Hlavní navigace

Fed zvýšil úrokové sazby

15. 12. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Spíše než zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech dnes bude ještě předmětem reakcí posunutí výhledu Fedu na příští rok.

Po včerejšku očekává trojí zvýšení sazeb v průběhu roku 2017. Summit EU v Bruselu má na agendě hlavně vysoká politická témata a ekonomická jsou spíše technicistního charakteru.

Politická témata mají dnes přednost na summitu EU v Bruselu

Summitu evropských předsedů vlád v Bruselu se dnes z ekonomického pohledu nepřikládá velká váha. I přes významnou politickou agendu (migrační krize – fungování dohody EU – Turecko, evropská bezpečnost a vztahy s Ruskem) jsou ekonomická témata spíše technicistního charakteru.

Balík dat evropských indexů PMI by měl ukázat na jistou korekci z dobrých listopadových hodnot. V USA pak bude zveřejněna spotřebitelská inflace. Ta by měla vzrůst na 1,7 % y/y. Jádrové ceny by měly stagnovat na 2,1 % y/y.

Zasedání centrálních bank, Bank of England ani SNB (Švýcarsko), by nemělo přinést změnu do měnových politik těchto zemí.

Fed zvýšil rozpětí své základní sazby na 0,5 – 0,75 %

Včerejší den byl znamení rozhodnutí americké centrální banky. Ostatní věci byly nerelevantní. Večer našeho času prezidentka Fedu J. Yellen oznámila, že se s ostatními v FOMC shodli na zvýšení sazeb na 0,5 – 0,75 %, což se všeobecně čekalo. Kurz dolaru proti euru ale posílil od 0,6 % a dnes otvírá silnější dokonce o 1 % než při včerejším startu.

Tento pohyb můžeme přičíst jedinému překvapení včerejšího výstupu ohledně americké měnové politiky. Někteří členové FOMC změnili svůj výhled na budoucí zvyšování sazeb, a tak se medián odhadu zvýšil ze dvou kroků v příštím roce na tři. Prezidentka Fedu to komentovala, že v jejichž uvažování se zrcadlí nižší míra nezaměstnanosti, vyšší výhled inflace a také i předpoklad o fiskální politice. Ekonomové SG nadále, kvůli nejistotám ohledně vývoje fiskální politiky, předpokládají pouze další dvě zvýšení sazeb v příštím roce.

Další včera poskytnuté informace pak už zaznamenaly pouze drobné změny. Písemné vyjádření FOMC obsahuje pouze menší formulační úpravy, ze kterých vyplývá větší přesvědčení členů FOMC o tom, že americká ekonomika je opravdu blízko plné zaměstnanosti. Nová prognóza také nedoznala zásadních posunů. Růst HDP je o desetinu procentního bodu výše (1,9 % letos a 2,1 % v 2017), snížení odhadu míry nezaměstnanosti o desetinu níže na 4,5 % letos a 4,8 % v příštím roce. Odhad inflace měřený deflátorem soukromé spotřeby byl zvýšen o 0,2 pb na 1,5 %. V celku tedy americká ekonomika až na inflaci vykazuje solidní makroekonomická čísla.

Region bude zpracovávat výsledky zasedání Fedu

Regionální měny budou ještě dnes zpracovávat včerejší rozhodnutí amerického Fedu. Z regionálních luhů a hájů totiž žádné informace nepřijdou, a tak trhy budou vydány napospas dění v zahraničí.

skoleni_29_6

Běžné účty v ČR a Polsku překonaly očekávání trhu

Regionální měny včera lehce ztrácely. Maďarský forint odpoledne poklesl o 0,1 %. Polský zlotý pak byl slabší o 0,2 %. Polské měně nepomohl ani včera zveřejněný výsledek běžného účtu. Deficit v říjnu totiž dosáhl pouze 393 mil. EUR, když trh očekával v podstatě dvojnásobný výsledek (v září –999 mil. EUR). K dobrému výsledku mu pomohl přebytek obchodní bilance, který za říjen dosáhl 30 mil. EUR.

Český běžný účet také překonal tržní očekávání, když za říjen vykázal přebytek necelých 17 mld. CZK. Podepsal se na něm malý odliv dividend. Vnější pozice české ekonomiky si tak udržuje silný přebytek, který se odrazil do zvýšené intervenční aktivitě ČNB v říjnu. Kumulativní údaj za posledních 12 měsíců pak ukazuje přebytek ve výši 100 mld. CZK, což je 2,1 % HDP. V důsledku to kurz koruny přikovalo ještě více k měnovému závazku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).