo se říká, že "chudoba je stav mysli"). Spíše mám obavu, aby se to nezvrtlo ve výuku, jak je nutné mít životní pojištění a všelijaké další vysokoprovizní produkty, které "se slevou" budou prodávat partnerské firmy.

  • 6. 6. 2016 10:17

    xls (neregistrovaný)

    Tohle je bohužel důsledek debilizace celé společnosti. Lidi jsou prostě líní se zabývat tím, jak věci fungují, jejich podstatou. A stejně jako ve financích je to i v jiných oborech. A bude to čím dál horší.

    Z druhé strany, když člověk není líný přemýšlet, tak se finance vyřeší "samy".

  • 6. 6. 2016 11:54

    Ten příklad s telefonem byl moc hezký (neregistrovaný)

    ale podle mě s finanční gramotností nic do činění nemá. Vidím to na osobnostní problém. Tady bych volil spíš psychologa, jestli to pokročilo tak psychiatra :-)

  • 6. 6. 2016 13:09

    P2010 (neregistrovaný)

    nějaké rezervy a nejen dlouhodobé

    Zkusenost je takova, ze o dlouhodobe uspory (ulozene v penezich) se zde obvykle vzdy prislo. Protoze v dohledne dobe cca 20 let je dalsi valka jiz prakticky nevyhnutelna, je treba myslet na trochu jine veci.

    Cely problem je tu ale popsan uz jasne, jestlize za 25 let "vyvoje" jsou zde stale 1/4 platy za stejne odvedenou praci jak na "zapade", ovsem ceny vetsiny veci i nekterych sluzeb vyssi nez tam, tak je asi neco spatne.

    Banky a dalsi instituce dnes nemaji naprosto zadny zajem zhodnocovat vklady klientu, podporeny navic lzivymi udaji o nizke inflaci (pritom zdrazuje vse kazdy rok o desitky procent). Zatimco pujcit lidem o kterych predem vedi, ze pujcku splatit nemohou, to jim jde dobre.

    Pak jsou tu samozrejme priklady te hlouposti, viz ta pujcka na zpravidla technicky podradny telefon predrazeny jen diky modnimu statusu. Tam samozrejme nelze mit zadne slitovani a takova zkusenost je pro daneho jedince vlastne nutna, aby pochopil. Nekteri nepochopi ani tak, pak je to tezke, ovsem zde by mela nasledovat i odpovednost druhe strany takovym lidem proste dalsi penize nepujcovat. Kdyz ono je to ale tak lakave ...

    K poslednimu odstavci, ano v to by se to tu patrne zvrhlo. Protoze vyuka "selskeho rozumu" se zda byt cim dal tim vice nezadouci.

  • 6. 6. 2016 14:19

    czhunter (neregistrovaný)

    Co ja na Samsungu Galaxy S7 Edge+ "technicky podřadného" ?

    Ceny "všeho" se rozhodně o desítky procent ročně nezvyšují.
    Třeba takové nájmy a splátky hypotéky - typicky nejvyšší výdaj domácnosti - jsou téměř stejné, nebo často i nižší než před 5 lety (vlastně začaly stoupat až ke konci loňského roku, po dlouhých 6 letech).

    Jinak před 25 lety byly české platy na 1/8 západních.
    Dnes jsou na té 1/4.
    To je sice špatné, ale zdaleka ne TAK špatné, jak to bylo dřív.

  • 6. 6. 2016 14:41

    xf (neregistrovaný)

    Vtipné. Ty neporovnáváš výši platů, ale účinky Klausovi devalvace s účinky Singerovi devalvace. Jedno administrativní nařízení pravicového (!) politika, s druhým administrativním nařízením pravicového (!) úředníka. (A ještě chybně.)

  • 6. 6. 2016 17:02

    P2010 (neregistrovaný)

    Co ja na Samsungu Galaxy S7 Edge+ "technicky podřadného" ?

    Android :-)

    Jinak před 25 lety byly české platy na 1/8 západních.

    Ano, jen pitna voda stala 80x mene, totez elektrina a dalsi zakladni sluzby. Nemluve o tom, ze se plno veci dnes vyplati nakupovat v zahranici.

  • 6. 6. 2016 14:37

    xf (neregistrovaný)

    Jo, občas je to až překvapivé. Mám kamaráda, co měl koncem 90-tých let jako první z lidí coo nám plat přes stotisíc základu, prémie... ale zároveň to byl nejvíc zadlužený člověk, co jsem znal. A trvalo mu to několik let, nežli si sedl a popřemýšlel, že opravdu není nutné jen na úrocích (karty a podobné drahé půjčky) za rok zaplatit celý měsíční plat, a všechny dluhy konsolidoval do jednoho rozumně úročeného.

    Ale tohle by se mělo vyučovat ve škole jen jako příklady, třeba s tím mobilem. Jako množiny. Jako část příštího mobilu nebudu mít, když si na ten dnešní půjčím. Polovinu. Tedy že u třetího mobilu budu bez mobilu.
    Vyučovat triky prodejců, třeba že mobil u (údajně) "splátek bez navýšení" je dražší, nežli stejný u konkurence, kde se platí v hotovosti. Pro chlapce: na kolik večeří ročně bude moci "zdarma" pozvat slečnu, když bude mít účet v ústavu X, a ne Y.
    Všechno je to jen martematika, jen ji naučit děti správně používat.

  • 6. 6. 2016 16:22

    Nox (neregistrovaný)

    Nemuze byt kazdy odbornik na vsechno. Jinak souhlasim, vetsina lidi je schopna travit spoustu casu vymyslenim vydaju, ale odmitaji venovat cas prijmum.

    Tohle ja nechapu hlavne u tech, co pujcuji. Dat penize do ruky nekomu, kdo je evidentne nezodpovedny, aby to prosustroval a pak doufat, ze mu jeste bude co vzit? Kdyby se me nekdo ptal pred par lety, rekl bych mu, ze takovy byznys preci nemuze fungovat, to je jako snazit se zasypat ocean. Ale evidentne to funguje.

    Skola je v principu propaganda - kdyz statni skola, tak statni propaganda, u soukrome by to zase smerovalo ke spolupracujicim firmam, tady se nic cekat neda. Navic to neni zrovna nejlepsi zpusob, jak lidi neco opravdu naucit, viz vysledky vyuky soucasnych predmetu a jejich znalost v populaci. Navic treba me osobne skola dost veci znechutila, nektere asi dozivotne.

    Navic dodam, ze realna financni gramotnost by take znamenala rict lidem: Jsi nula s holou zadnici, tak ses narodil, tak budes zit a tak i umres (krome statisticky zanedbatelnych vyjimek). Tvoje budoucnost a smysl zivota je generovat bohatym a mocnym zisk a statu dane. Pokud by to tak nebylo, nikdy by ses nenarodil.

  • 8. 6. 2016 12:59

    Bufi (neregistrovaný)

    Je možné, že tolik lidí neumí spočítat 2%, to mě tedy hodně překvapilo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).