Hlavní navigace

Fed si připravuje půdu pro letní růst sazeb

30. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
K lehce jestřábím hlasům se v pátek na Harvardu přidala i šéfka Fedu Janet Yellenová. I podle ní je pravděpodobné, že v nejbližších měsících půjdou sazby v USA znovu vzhůru. Kdy to však bude, zůstává otevřenou otázkou.

Podle trhů ale i podle nás je pravděpodobnější spíše červenec (šance 53 %), především kvůli nejistotě spojené s hlasováním o Brexitu. Zda se dostane do hry více i červen, bude záležet na jedné straně na průzkumech veřejného mínění v Británii, které v posledních týdnech hrály do karet spíše zastáncům setrvání v Unii (pravděpodobnost Brexitu podle řady odhadů poklesla do blízkosti 20 % – http://www.bloomberg.com/graphics/2016-brexit-watch/). Vedle toho důležitou roli sehrají i americké statistiky. Tento týden především klíčové výsledky trhu práce za květen. My očekáváme relativně slabý přírůstek pracovních sil mimo zemědělství (167 tisíc).A vedle toho se bojíme dalšího slabého podnikatelské nálady v americkém průmyslu (ISM). Nepůjde sice o žádnou tragédii, která by měla Fed zcela odradit od dalšího zvýšení úrokových sazeb, ale rozhodně nepůjde o data, jež budou tlačit na akutní utažení měnové politiky. Stejně tak nevěříme, že nově příchozí čísla zvládnou v bankovní radě vydráždit pocit akutního nebezpečí akcelerující inflace. Pokud tedy v následujících týdnech skutečně dramaticky nepoklesnou v Británii sázky na Brexit a americká data nebudou v tomto týdnu zcela excelentní, bude si chtít Fed pravděpodobně počkat s utažením měnové politiky na červenec.

To ECB má v tuto chvíli o poznání jednodušší roli. Tím, že americký Fed plánuje zvyšovat sazby a euro slábne, může na zasedání v tomto týdnu nechat nastavení měnové politiky beze změn.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).