Hlavní navigace

Eurozóně se daří

17. 12. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včera vyšla předběžná čísla za PMI. Za celou Eurozónu rostl kompozitní index z 51,7 na 52,1, tedy o něco více než se čekalo.

Včera vyšla předběžná čísla za PMI. Za celou Eurozónu rostl kompozitní index z 51,7 na 52,1, tedy o něco více než se čekalo. Celý růst indexu si přitom oddřela jeho výrobní část. Radost kalí fakt, že se dále rozvírají nůžky mezi Německem a Francií. Zatímco Němci se na kompozitní úrovni dostali na velmi slušných 55,2, Francouzi si připsali další pokles na sedmiměsíční minimum 47,0. • V Americe se vedlo dobře průmyslu. V listopadu rostl nejrychleji za celý rok, konkrétně o 1,1% m/m. Roste i využití průmyslových kapacit, se 79% se blíží dlouhodobému průměru, což by mělo být signálem pro vyšší investiční aktivitu firem.

• V Japonsku další důkaz, že Abenomics zanechává výraznější stopu. Důvěra podnikatelů (měřená kvartálně) vyskočila na šestileté maximum. Ve 4Q13 přidala 4 body z 12 na 16 a šlo o čtvrtý růstový kvartál v řadě. • Draghi opět prohlásil, že je ECB připravena reagovat, pokud inflace zůstane nízko a že se vyhne japonskému scénáři. O konkrétních krocích ale nemluvil.

• Událostí dne bude zasedání ČNB, letos poslední. Proti listopadovému by to tentokrát mělo být celkem nudné. Sazby se měnit nebudou ani se o nich nebude hlasovat a na intervenci také není důvod sahat. Data, která od té doby přišla, ukazují na mírné ekonomické oživení a efekt intervencí samotný zatím není na čem vyhodnocovat – nemohly se ještě projevit. Koruna je navíc dokonce o něco slabší, než si dala ČNB za cíl, takže ani verbální zásah není potřeba. Zásadní informace nečekáme ani od následného komentáře ČNB. Maximálně by se mohl objevit náznak toho, kdy už bude ČNB považovat korunu za moc slabou. Ten by pak mohl spustit korekci směrem k 27. Více v našem včerejším Makroskopu.

Účto_tip_změny21

• Dnes zasedá centrální banka také v Maďarsku. Zde se naopak akce čeká, konkrétně by mělo dojít k dalšímu snížení sazeb o 20 bodů na 3,00%. Hlavním důvodem je inflace, která se už dva měsíce drží na čtyřicetiletém dnu. Forint se naštěstí pro CB drží na jakžtakž úrovních. Nebezpečím jsou výnosy, které by se mohly urvat, až se Fed pustí do „taperingu“. • V Německu se dozvíme, jak dopadl první z předstihových indikátorů. Od indexu ZEW se čeká velmi mírné zlepšení – ve srovnání s jeho volatilitou v podstatě stagnace. Ve středu pak vyjde o něco zajímavější Ifo, kde jsou očekávání podobná.

• V Americe vychází dnes celkem důležitý předběžný údaj o inflaci, čeká se růst z říjnových 1,0% na 1,3%. Důležitý bude hlavně z pohledu čtvrtečního zasedání FOMC. Slabé číslo b

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).